Ház, táj

A kertünkbe épített fakupac rovarlakói

Agrofórum Online

Nemcsak ászkarákok, csigák, pókok, kétéltűek költözhetnek a nedvesen tartott fahalomba a kert egyik árnyékos sarkába, hanem számos rovarfaj is megtalálja itt a számítását. Van egy különleges vendégünk is, akinek a kedvéért akár egy kicsit módosíthatjuk is a fakupacot, cserébe gyönyörű látványában gyönyörködhetünk.

Egyik előző cikkemben végigvettük a gyors és szakszerű fakupac, mint élettér kialakításának lépéseit, ezután a különböző állatfajoknak néztünk utána, amelyek menedékre vagy éléskamrára lelhetnek a fahalomban, most pedig a különböző rovarfajokra térnék ki.

A leggyakoribb albérlők

A rovarok jelentős többsége nemcsak táplálék vagy menedékhely céljából keresi fel a fakupacot, hanem mert a peterakáshoz és a lárvák számára is kiváló helyet biztosít.

Vendégeink lesznek itt a nagytestű bogarak közül a kis szarvasbogár (Dorcus parallelipipedus), amely ugyan eltörpülni látszik nagyobb rokona mellett, mégis a felnőtt példányok elérhetik a 30-32 mm-t is, és a nagy szarvasbogárral ellentétben a kifejlett egyedek képesek áttelelni is, amihez kiváló helyet jelent a fakupac, ahol a lárváik is fejlődtek.

A kis szarvasbogár számára tökéletes téli búvóhely a fahalom

Számos futrinkafaj is otthont találhat a fahalomban, mint a magyar futrinka (Carabus hungaricus), amely éjszaka aktív ragadozó bogár, számos puhatestű kártevő (köztük csigák) fogyasztója is. Peterakásuk, telelésük inkább a talajhoz kapcsolódik, de napközben a búvóhelyükként egy nedves, zegzugos közeg szolgál a legjobban.

A holyvafélék a futrinkákhoz hasonlóan hasznos ragadozók a kertben, köztük is a legnagyobb termetű bűzös holyva (Ocypus olens) az egyik leggyakoribb faj egész Európában és Magyarországon is. 20-30 mm nagyságúra nő meg ez a fénytelen fekete színű rovar, lárva alakban és kifejlett formában is éjszaka aktív ragadozó. Nappal az avarban, kövek alatt bújnak meg.

A holyvafélék is kiváló éjszakai ragadozók (fotó: sappeni)

Egy különleges vendég

Köszönthetünk a fahalomban egy nem mindennapi rovart is, a poszméhek közül a kövi poszméhet. Ellentétben a kaptárban élő méhekkel, a poszméhek rövid ideig tartó, kis társas kolóniákat alkotnak, és nem építenek fészket maguknak. A királynőjük minden évben egyedül telel át, és tavasszal hozza létre az új közösséget. A királynők általában közvetlenül a föld alá ássák magukat, ahol a téli nap nem ébreszti fel őket túl korán. A fakupacunk tökéletes, árnyékos védelmet nyújthat a számukra.

A félreértett fülbemászó

A közönséges fülbemászó (Forficula auricularia) igen gyakori a hazai kertekben is, ahol sajnos nem örülünk annyira neki. Ez a kb. 15 mm hosszúra növő rovarunk napközben kövek, faanyagok (pl. mulcs, fahalom) alá húzódik be, éjszaka pedig aktívan vadászik. Növényi és állati táplálékot is fogyaszt, fontos lebontó szervezet is, mert neki az is mindegy, hogy élve vagy halva fogyasztja el a zsákmányt. Ellentétben sok rovarral, a fülbemászó nősténye gondoskodik a petékből kikelt lárvákról, és földbe vájt bölcsőben neveli őket, ahova ősszel a tojásokat rakta le.

A fülbemászó állatokkal és növényekkel is táplálkozik

Bár gyerekkorunk óta nagyon tartunk ettől a rovartól, mert mindenki azt mondta nekünk, hogy nem véletlenül fülbemászó a neve. Azonban szerencsére semmi köze a nevének a bizarr mendemondákhoz, nevét ugyanis az emberi fülhöz hasonló alakú szárnyáról kapta. Ugyan ritkán repül a fülbemászó, szárnya mégis gyönyörű szivárványszínű.

Segítsük a szarvasbogarat is!

A nagy szarvasbogár (Lucanus cervus) egy rendkívül gyönyörű, viszonylag ritkán látható bogarunk, amelynek lárvája a cserebogáréhoz hasonló pajor. Hatalmas különbség a két faj lárvája között az, hogy míg a cserebogár lárvája az élő növények zsenge gyökerét szereti dézsmálni, addig a szarvasbogár pajor szigorúan elhullott gallyak, ágak, növényi maradványok fogyasztásával él a talajban. A kerti fakupac az ő élőhelyét is képes megteremteni, egy kis módosítással.

A fakupac a nagy szarvasbogár élőhelyét is képes megteremteni, egy kis módosítással

Ehhez a fakupac alsó szintjeit be kell temetnünk, hogy az ott élő pajor hozzájusson a faanyaghoz. Ássunk egy kb. 50 cm mély lyukat, majd helyezzük a farönköket a földbe. Töltsük ki a lyukat kisebb gallyakkal, ágakkal, majd földdel és temessük be. A korhadó faanyag évekre elegendő táplálék lesz a pajoroknak, amelyek 5 éven keresztül fejlődnek a földben, mielőtt bebábozódnak.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Intenzív illatú növények a kertben I.

2022. június 25. 07:38

Nemcsak a slágerlista élén álló, illatos rózsa- és levendulafajok képesek elvarázsolni az intenzív illatok kedvelőit - számos más dísznövényfaj közül választhatunk! Ismerjük meg a vaníliavirágot, a citromillatú muskátlit és a japán loncot!

Mérgező gyomnövények I. – fekete csucsor, csattanó maszlag, bolondító beléndek

2021. március 28. 15:02

A kertünkben és a tavaszi-nyári kirándulásaink alkalmával is találkozhatunk olyan gyomnövényekkel, amelyek egy része vagy a növény egésze az emberi és állati szervezetre nézve mérgező hatóanyago(ka)t tartalmaz. Ismerjük meg a leggyakrabban előforduló fajokat, hogy idejében felismerjük őket és megelőzhessük a bajt!

Madáretetés a ház körül – melyik madárfaj hol keresi az eleséget?

2019. december 20. 04:38

Hol keresik a táplálékot a kertünkbe élelmet kutató madárfajok? Hogyan viszonyulnak a többi madárfajhoz? Mik a legfontosabb dolgok, amiket tudnunk kell a viselkedésükről?

Beszámoló a Növényvédelmi Klub „Fás részeket károsító kártevők előrejelzése csapdázással” témájú előadásáról

2019. szeptember 12. 04:36

A Magyar Növényvédelmi Társaság Növényvédelmi Klubja által szervezett 397. előadáson vettünk részt szeptember 2-án, a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságának Budaörsi úti telephelyén.