Ház, táj

Kerti kalendárium – augusztusi teendők a gyümölcs- és díszkertben

Agrofórum Online

Gyümölcsszüret, öntözés, örökzöld-ültetés, dugványozás, kétnyári virágok vetése – ez mind az augusztusi paletta a gyümölcs- és díszkertben! Ugorjunk neki a feladatoknak!

Öntözés – módjával

Ahogy arról a veteményes körüli augusztusi teendőknél már említettük, ebben a hónapban a legfontosabb a rendszeres gyomirtás és a megfelelő öntözés a kertben. Az öntözéssel kapcsolatban azonban a fák és cserjék esetében a hónap vége felé mérsékelnünk kell a vízmennyiséget, mert a növények megkezdik a téli hónapokra történő felkészülést! Ilyenkor a fásszárú növények szöveti szerkezete megváltozik, és ezt a folyamatot az öntözéssel megakadályoznánk – ha továbbra is öntözünk, a téli fagy nagyobb eséllyel tesz kárt a növényekben. Ugyanez vonatkozik a tápanyag-utánpótlásra is: a túlzott vagy egyoldalú trágyázás is serkenti a növekedést ahelyett, hogy a fa vagy cserje elkezdene nyugovóra térni.

Teendőink a gyümölcsösben

A gyümölcseink közül most érik a ringló, az őszibarack, a szilva, a körte, a nyári és az őszi alma, illetve a korai csemegeszőlő-fajták.

A hónap elején a gyümölcsfáinknál egy alapos beöntözés elősegíti a következő évi termőrügyek kialakulását, de ezután már ne öntözzünk – csak ha a szélsőséges időjárás miatt feltétlenül szükséges – mivel ez hátráltatja a hajtások beérését.

Sok gyümölcs érik augusztusban

Öntözés után nekiláthatunk az idős meggy- és cseresznyefák ifjításának. A metszés során keletkezett sebeket gondosan kezeljük le, és távolítsuk el a tősarjakat is!

Most szedjük meg a szemzőágakat a kedvelt fajtájú gyümölcsfáinkról, és itt az ideje az alanyok beszemzésének is.

A köszméte- és ribiszkebokrok félig megfásodott hajtásaiból vágjunk dugványokat és ültessük el árnyékos helyen. Ügyeljünk arra, hogy a cserjék alatti talaj mindig legalább nyirkos legyen!

Teendőink a díszkertben

Augusztusban elvethetjük az árvácska magjait

A hónap közepén vessük el a kétnyári virágok magját (pl. árvácska, százszorszép, nefelejcs, sárgaviola, holdviola)! Ezek a növényfajok a nyár végén kikelnek, megerősödnek, majd áttelelnek, és a következő évben érlelnek csak magot. Ha most vetjük a bohókás, sokszínű árvácska magjait, akkor októberben elültethetjük a palántákat, és még az ősz folyamán hoznak néhány virágot is. Áttelelést követően tavasztól egészen nyár közepéig folyamatosan virágozni fognak.

Ha vetettünk tavasszal napraforgómagot is, akkor most érdemes a virágtányért betakarni fátyolfóliával, hogy az érőfélben lévő magokat megőrizzük az ínségesebb téli hónapokra a kert madarainak.

A napraforgó érőfélben lévő virágtányérját érdemes betakarni fátyolfóliával

Augusztus végén, amikor a gyöngyvirág lombja elszáradt, ásóvillával óvatosan emeljük ki a gyöktörzseiket. A hajtatásra alkalmas, fejlett rüggyel rendelkező részeket válogassuk le, ültessük egy cserépbe, majd cserepestől süllyesszük be a földbe. Télen védjük a kemény fagyoktól takarással, majd év elején emeljük ki a cserepeket, és vigyük meleg helyiségbe. Így már március első hetében virágba borulhatnak az új hajtások!

Augusztus végén kezdjük meg a tél végén virágzó amarillisz visszahúzódtatását. Ezt az öntözés mennyiségének csökkentésével érhetjük el. Hasonlóan járjunk el a karácsonyi kaktusznál is, amelynek akkor jelennek meg októberben a virágbimbói, ha mostantól csökkentjük a vízadagot.

Ha a gyöngyvirág lombja elszáradt ásóvillával óvatosan emeljük ki a gyöktörzseiket

Ekkor van itt az ideje az örökzöld fák és cserjék ültetésének is. Ezek a növényfajok – mivel télen is megtartják a lombjukat – egész évben párologtatnak, tehát nem csökkentik és lassítják le az anyagcsere-folyamataikat. Ha most ültetjük el őket, akkor még a tél beállta előtt jól begyökeresednek, és megszokják az új környezetet. A mostanában sokat betegeskedő és érzékenyebbé vált tuja helyett vagy mellett próbáljunk ki más fajokat is, például a boróka-, ciprus- vagy tiszafa-féléket. Az ültetéshez minél nagyobb ültetőgödröt ássunk, és ne spóroljunk a jó minőségű földdel sem – hamar meghálálja a növény! Az elültetett növényt alaposan öntözzük be, és ezt követően is nagyobb mennyiségű vízre lesz szüksége.

Az örökzöld fák és cserjék ültetéséhez minél nagyobb ültetőgödröt ássunk

Egészséggel és örömteli kerti munkákkal teljes augusztust kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

A magas termésszintek záloga az időben elvégzett gyomirtás

2024. március 11. 14:40

A gyomnövények jelentősen csökkenthetik a kultúrnövények terméshozamát és a termés minőségét, ezért a gazdálkodók jövedelmezősége nagymértékben függ a komoly terméskiesést okozó fajok elleni védekezés eredményességétől.

Nufarmer magazin – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2018. szeptember 5. 09:57

Vetőmagcsávázás és őszi gyomirtás, a repce őszi növényvédelme, állományszárítás, tarlóápolás, valamint kijuttatástechnológiai tanácsok.

Mindig van új a nap alatt! – Napraforgó gyomirtás korlátok nélkül 2023-ban is!

2023. március 16. 06:34

Míg tavaly 710 000 hektáros rekord területen vetettek napraforgót, addig nem kizárt, hogy idén megközelítheti a 800 000 ha-t is. Mi állhat e mögött?

Újra kell gondolni a kalászosok őszi növényvédelmét

2020. október 16. 09:20

Ha jövedelmezően szeretnénk a jövőben is kalászos gabonát termelni át kell gondolnunk az eddig alkalmazott technológiai elemek hatékonyságát, és ha indokolt változtatnunk/fejlesztenünk kell.