15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Ház, táj blog

Kerti kalendárium – augusztusi teendők a gyümölcs- és díszkertben

Agrofórum Online

Gyümölcsszüret, öntözés, örökzöld-ültetés, dugványozás, kétnyári virágok vetése – ez mind az augusztusi paletta a gyümölcs- és díszkertben! Ugorjunk neki a feladatoknak!

Öntözés – módjával

Ahogy arról a veteményes körüli augusztusi teendőknél már említettük, ebben a hónapban a legfontosabb a rendszeres gyomirtás és a megfelelő öntözés a kertben. Az öntözéssel kapcsolatban azonban a fák és cserjék esetében a hónap vége felé mérsékelnünk kell a vízmennyiséget, mert a növények megkezdik a téli hónapokra történő felkészülést! Ilyenkor a fásszárú növények szöveti szerkezete megváltozik, és ezt a folyamatot az öntözéssel megakadályoznánk – ha továbbra is öntözünk, a téli fagy nagyobb eséllyel tesz kárt a növényekben. Ugyanez vonatkozik a tápanyag-utánpótlásra is: a túlzott vagy egyoldalú trágyázás is serkenti a növekedést ahelyett, hogy a fa vagy cserje elkezdene nyugovóra térni.

Teendőink a gyümölcsösben

A gyümölcseink közül most érik a ringló, az őszibarack, a szilva, a körte, a nyári és az őszi alma, illetve a korai csemegeszőlő-fajták.

A hónap elején a gyümölcsfáinknál egy alapos beöntözés elősegíti a következő évi termőrügyek kialakulását, de ezután már ne öntözzünk – csak ha a szélsőséges időjárás miatt feltétlenül szükséges – mivel ez hátráltatja a hajtások beérését.

Sok gyümölcs érik augusztusban

Öntözés után nekiláthatunk az idős meggy- és cseresznyefák ifjításának. A metszés során keletkezett sebeket gondosan kezeljük le, és távolítsuk el a tősarjakat is!

Most szedjük meg a szemzőágakat a kedvelt fajtájú gyümölcsfáinkról, és itt az ideje az alanyok beszemzésének is.

A köszméte- és ribiszkebokrok félig megfásodott hajtásaiból vágjunk dugványokat és ültessük el árnyékos helyen. Ügyeljünk arra, hogy a cserjék alatti talaj mindig legalább nyirkos legyen!

Teendőink a díszkertben

Augusztusban elvethetjük az árvácska magjait

A hónap közepén vessük el a kétnyári virágok magját (pl. árvácska, százszorszép, nefelejcs, sárgaviola, holdviola)! Ezek a növényfajok a nyár végén kikelnek, megerősödnek, majd áttelelnek, és a következő évben érlelnek csak magot. Ha most vetjük a bohókás, sokszínű árvácska magjait, akkor októberben elültethetjük a palántákat, és még az ősz folyamán hoznak néhány virágot is. Áttelelést követően tavasztól egészen nyár közepéig folyamatosan virágozni fognak.

Ha vetettünk tavasszal napraforgómagot is, akkor most érdemes a virágtányért betakarni fátyolfóliával, hogy az érőfélben lévő magokat megőrizzük az ínségesebb téli hónapokra a kert madarainak.

A napraforgó érőfélben lévő virágtányérját érdemes betakarni fátyolfóliával

Augusztus végén, amikor a gyöngyvirág lombja elszáradt, ásóvillával óvatosan emeljük ki a gyöktörzseiket. A hajtatásra alkalmas, fejlett rüggyel rendelkező részeket válogassuk le, ültessük egy cserépbe, majd cserepestől süllyesszük be a földbe. Télen védjük a kemény fagyoktól takarással, majd év elején emeljük ki a cserepeket, és vigyük meleg helyiségbe. Így már március első hetében virágba borulhatnak az új hajtások!

Augusztus végén kezdjük meg a tél végén virágzó amarillisz visszahúzódtatását. Ezt az öntözés mennyiségének csökkentésével érhetjük el. Hasonlóan járjunk el a karácsonyi kaktusznál is, amelynek akkor jelennek meg októberben a virágbimbói, ha mostantól csökkentjük a vízadagot.

Ha a gyöngyvirág lombja elszáradt ásóvillával óvatosan emeljük ki a gyöktörzseiket

Ekkor van itt az ideje az örökzöld fák és cserjék ültetésének is. Ezek a növényfajok – mivel télen is megtartják a lombjukat – egész évben párologtatnak, tehát nem csökkentik és lassítják le az anyagcsere-folyamataikat. Ha most ültetjük el őket, akkor még a tél beállta előtt jól begyökeresednek, és megszokják az új környezetet. A mostanában sokat betegeskedő és érzékenyebbé vált tuja helyett vagy mellett próbáljunk ki más fajokat is, például a boróka-, ciprus- vagy tiszafa-féléket. Az ültetéshez minél nagyobb ültetőgödröt ássunk, és ne spóroljunk a jó minőségű földdel sem – hamar meghálálja a növény! Az elültetett növényt alaposan öntözzük be, és ezt követően is nagyobb mennyiségű vízre lesz szüksége.

Az örökzöld fák és cserjék ültetéséhez minél nagyobb ültetőgödröt ássunk

Egészséggel és örömteli kerti munkákkal teljes augusztust kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

A gyomirtás tervezése házikertekben

2022. március 30. 05:36

Hogyan oldjuk meg a veteményesünk, a kőzúzalékkal fedett területek és a gyümölcsös alapvető gyomirtási munkálatait? Milyen készítmények jöhetnek szóba?

CAPRENO – Megéri az árát, megoldja a gyomproblémát

2020. május 14. 07:47

Rugalmas a kijuttatása, nagyon egyszerű kezelni, és korán kikapcsolja a gyomkonkurenciát, a betakarításig pedig tényleg tisztán tartja a kukoricát.

Gyomirts most a nyugodt tavaszért! – Az Adama megoldása a kalászosok őszi gyomirtására

2023. augusztus 24. 05:40

Éghajlatunk változása révén egyre nagyobb jelentőséggel bír az őszi gyomirtás a kalászos kultúrákban. Az előző aszályos évhez képest, az idei csapadékosabb és enyhébb időjárás kedvez a gyomnövények fejlődésének és gyorsabb terjedésének.

Mechanikus gyomirtás kukoricában - Nyolcsoros kultivátor a bácsai földeken

2019. július 2. 10:15

A Győr melletti Bácsán már március végén elkezdték a kukorica vetését, hogy a klímaváltozást, a szárazságot és a nagy meleget könnyebben átvészelje a növény. A csapadékos és hűvös május azonban lelassította az állomány fejlődését.