Ház, táj blog

Kerti kalendárium – augusztusi teendők a gyümölcs- és díszkertben

Agrofórum Online

Gyümölcsszüret, öntözés, örökzöld-ültetés, dugványozás, kétnyári virágok vetése – ez mind az augusztusi paletta a gyümölcs- és díszkertben! Ugorjunk neki a feladatoknak!

Öntözés – módjával

Ahogy arról a veteményes körüli augusztusi teendőknél már említettük, ebben a hónapban a legfontosabb a rendszeres gyomirtás és a megfelelő öntözés a kertben. Az öntözéssel kapcsolatban azonban a fák és cserjék esetében a hónap vége felé mérsékelnünk kell a vízmennyiséget, mert a növények megkezdik a téli hónapokra történő felkészülést! Ilyenkor a fásszárú növények szöveti szerkezete megváltozik, és ezt a folyamatot az öntözéssel megakadályoznánk – ha továbbra is öntözünk, a téli fagy nagyobb eséllyel tesz kárt a növényekben. Ugyanez vonatkozik a tápanyag-utánpótlásra is: a túlzott vagy egyoldalú trágyázás is serkenti a növekedést ahelyett, hogy a fa vagy cserje elkezdene nyugovóra térni.

Teendőink a gyümölcsösben

A gyümölcseink közül most érik a ringló, az őszibarack, a szilva, a körte, a nyári és az őszi alma, illetve a korai csemegeszőlő-fajták.

A hónap elején a gyümölcsfáinknál egy alapos beöntözés elősegíti a következő évi termőrügyek kialakulását, de ezután már ne öntözzünk – csak ha a szélsőséges időjárás miatt feltétlenül szükséges – mivel ez hátráltatja a hajtások beérését.

Sok gyümölcs érik augusztusban

Öntözés után nekiláthatunk az idős meggy- és cseresznyefák ifjításának. A metszés során keletkezett sebeket gondosan kezeljük le, és távolítsuk el a tősarjakat is!

Most szedjük meg a szemzőágakat a kedvelt fajtájú gyümölcsfáinkról, és itt az ideje az alanyok beszemzésének is.

A köszméte- és ribiszkebokrok félig megfásodott hajtásaiból vágjunk dugványokat és ültessük el árnyékos helyen. Ügyeljünk arra, hogy a cserjék alatti talaj mindig legalább nyirkos legyen!

Teendőink a díszkertben

Augusztusban elvethetjük az árvácska magjait

A hónap közepén vessük el a kétnyári virágok magját (pl. árvácska, százszorszép, nefelejcs, sárgaviola, holdviola)! Ezek a növényfajok a nyár végén kikelnek, megerősödnek, majd áttelelnek, és a következő évben érlelnek csak magot. Ha most vetjük a bohókás, sokszínű árvácska magjait, akkor októberben elültethetjük a palántákat, és még az ősz folyamán hoznak néhány virágot is. Áttelelést követően tavasztól egészen nyár közepéig folyamatosan virágozni fognak.

Ha vetettünk tavasszal napraforgómagot is, akkor most érdemes a virágtányért betakarni fátyolfóliával, hogy az érőfélben lévő magokat megőrizzük az ínségesebb téli hónapokra a kert madarainak.

A napraforgó érőfélben lévő virágtányérját érdemes betakarni fátyolfóliával

Augusztus végén, amikor a gyöngyvirág lombja elszáradt, ásóvillával óvatosan emeljük ki a gyöktörzseiket. A hajtatásra alkalmas, fejlett rüggyel rendelkező részeket válogassuk le, ültessük egy cserépbe, majd cserepestől süllyesszük be a földbe. Télen védjük a kemény fagyoktól takarással, majd év elején emeljük ki a cserepeket, és vigyük meleg helyiségbe. Így már március első hetében virágba borulhatnak az új hajtások!

Augusztus végén kezdjük meg a tél végén virágzó amarillisz visszahúzódtatását. Ezt az öntözés mennyiségének csökkentésével érhetjük el. Hasonlóan járjunk el a karácsonyi kaktusznál is, amelynek akkor jelennek meg októberben a virágbimbói, ha mostantól csökkentjük a vízadagot.

Ha a gyöngyvirág lombja elszáradt ásóvillával óvatosan emeljük ki a gyöktörzseiket

Ekkor van itt az ideje az örökzöld fák és cserjék ültetésének is. Ezek a növényfajok – mivel télen is megtartják a lombjukat – egész évben párologtatnak, tehát nem csökkentik és lassítják le az anyagcsere-folyamataikat. Ha most ültetjük el őket, akkor még a tél beállta előtt jól begyökeresednek, és megszokják az új környezetet. A mostanában sokat betegeskedő és érzékenyebbé vált tuja helyett vagy mellett próbáljunk ki más fajokat is, például a boróka-, ciprus- vagy tiszafa-féléket. Az ültetéshez minél nagyobb ültetőgödröt ássunk, és ne spóroljunk a jó minőségű földdel sem – hamar meghálálja a növény! Az elültetett növényt alaposan öntözzük be, és ezt követően is nagyobb mennyiségű vízre lesz szüksége.

Az örökzöld fák és cserjék ültetéséhez minél nagyobb ültetőgödröt ássunk

Egészséggel és örömteli kerti munkákkal teljes augusztust kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Súlyos termésveszteségek okozója a parlagi ecsetpázsit

2018. április 4. 13:55

A szántóföldi monitoring vizsgálatok eredménye arra utal, hogy a rezisztencia szintje szoros korrelációt mutat a populációsűrűséggel.

Jubileumot ünnepel a Nufarmer Magazin (ingyenesen letölthető PDF)

2019. április 2. 06:17

Magazinunkban több kiváló, elismert szakember ismerteti tapasztalatait az évelő egyszikű gyomnövényekről csakúgy, mint a vetésfehérítővel vagy a zöldítéssel kapcsolatos növényvédelmi problémákról és megoldási lehetőségekről.

Gyomirtás akár 80 százalékkal kisebb ráfordítással? Megoldható egy új géppel

2023. október 13. 11:10

Jelentős megtakarítás érhető el, ráadásul környezetbarát (vegyszermentes) módon a gyomirtásban egy új „okosgép” révén.