Ház, táj blog

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! – November

Agrofórum Online

Hihetetlennek tűnhet, de még az idei szeszélyes, nyárias-ködös november is tartogat számunkra idényzöldségeket és -gyümölcsöket. Persze a “kerti asztal” messze nem olyan gazdag, mint szeptember-októberben, de azért még mindig szép számmal választhatunk a szezonális zöldségek közül.

Hazánk jelenlegi éghajlati adottságai nem teszik lehetővé, hogy novemberben is bőséggel válogassunk az idénygyümölcsök közül, de a zöldségeskertben még van keresnivalónk, vagy a zöldségespulton még sok helyen találkozunk a magyar zászlócska jelzéssel, ami hirdeti a magyar szezonális terményeket.

Ha szeretnénk visszatekinteni az elmúlt 10 hónap szezonális növényeire, az alábbi táblázat segítséget nyújt ebben:

JanuárNapsolya
FebruárKökény
MárciusRukkola, spárga, kivi
ÁprilisMetélőhagyma, lestyán, bordás kel
MájusRebarbara, mángold
Júniusfekete ribizli, vörös cikória
Júliussárgadinnye, csillagtök
AugusztusZeller, füge
SzeptemberGesztenye, sütőtök
OktóberCsicsóka, fekete berkenye

Ebben a hónapban kicsit bővebben megismerkedünk a birsalmával és a kelbimbóval, de még előtte tekintsük át az e havi szezonális “piacot”.

ZöldségekGyümölcsökFűszernövények
Brokkoli, Cikória, Radiccio, Fejes saláta, Madársaláta, Endíviasaláta, Mángold, Pak-choi, Rukkola, Sóska, Spenót, Csicsóka, Édesburgonya, Zellergumó, Édeskáposzta, Fodros kel, Kelbimbó, Kelkáposzta, Lilakáposzta, Kínai kel, SnidlingBirsalma, BerkenyePetrezselyem-zöld

A kelbimbó vagy bimbóskel jelentőségét nemcsak remek íze és változatos felhasználhatósága adja, hanem az az előnye is, hogy év végén, akár enyhébb fagyok idején is szedhetjük. Hála ennek a zöldségünknek akkor jutunk magas vitamintartalmú, friss terményhez, amikor már semmi más nem szedhető a kertben.

A bimbóskel magas, erős, oszlopszerű szárának végén neveli a kis káposztafejeket, ezek maguk a kelbimbók

A bimbóskel magas (akár 120-130 cm), erős, oszlopszerű szárának végén neveli a kis káposztafejeket, ezek maguk a kelbimbók. Ősszel levelei színpompásak, másodéves növényként pedig sárga virágai adnak különleges látványt májusban. Főgyökeréről erőteljes növekedéssel terjednek az oldalgyökerei, amelyek akár 1 m mélyre is lehatolhatnak a talajba. Leginkább a középkötött, kissé meszes talajokban termeszthető. Fény- és vízigényes, viszont a káposztafélék közül a leginkább szárazságtűrő.

Visszatérve a fogyasztására, a káposztafélék általában is nagyon értékes táplálékaink, de a bimbóskel ezek közül is kiemelkedik gazdag tápértékével. Vitamin- és ásványianyag-tartalma jelentős: C-vitamin, B-vitaminok, K-vitamin, béta-karotin, valamint kálium, kalcium, magnézium, foszfor, nátrium, vas, kén, króm, gazdag forrása. Mivel emellett a kalóriatartalma igen alacsony, így diétákba is bátran illeszthető. A kelbimbó színe, íze a kelkáposztáéra emlékeztet, de íze annál lágyabb, és finomabb rostokból áll. Fogyasztása bizonyítottan gyulladáscsökkentő, immunrendszert erősítő, emésztést serkentő és antioxidáns hatású.

Kelbimbó vásárlásakor a szép, egészséges, zöld színű, tömör levélszerkezetű, apróbb példányokat válasszuk ki

A kelbimbó zöldséglevesbe, főzelékként, köretként, rakott ételként, önállóan és más zöldségfélékkel együtt is elkészíthető. Főzéskor arra kell figyelni, hogy ne főzzük túl, nehogy elveszítse vitamin- és ásványianyag-tartalmát. Vásárláskor a zöld színű, tömör levélszerkezetű, apróbb példányokat válasszuk.

A birsalma körüli félreértések elkerülése végett kezdjük az elejéről: a birsalma és a birskörte nemcsak alaki sajátossága a növénynek, hanem ez a két név két különböző változatra (latinul varietas) utal. Ez a nevükben is látszik: a birsalma tudományos neve Cydonia oblinga var. maliformis, birskörte pedig a Cydonia oblonga var. pyriformis. Ez a két növényváltozat két alfajt különböztet meg, így valójában olyanok, mint az elsőfokú unokatestvérek.

A birsalma fája májusban tele van apró, fehér vagy rózsaszín virágokkal, míg késő ősszel aranysárga termései ékesítik a kertet

Felhasználásukban nincs nagy különbség, mert bár a birsalmát kemény gyümölcshúsa miatt nyersen nem igazán fogyasztjuk, és a feldolgozása sem egyszerű, mégis gazdag a termékpalettája: készülhet belőle birsalmasajt, gyümölcszselé, kompót, pálinka, bor és lekvár is, de a savanyú káposzta ízesítésére és alacsony pektintartalmú gyümölcsök lekvárjába is kerülhet birsalma.

Amellett, hogy a birsalma sokkal több ásványi anyagot és vitamint tartalmaz, mint az alma, magas pektintartalmának köszönhetően emésztésjavító hatása is van. A népi gyógyászat a birsből készült főzetet enyhe görcsoldóként és fájdalomcsillapítóként is számon tartja. A birsalmának a cserzőanyagokban gazdag levele is gyógyhatású, így jó hatással van a száj és a garat enyhébb gyulladásos megbetegedéseire, illetve egyes bélrendszeri problémákra is.

A birsalmából készülhet birsalmasajt, gyümölcszselé, kompót, pálinka, bor és lekvár is

A birsalmáról, mint növényről annyit érdemes tudni, hogy nem öntermékeny, azaz minden változatnak megvan a maga porzópárja (általában több is van), ezért egyszerre legalább két-három fajtát kell ültetnünk, ha bőséges termést szeretnénk betakarítani. Értékes termése mellett akár a fa díszítő értéke miatt is érdemes lehet ültetni, hiszen a birsalma fája májusban tele van apró, fehér vagy rózsaszín virágokkal, míg késő ősszel aranysárga termései ékesítik a kertet.

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Decemberben a vártnál kevésbé drágultak az élelmiszerek

2023. január 14. 06:36

Az előzetesen vártnál némileg kisebb mértékben, 44,8 százalékkal drágultak az élelmiszerek Magyarországon 2022 decemberében éves összevetésben.

Kókuszrost, mint kertészeti gyökérközeg

2020. február 17. 10:27

Hazánkban a kőgyapot mellett leginkább a kókuszrost terjedt el talajt helyettesítő anyagként a zöldséghajtató üzemekben.

Az élelmiszerek 3,2 százalékkal drágultak egy év alatt

2021. július 10. 14:29

2021. január–júniusban az előző év azonos időszakához képest a fogyasztói árak az összes háztartást figyelembe véve átlagosan 4,2%-kal, a nyugdíjas háztartások körében 3,8%-kal emelkedtek.

Zöldség- és fűszernövények termesztése kis helyen, virágtartóban – az alapok

2021. február 12. 10:25

Ha a lehetőségeinkhez mérten kertészkedni szeretnénk, és amit csak lehet, megtermelnénk a családunk számára, ne szegje a kedvünket, ha csupán egy kis erkély vagy ablakpárkány áll a rendelkezésünkre! De hogyan oldjuk meg zöldségnövényeink és kedvenc fűszernövényeink nevelését cserépben, virágládában, függőkosárban vagy termesztőzsákokban?