Növényvédelmi előrejelzés

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (16. rész)

Agrofórum Online

19. Borsó és szója

2019 tavaszán az időjárási viszonyok összességében nem alakultak kedvezően a borsótermesztés számára. A korai kitavaszodás ugyan lehetőséget teremtett a korai vetéshez és a gyors keléshez, de a csapadékmentes tél után a tavasz is szárazon telt el. Jelentősebb mennyiségű eső csak április végétől és főként májusban esett, ami a borsó számára már megkésetten érkezett. A bimbózás és virágzás, majd pedig a hüvelyképződés idején a növény számára túlzottan meleg napok gyenge termést indukáltak, zöldborsó előállításnál pedig az egyes érési szakaszok egybefolytak, ami a minőség és a mennyiség romlásához vezettek.

Borsócsipkéző kártétele

Növényvédelmi szempontból a termesztési szezon nagyobbik része elsősorban a rovarkártevők számára alakult kedvezően, a májusi csapadékos hónap pedig a kórokozók járványszerű fellépését idézte elő.

Borsólevéltetű

A kelés utáni időszakban az elhúzódó vetéseken a csipkéző bogarak károsították a növények lombozatát nagyobb tömegben, helyenként védekezni is kellett a kártevő támadása miatt. A bimbózás és virágzás idejére a borsólevéltetű szárnyas egyedei rövid időn belül betelepedtek a vetésekbe és megkezdődött a levéltetű kolóniák kialakulása a pálhalevelek védelmében. Erre az időszakra tevődik a borsórozsda és a borsólisztharmat első telepeinek a kialakulása, amit kisebb mértékben a borsóperonoszpóra és az aszkohitás levél-és hüvelyfoltosság is követett. A bőséges májusi csapadék különösen a rozsdának és a peronoszpórának kedvezett, míg a szárazabb időszakban a lisztharmat fertőzött nagyobb mértékben.

Borsórozsda

Borsó aszkohitás betegsége

A hüvelyek kötődésétől az akácmoly és a borsómoly folyamatos rajzása miatt több alkalommal is védekezni kellett, de a borsózsizsik peterakását is meg kellett akadályozni.

Akácmoly kártétele borsón

A borsó lombzáródását követően a különböző bagolylepke fajok folyamatosan rakták le tojásaikat, a lárvák rágtak a leveleken. A bagolylepke-kártételre a lombozat elszáradásáig folyamatosan kellett számítani.

Borsózsizsikes termés

Szójában csupán a szójaperonoszpóra kórokozója okozott gondot a kórokozók közül, kártevők esetében pedig a takácsatkák miatt kellett beavatkozni a levélhullás megelőzése érdekében. A szójában is időnként károkat okozó bogáncslepke 2019-ben is nagy tömegben rajzott, főként délről betelepülő egyedekkel, de most csupán szórványos tarrágásokról lehetett híreket hallani.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Egy más megoldás a fenyércirok ellen!

2019. szeptember 10. 13:58

K. Margit kérdése: Környékünkön rengeteg a fenyércirok az utóbbi időben. Miért szaporodott és szaporodik el a fenyércirok, mit lehet ellene tenni?

Kötelező bejelenteni időszakos műszaki felülvizsgálatra a növényvédelmi gépeket!

2019. október 22. 09:03

Az uniós előírás szerint az árutermelésben, illetve szolgáltatásban alkalmazott permetező gépet, valamint a növényvédő szerek kijuttatásához használt berendezéseket és tartozékokat 3 évenként kötelező felülvizsgálni.

Mobilalkalmazás a fenntartható növényvédelmi megoldások kiválasztásához

2020. december 3. 07:37

A Corteva Agriscience által fejlesztett IPM Pro alkalmazás segíti a gazdálkodókat a rovarkártevők elleni fenntartható megoldások alkalmazásában.

Eljött az idő a vírusvektor rovarok elleni védekezésre

2021. október 18. 05:36

Az őszi vetésű kalászos gabonákra a tél előtti időszakban is leselkednek különböző növényvédelmi jellegű veszélyek. Javarészt a még álló kezeletlen gabona árvakeléseknek köszönhetően a vírusvektor rovarok és egyes kórokozók folyamatos veszélyt jelentenek a nemrég kikelt árpa, majd pedig a búza állományokra. Kellő odafigyelés és ha szükséges, védelem nélkül ezek a kalászosok súlyos mértékben elfertőződhetnek gabona vírusokkal és gombás eredetű betegségekkel is. Ezek közül a vírusos megbetegedések vektorai, a levéltetvek és kabócák elleni védekezés ideje jött el.