Március második dekádjában folytatódott az igen változékony, de továbbra is csapadékmentes időjárási periódus. A meteorológiai előrejelzések szerint a hőmérsékleti változékonyság mellett a közeljövőben sem várható jelentősebb mennyiségű eső.
A dekád közepén tapasztalható fagypont körüli éjszakai hőmérséklet ellenére lassú ütemben, de fejlődnek az őszi káposztarepce, az őszi árpa- és őszi búzavetések, illetve megkezdődött a korai vetésű borsó kelése is. A kelés ütemét alapvetően a talaj vetésmélységében uralkodó nedvesség határozza meg. A megkésve lezárt talajokban sokkal egyenetlenebb kelés tapasztalható, mint ahol már ősszel elegyengették a talaj felszínét, és tavasszal már csak vetőágyat kellett készíteni.
Az előző heti növény egészségügyi állapothoz képest jelentős változás, hogy az igen száraz idő ellenére az őszi árpán és búzán a tél folyamán elhalt, de lisztharmattal fertőzött levelekről friss inkubáció tüneteit lehet megfigyelni. A fertőzött leveleken a lisztharmat most még apró foltok formájában jelentkezik, de kedvezően meleg és párás körülmények esetén a piszkosszürke tünetek ellepik az összes levelet.
A többi, levélfoltosságot előidéző betegség és a sárgarozsda számára egyelőre hiányzik a csapadék, de időjárás változása esetén, ezen kórokozók számára is javulnak a fertőzés feltételei.
Az őszi káposztarepcében zömmel elvégezték a repce szárormányos elleni első védekezéseket. Jelenleg alacsony a bogarak létszáma, de a veszély folyamatos fennállása miatt folytatni kell a kártevő megfigyelését. Most a fénybogarak sem jelentkeznek tömegesen a változékony idő miatt, de a repce fejlődésével együtt, különösen szárba indulás után fokozott megjelenésük várható.
A száraz idő most egyáltalán nem kedvez a növény lombozatán fertőző levélfoltosság betegségek (fóma, alternária) számára. Az igen alacsony fertőzési szint kialakulásában a szárazság mellett minden bizonnyal közrejátszik az őszi fungicid-regulátor kezelés is. A további egészségi állapot változást az időjárás csapadékosabbra fordulása negatív irányba tolhatja el, de a tavaszi regulátorozás pedig gátolhatja a negatív irányú változást.
Az elsőként elvetett borsó szakaszok kelése már megkezdődött. A kelés a talajok kiszáradása miatt, valamint a változékony, de viszonylag hűvös idő miatt vontatott. Az elhúzódó kelés viszont kedvező a borsó csipkéző bogarak kártétele számára. Ebben a helyzetben a kelő növény tovább marad az érzékeny, 2-4 lombleveles fenológiai stádiumban, mert a vontatott növekedés nem követi az ormányos bogarak fokozódó étvágyát. Most indokolt folyamatosan figyelni a kártétel alakulását, és a levelek csipkézésének növekedése esetén indokolttá válik a rovarölő szeres beavatkozás.