Az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce már szinte mindenütt megkapta az első fejtrágyát, ez meg is látszott a határ képén, hiszen a vetések üdítően zöldellenek. Most ezt a kedvező képet zavarta meg a visszatérő télies idő.
„Tél Tábornok”nehezen enged szorításából. Az elmúlt napok tavaszias időjárása után ismét téliesre fordult az idő. Az éjszaka folyamán lehullott 5-15 centiméteres hó ismét betakarta a határt. Ez a hótakaró szerencsére megvédi a vetéseket a komolyabb éjszakai fagyoktól. Repcében már a kellemes idő hatására folyamatosan rajzott a repce szárormányos, a hideg hatására mindez most ideiglenesen szünetelni fog. A kártevő ilyenkor nem pusztul el, csak hibernálja magát, és ha ismét kedvezőbbre fordul az időjárás újból folytatja károsítását és tojásainak lerakását.
A viszonylag száraznak mondható január után a február és március jóval csapadékosabbnak mondható. Az utóbbi három hónap során országos átlagban mintegy 150-170 milliméter csapadék hullott, ami kedvező feltételeket teremt a növények tavaszi nedvesség ellátásához. Néhány helyen a bőséges csapadékot a talaj nem képes elnyelni, ezért belvíz formájában egyre több térségben jelent meg a mélyebb fekvésű területeken illetve a rossz vízgazdálkodású táblákon. A tömődött talajokon a nyár folyamán érdemes lesz elgondolkodni a mélylazítózás fontosságáról.
A gyümölcstermesztő gazdaságok már jórészt végeztek a fák metszésével, sőt sok helyen ezzel párhuzamosan folynak a tavaszi lemosó permetezés növényvédelmi munkálatai is. Ezt zavarta meg ideiglenesen a visszatért télies időjárás. Ez a hideg idő- főként az éjszakai fagyok- akadályozzák a munkálatok folytatását, illetve azokban a gyümölcsfélékben, ahol már megindultak az életfolyamatok, a duzzadó vagy fakadó rügyekben fagykárokkal lehet számolni. Ennek mértéke most még nem becsülhető meg pontosan, majd virágzáskor dől el a fagykár nagysága. Legnagyobb kárral elsősorban a korán fakadó csonthéjas gyümölcsű növények esetében kell számolni. Ha visszatér a tavaszias idő, és a talaj nedvességi állapota lehetővé teszi, gyorsított ütemben kell folytatni az aktuális munkákat.