A kertészeti haszonnövények betakarítási és növényvédelmi munkái mellett kevésbé tűnik fontosnak a gyepek, pázsitok ápolása, melynek egyre fontosabb eleme az itt fellépő károsítók elleni védelem.
Nehéz helyzetben van az, akinek ezzel is kell foglalkoznia, mert néhány gyomirtó szeren kívül nincs más kémiai eszköz a kezében, ha ilyen jellegű problémával találkozik. Jelenleg csak néhány agrotechnikai jellegű megoldással orvosolhatók a tünetek. A nyári hőség egyébként is próbára teszi a pázsit optimális fejlődését. A gyakori, kis adagú öntözés meleggel párosulva szinte melegágya a füvön megjelenő lisztharmat és más levélfoltosságot előidéző betegségeknek, súlyosabb esetben pedig a gyepek szabályos vagy szabálytalan foltokban történő pusztulásának.
E rovat nem alkalmas a téma teljes körű feltárására, legfeljebb az orvoslás néhány szabályára hívhatja fel a figyelmet.
Jó agrotechnikai lehetőség a gyakoribb gyepszellőztetés, mellyel igen nagytömegű elhalt növényi maradványt és fertőző anyagot tudunk eltávolítani a fűből. Hőségnapokon a megszokottnál magasabb tarlóval vágjuk a gyepet, mert így védve van a növények bokrosodási csomója a nap égető sugaraitól. Kerüljük a gyakori, kis vízadaggal történő öntözést, inkább ritkábban és nagyobb víznormával dolgozzunk. A nagyobb vízmennyiségtől átnedvesedő talajban a gyökerek is mélyebbre hatolnak és kisebb hőstressz éri a növényeket, a ritkább öntözéstől pedig a betegségek fertőzési esélyei jelentősen csökkennek. Kerüljük az egyoldalú nitrogén trágyázást, inkább használjunk lassan feltáródó komplex tápanyagokat a gyepek tápanyag ellátása során. A kiritkult foltokat minél előbb vessük felül gyepfelújító fűmag keverékkel, melyben domináljanak a gyökértarackoló fajok, ellenkező esetben a ritka részeken rövid időn belül megjelennek az egy-és kétszikű gyomnövények. Ugyanígy járjunk el a vakond okozta földtúrások kezelése esetén is.
Ősszel, lombhullás idején rendszeresen távolítsuk el a lehullott leveleket a gyepszőnyegről, mert ez is melegágya a kórokozóknak, a fű befülledése miatt gyakori a foltos növénypusztulás. Téli felkészítés gyanánt meghálálja a gyep a foszfor és kálium túlsúlyos tápanyag pótlást, melytől télállósága növekszik a növényeknek. Szintén meghálálják a magnéziumszulfátos (keserűsó) levéltrágyázást ebben az időszakban.