Növényvédelmi előrejelzés

Indokolt a nitrogén újbóli adagolása, jöhetnek a sárga rovarcsapdák is

Agrofórum Online

A tavaszodás egyre biztosabb jele, hogy megjelentek a mezőgazdasági traktorok a határban. Bár még talajmunkát nem lehet végezni, de a tavaszi fejtrágyázás már megkezdhető.

Az őszi árpa-, búza-, és káposztarepce-vetések jelenlegi állapota alapján indokolt az elhasznált nitrogén újbóli adagolása, mert az ősz folyamán kiszórt tápanyagot már felélték a növények. Most még hidegek ugyan a talajok, de úgy helyes, hogy a tartós felmelegedéskor már a gyökérzónában legyen a felvehető állapotú nitrogén hatóanyag, vagy folyékony formában a lombozaton.

Az őszi utolsó állapotfelmérés óta országos szinten a növény egészségügyi állapotban túl sok változás nem történt. A viszonylag normális lefolyású telelés hatására téli kifagyásról csak kevés helyről érkezett hír, mely azt jelzi, hogy extrém hideg csak elvétve fordult elő az ország szántó területein.

A most látható lilás színt mutató repce és kisárgult kalászos vetések február végén normális állapotnak tekinthetők, de emiatt is fontos az időbeni nitrogén fejtrágyázás. Belvízzel elöntött vetések csak a mély fekvésű vízfolyások közelében találhatók, szerencsére a téli hóadagok fokozatosan olvadtak el, és a kevésbé átfagyott talajok könnyedén befogadták a hólevet és az esőket.

Mezei pocok fertőzés

Mezei pocok

A tél beállta előtt néhány komolyabb gócot leszámítva, nem alakult ki veszélyességi szintet meghaladó mezei pocok fertőzés, az is inkább a ruderális területeket és az évelő pillangós vetéseket veszélyeztette. Őszi káposztarepcében, árpában és búzában inkább a szegélyfertőzés volt a jellemző. A pocokkal fertőzött gócokban a talajok inkább száraz, mint nedves állapota miatt kártevő pusztulás nem következett be, ezért az első leendő alkalommal célszerű felmérni a mezei pocok fertőzöttséget. Az őszi veszélyességi küszöbértékhez viszonyítva már 100 m2– ként 1 db lakott járat is okozhat meglepetést.

Őszi káposztarepce

Őszi káposztarepcében a nappali 10 0C- feletti hőmérséklet elérése miatt tegyük ki a vetések szegélyébe a sárgatálakat vagy pedig a sárga színű ragacsos fogólapokat, mert a repce szárormányosok megjelenése napos időben várható. Nagyon fontos a kártevő elleni első védekezés pontos időzítése, mert komolyabb szárfertőzést csak az imágók elleni kezeléssel küszöbölhetünk ki. Hűvösebb időben inkább piretroid típusú készítményeket használjunk, mert más hatóanyagok ilyenkor kevésbé hatékonyak.

Sárgarozsda

Kalászosok

Őszi kalászos táblákon, a tél folyamán elhalt leveleken még felismerhető a betelelés előtt kialakult sárgarozsda, levélfoltosság és lisztharmat fertőzés, de a megbetegedés nagyságában igen jelentősek az eltérések a vetések fejlettségében tapasztalható különbségek miatt.

Minden esetre fontos lesz figyelni az első tavaszi levélkék fejlődését, mert indokolt esetben az első tünetek megjelenésére időzített védekezéssel megelőzhető egy korai járvány kialakulása. A tavaszi hideg és csapadékos időjárás a felsorolt kórokozók közül elsősorban a sárgarozsda fertőzés számára lehet kedvező.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Most kell megvédeni a repcét

2021. szeptember 28. 08:57

Az elmúlt hét túlnyomóan száraz és meleg időjárását a hónap utolsó napjaiban csapadékosabb periódus váltotta fel. Az erősen változó mennyiségű esővel együtt az időjárás is ősziesebbre váltott. A csapadék mennyisége tájegységenként igen eltérően alakult, nagyrészt csupán néhány milliméter, de Nyugat-Dunántúl és Dél-Alföld térségében jelentősebb mennyiség hullott, így az ország nagy részén továbbra is az aszályos idő az úr. A napraforgó és a kukorica aratása nagy erőkkel folyik, az őszi káposztarepcét elvetették, helyenként már megkezdték az őszi árpa vetését.

Egyre több a lisztharmatos szőlő, veszélyben a cseresznye is

2021. június 16. 10:41

Az elmúlt hét időjárását alapvetően az évszaknak megfelelő nyárias időjárás jellemezte. A nappali hőmérsékleti maximumok általában 25-30 Celsius fok körül alakultak és éjszaka sem hűlt 10 fok alá a hőmérséklet. Csapadék csak szórványosan esett, a talaj vízpárolgása viszont napi 7-8 mm. A meleg időben felgyorsult a növények fejlődése és néhány gyümölcsféle érése. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a betegségek és a kártevők terjedésének.

Lisztharmat, monília, varasodás, perosznpóra - sok a probléma a kertészeti kultúrákban

2020. július 1. 11:01

Az elmúlt hetek változékony, de jobbára csapadékos időjárása nem maradt növényvédelmi következmények nélkül a kertészeti és szántóföldi kultúrákban.

Rengeteg munkát adnak a kertészeknek a károsítók, kórokozók

2021. június 2. 17:09

Május utolsó dekádjában tovább folytatódott a sokévi átlagnál hűvösebb, változékony időjárás. A növények mintegy két hetes lemaradásban vannak fejlődésükben. A talajhőmérséklet nem emelkedik kellőképpen, ezért a melegigényes növények, főként a paprika, a paradicsom, a padlizsán a csapadékos napok, a talaj optimális vízháztartása ellenére, alig fejlődnek. Késésben van a szabadföldi szamóca érése is, a szedési forduló sokszor napokkal tolódik. Növényvédelmi feladatokat most elsősorban a hűvösebb klímát kedvelő kórokozók és kártevők adnak.