Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: intenzív védekezés szükséges a varasodás és a lisztharmat terjedése ellen

Agrofórum Online

Az elmúlt időszak időjárását a „Medárd” időjárása uralta. Szinte minden országrészben esett kisebb-nagyobb mennyiségű eső, helyenként a kéthavi átlagot is meghaladta. Jellemzően igen magas volt a levegő relatív páratartalma, mely igencsak kedvezett a betegségek megjelenésének és terjedésének.

Továbbra is igen jelentős a levéltetű fajok szerepe a növényegészségügyi helyzet alakításában, szinte minden növénykultúrában, mert közvetlen károsításuk mellett jelentős a szerepük a vírusbetegségek és fitoplazmák terjesztésében. Még mindig sok a szárnyas levéltetű alak, így folyamatosan nő a friss kolóniák száma.

Almában és körtében a varasodás fertőzés házikertekben és nagyüzemi ültetvényekben gyors ütemben fertőz, előbbiekben a varas gyümölcsök aránya eléri a 15-20 %-ot. A lisztharmat terjedése várható az esős napok elmúltával, pedig a fertőzött hajtások aránya már most is jelentős. Mindkét kórokozó ellen intenzív védekezés javasolt. Néhány érzékeny fajtán kolletotrihumos levélfoltosság jelent meg. Az almamolyok rajzása folyamatos, a csapdázott lepkék száma ültetvényenként változó. A korábban fertőzött gyümölcsök hullása megkezdődött, de sok a természetes gyümölcsritkulás is.

A csonthéjas gyümölcsök közül a cseresznye érése folyamatos, az esőzések miatt igen jelentős a termés felrepedése. Ugyanakkor folyamatosan, de gyengén rajzik a cseresznyelégy, a korábbi fertőzésből már előfordulnak nyüves gyümölcsök. Az érés miatt védekezni már nem lehet. A sebzett gyümölcsökön azonnal megjelent a gyümölcsmonília, így sok a rothadt, mumifikálódott termés. A levelek sztigminás levélbetegsége már most igen erős, de az érés miatt csak a nem érő növényeken lehet védekezni. A növényeken igen erős a levéltetű fertőzés, valamint az őszibarack hajtásvégeken a keleti gyümölcsmoly károsít. A tafrinával fertőzött levelek hullása folyamatosan zajlik, hajtanak az új, egészséges levelek, de ez jelentős energiát von el a termés növekedésétől.

Rohamosan erősödik a spanyol csupaszcsigák károsítása.

A diófák levelén és termésén baktériumos eredetű foltok jelentek meg, de várható a gnomóniás fertőzés kialakulása is. A réztartalmú készítmények mindkét kórokozó ellen hatásosak.

A szőlőültetvényekben igen magas a lisztharmat, a peronoszpóra és a feketerothadás fertőzésveszély, ugyanis az időjárási körülmények mindhárom betegségnek kedveznek. A szőlő virágzása miatt a fürtkezdemények botritiszes fertőzésére is nagy az esély, így előtérbe kell helyezni a megelőző védelmet. Az amerikai szőlőkabóca lárvák többsége L1 lárvafokozatú, de az L2-es lárvák aránya is elérte a 25 %-ot. A védekezés optimális időpontja hamarosan elérkezik.

A házikertekben rohamosan erősödik a csupaszcsigák, különösen a spanyolcsigák károsítása. A felnőtt egyedek mellett nagyon sok a nemrég kelt apró csiga, így hosszantartó küzdelemre kell felkészülni. Minden védekezési módot be kell vetni a súlyos károk mérséklése érdekében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A kukorica gombás betegségei és ellenük való védekezés – A kukorica szár- és levélbetegségei (2/2.)

2019. június 9. 04:36

A fuzáriumos betegségeken kívül egyéb gombás betegségeit is ismerjük a kukoricának. A cikkben ezek közül mutatjuk be a legjelentősebbeket, megemlítve még néhány Magyarországon is előforduló érdekesebb kórokozót.

Permetezési segédanyagok a UPL kínálatában

2020. március 25. 09:07

A gyakorló növényvédősök többsége biztosan látott már olyan kezelést, amely után a hatásosság elmaradását tapasztalta, illetve nem sikerült elérni azt a szintű hatást, ami az adott növényvédő szertől elvárható lett volna. Ezekben a helyzetekben nem feltétlenül a növényvédő szerekben kell keresni a problémát, érdemes megvizsgálni egyéb befolyásoló körülményeket is: ilyenek például a permetléfedettség, a felszívódás, a permetezéshez használt víz keménysége és pH-ja, valamint egyéb szennyező anyagok.

A varasodás elleni sikeres védekezés elemei

2023. március 22. 11:38

Az almának nincs még egy olyan kórokozója vagy kártevője, ami hasonló intenzitású védekezést kívánna, mint a ventúriás varasodás (Venturia inaequalis). A betegség elleni védekezés a növényvédelem gerincét képezi, annak éves költségéből 40-50%-ot tesz ki. A jól átgondolt, megtervezett védekezési program tehát kulcskérdés.