A csillagászati tavasz kezdetére pozitív változások történtek az időjárás alakulásában. A frontmentes, ragyogóan napsütéses időben a nappali maximum hőmérsékletek általában 15-20 C fok körül alakulnak, míg éjszakára már lassan megszűnnek a fagyok is.
Rossz hír, hogy csapadék továbbra sem esett az utóbbi napokban, az egész országra jellemző a krónikus vízhiány, főként a talaj felső 100 cm-es rétegében, de a talajvízszint csökkenése is tartós következményekkel fog járni az elkövetkező időszakban.
A kedvező idő hatására megkezdődött a mandula virágzása, de hamarosan követni fogja a kajszi és az őszibarack is, ahol már színesednek a virágrügyek. Ezeknél a növényeknél a virágzás végéig bekell fejezni a réz tartalmú készítményekkel a permetezést. A többi gyümölcstermő növény rügyei is fakadnak.
A már virágzó, illetve színes bimbós csonthéjas esetében a virág-és hajtásfertőző moníliás megbetegedés elleni védekezéseket kell megkezdeni és folytatni a virágzás idején is. Azért fontos a virágzáskori megelőző permetezés, mert a kórokozó a virágon keresztül fertőzi meg a fákat, és okozza a virágok és a vesszők/hajtások hervadásszerű elhalását. A leghatásosabb ebben a fenológiai stádiumban a szerves kontakt és a felszívódó gombaölő készítmények használata. Bár az időjárás most nem kedvez a kórokozó járványos fertőzésének, de emlékezzenek az előző évi súlyos fertőzésekre, pedig akkor is viszonylag száraz volt az időjárás.
Az őszibarack esetében a moníliás fertőzés mellett még ki kell hangsúlyozni a tafrinás levélfodrosodás elleni prevenciót. Az őszi- és téli lemosó permetezés megalapozta a sikeres védelmet, de ebben a stádiumban át kell térni más készítmények használatára, melyek már a kibúvó leveleket védik a dérgombás fertőzéstől. A betegség elsősorban hűvös-csapadékos időben okoz nagy fertőzéseket, de a kórokozó szára kedvező időjárási fordulat bármelyik pillanatban bekövetkezhet. A betegségre nem mindegyik fajta érzékeny egyformán, főként a sárgahúsú-és a nektarin fajták a fogékonyak, míg a fehérhúsú típusok jobban ellenállnak a kórokozó támadásának.
Elérkezett a kevésbé melegigényes zöldségfélék vetési ideje. A talajlakó kártevők már visszatértek téli nyugalmi állapotukból a talaj felső rétegébe. Vetés előtt vizsgálják át a talajt, és amennyiben drótféreggel, cserebogár pajorral vagy lótücsökkel találkoznak, végezzenek rovarölő szeres talajfertőtlenítést.