Április utolsó hete is változékony időjárással búcsúzott tőlünk. Maradt az átlagosnál kissé hűvösebb, záporokkal, zivatarokkal tarkított időjárás. Derült napokon 20 C0 körüli maximum hőmérséklet volt a jellemző, éjszakánként pedig 5-10 fokot mérhettünk. A talajok felső rétegének a vízkapacitása 50 % körüli, tehát kevés a tartalék a növények számára. A kissé melegebb hőmérséklet hatására nemcsak a növények fejlődése látványos, de a betegségek és a kártevők is terjednek.
Az alma és körtevarasodás spóraszóródásának kiválóan kedvez a gyakori csapadék, a hosszabb nedvességborítottság. Mind az alma, mind pedig a körte abban az érzékeny fenológiai fázisban van, amikor könnyen megfertőződik a kórokozóval, tehát rendkívül nagy a jelentősége a preventív növényvédelemnek. A levélpirosító levéltetű helyét átvették a hajtásfertőző levéltetvek, így azok terjedését kell vizsgálni a növényeken.
A körtelevél bolhák elhúzódóan rakják tojásaikat, a kikelt lárvák L1-L5 fejlettségűek. Egyes fajtákon az idén igen gyakori a körtelevél gubacsatka fertőzés, elsősorban házikertekben. Az erwíniás tűzelhalás fertőzésveszélye a melegebb napokkal erősödött, most közepes fokozatú, a hőösszeg felhalmozódás lassúnak mondható. Az almalevél aknázómoly eddigi intenzív rajzása lecsökkent, most a csapdák 3 naponta 15-30 lepkét fognak. Az almamoly rajzása még mindig várat magára, a csapdák még nem fogtak egyet sem. A lisztharmat fertőzés tünetei csak vontatottan terjednek a jelenlegi körülmények között.
A csonthéjas gyümölcsfélék moníliás virág-és hajtásfertőzésének tünetei most mutatják meg, hogy mekkora fertőzést okoztak. Többszöri védekezés ellenére a kajszin és a meggyen okoz látványos tüneteket, de a fertőzés folyamata még nem zárult le mindenütt. Ugyanez a helyzet az őszibarack tafrinás levélfodrosodás fertőzéssel is, a deformálódott és elszíneződött levelek most terülnek ki. Már most látható, hogy a hosszan elhúzódó hideg április, csapadékkel társulva, nagyon kedvezett a kórokozónak. A szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly változatlanul intenzíven rajzik a gyümölcsösökben.
A szőlő intenzív fejlődése mellett erőteljesen repül a tarka szőlőmoly. A kibontakozó leveleken már látszik a szőlőlevél atka fertőzés tünete néhány fogékony fajtán. Az akaricides védekezésnek most van itt az ideje.
Díszkertekben itt az ideje kihelyezni a selyemfényű puszpángmoly feromon csapdáit, mert a korábbi évek tapasztalatai alapján közeleg a rajzás kezdete. A rózsa hajtásain megjelentek a rózsalisztharmat első tünetei, valamint már várhatók az első szárnyas levéltetvek is.