A nagy hőmérsékletkülönbség hatására felgyorsult a dísz- és haszonfák levélszíneződése és a lombhullás.
Október utolsó napjaiban is tovább folytatódott a sokévi átlagnál melegebb időjárás. A nappali hőmérséklet a sok napsütés és szélcsend miatt 15-20 °C között ingadozott, éjszakánként viszont rendszeresen 10 °C alá süllyedt a levegő hőmérséklete.
Az almafák lombozata még nem változott, továbbra is haragoszöld színben pompázik. A lombját veszített fákon már jól megfigyelhető, hogy a szezon során milyen növényvédelmi és termesztési problémákat követtünk el, a hátralevő időszakban és a következő évben miket kell korrigálni.
A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni. A dió esetében kerülni kell a tavaszi metszést, mert a korán aktivizálódó gyökerek nagy vízvesztést okoznak az ejtett metszési sebeken.
Az őszi lemosó permetezés az egyik legközelebbi lehetőség a szezon során felszaporodott károsítók áttelelő alakjainak a mérséklésére. A lemosó permetezést akkor érdemes elkezdeni, amikor a fák elvesztették lombjuk 50%-át.
Ekkor már a bőségesen adagolt permetlé eléri a fák kéregrepedéseiben, kérgén, rügyeken és leveleken található károsítókat. A lényeg a bőséges, lemosásszerű permetezésen van, ugyanis csak így képes minden rejtett zugba eljutni a permetlé. A lemosó készítmények választéka bőséges, a kiválasztás azonban némi károsítóismeretet feltételez.
Olajos, réz- és kéntartalmú lemosó készítmények
A rovarkártevők, atkafélék áttelelő képleteit hatásosan az olajos készítmények gyérítik, azon biológiai hatásuknak köszönhetően, hogy vékony, filmszerű bevonatot képeznek az áttelelésre felkészült lárvákon, bábokon, petéken. Az olajos bevonat elzárja ezeket, és levegő hiányában megfulladnak a permetlé-bevonat alatt.
A betegségek ellen alkalmazott réz- és kéntartalmú lemosó készítmények általában hatékonyak a legfontosabb baktériumos és gombás betegségek ellen. A kéntartalmú készítmények az elsődleges lisztharmat elleni fungicid hatás mellett kiválóan gyérítik az atkatojásokat és kifejlett atkákat is.
Már régóta elterjedt házikerti praktika a fák törzsének és vastagabb ágainak a meszelése. Az erősen lúgos mészoldat rendelkezik ugyan gombaölő hatással, de a fényvisszaverő képessége sokat jelent az ingadozó hőmérséklet miatt bekövetkező „fagylécek” megelőzésében.
A fák tövének és törzsének meszelésével kapcsolatosan terjeng egy megtévesztő állítás, ugyanis egyesek szerint így megállítható a diót károsító nyugati dióburok-fúrólégy károsítása. A kártevő biológiája miatt ez hamis nézet, ugyanis a kártevő nem mászik fel a fára, hanem rajzás után felrepül.
Meszelés helyett inkább tegyünk a fákra sárga ragacsos fogólapokat június-október hónapok során, és a rajzásdinamikai megfigyelések alapján a rajzó legyek ellen védekezzünk.
Abban az esetben, ha a fákon kártevőkre és betegségekre egyaránt utaló tüneteket látunk, a lemosó permetezésre leginkább hatékony az olajos-kénes-rezes lemosó készítmények használata, melyet a tél végén érdemes megismételni a metszés után.