Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: megjelent a korompenész, támad a fuzáriózis

Agrofórum Online

Június első hetében folytatódott a meleg, kissé csapadékos, változékony nyári időjárás. Az országon több hullámban áthaladó csapadékfrontok szeszélyes eloszlásban öntözték a földeket. A lehullott eső néhány milliméter és felhőszakadás között ingadozott, esetenként jéggel jött a csapadék. A nappali hőmérséklet 20-30 C0 között ingadozott, éjjel pedig 15-20 fokot lehetett mérni. Az esők hatására időnként 6-10 óra levélnedvesség borítás alakult ki, és általában magas, 75 % feletti páratartalmat lehetett mérni, ami kedvezett a kórokozók fertőzésének.

Kalászos gabonák közül az őszi árpánál elkezdődött a viaszérés, a levelek gyakorlatilag elszáradtak. Az utóbbi napok zivataros esőzései több táblán megdöntötték, lefektették a növényeket. A gyakran 50-70 %-os megdőlés különösen kedvez a kalászfuzáriózis fertőzés kialakulásának és terjedésének. A megdőlt növényállomány már nem képes újra felállni, ezért a folyamatosan „dunsztos” klímában magas fertőzöttségi értékekkel kell számolni az aratás kezdetéig. A kalászfuzáriózis fertőzés mellett már a korompenész betegíti a leveleket, a kalászt, ami minőségi problémákat fog okozni. Őszi búzában a virágzás végi állapot szerint már csak a zászlóslevél, valamint a legfelső két levélemelet asszimilációs tevékenysége táplálja a kalászt, a többi levél elszáradásáért kisebb mértékben a levélbetegségek, nagyobb mértékben pedig a tartós aszály a felelős. A kalászfuzáriózis fertőzés veszélye a búzára is vonatkozik, mely egészen a viaszérés végéig fennáll.

Az őszi káposztarepce zavartalan fejlődését már csak a repcebecő szúnyogok tevékenysége hátráltatja. Rajzásuk most is folyamatos, és a korábban kialakult becőormányos fertőzés arányában károsodnak a becők. Ahol magas a becőormányosok által károsodott termés, ott erősebb szúnyogkárral kell számolni. A szár-és becő betegségek jelenleg még nem okoznak gazdasági mértékű károkat.

Napraforgó levéltetű-fertőzés

Az utóbbi napok esőzései hatására sokat fejlődtek a kukoricák. Az erős gyomosodás mellett a nyugati tájegységek kivételével intenzíven rajzik a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke, valamint országosan magas a levéltetű fertőzöttség.

Napraforgó állományok esetében általános a levéltetű fertőzöttség, a jelenlegi párás időjárás kedvezően hat a szaporodásra.

A burgonyabogár lárvák károsítása meghatározó a burgonya táblákon, bogár már kevés van, de a lárvák jelenléte indokolja a védekezést, akárcsak a levéltetveké. A kialakult klíma kedvez a burgonyavész fertőzés első tüneteinek a megjelenéséhez, ezért indokolt a preventív védekezés megkezdése.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Idén is problémát okozhatnak a mezei pockok

2018. február 19. 11:42

Bár a védekezés nem egyszerű, számos praktika áll a termelők rendelkezésére, amivel megelőzhető a szántóföldeken és a gyümölcsösökben okozott kár.

Inváziós kártevők: Répa-gyökértetű

2020. május 20. 08:11

A répa-gyökértetű származása, földrajzi elterjedése, rendszertana, életmódja és kártétele, valamint az ellene való védekezési lehetőségek ismerhetők meg az inváziós kártevőket bemutató sorozatunk e havi írásából.

Aktuális és várható környezeti hatások kezelése kalászosban, repcében

2023. március 22. 13:16

Az UPL Hungary Kft. biostimulátorai segítséget nyújtanak, mindemellett ezek mindegyike felhasználható az induló AÖP pályázatban 1 pontot érően.

Környezetkímélő növényvédőszerekről tartottak konferenciát

2018. október 18. 07:49

Az élelmiszerbiztonság terén egyre nagyobb a felelősségünk, szeretnénk, ha mindenki biztonságos élelmiszereket fogyaszthatna.