Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: terjednek a gombás eredetű betegségek

Agrofórum Online

Az elmúlt időszak időjárását alapvetően a fokozatos felmelegedés jellemezte. A nappali maximum hőmérséklet általában 20 °C körül alakult, éjszakánként pedig 6-10 fokot mérhettünk. Országos csapadék nem volt, csak gócosan esett eső, így tovább csökkent a talajok vízkészlete, pedig a növények vízigénye ilyenkor egyre fokozódik.

Az őszi kalászosok közül az árpa teljes virágzásban van, a búza kalászai pedig hasban vannak, a zászlóslevelek kiterültek. A mérsékelt meleg és párás idő a sárgarozsda fertőzés további terjedésének és erősödésének kedvezett. A helyi körülmények és a fajtaérzékenység függvényében szinte minden kalászos gabonatáblán foltszerűen általános a fertőzöttség a legfelső lombszinten is. Az elvégzett védekezések megállították ugyan a fertőzést, ahol viszont nem védekeztek, töretlen a rozsdafertőzés terjedése, a növények levele sárgul és leszáradóban van. Ugyanilyen a lisztharmat fertőzés terjedése is, általánosan a középső levélszintek is fertőzöttek, az alternáriás fertőzés viszont nem erősödött. A rovarkártevők közül a vetésfehérítő bogarak károsítására már inkább a lárvakártétel a jellemzőbb. A csapadékosabb nyugati tájegységekben magasabb tojáspusztulást észleltek, de az életképes tojások száma így is számottevő, akárcsak a levéltetű fertőzés. A kialakult kolóniák most elsősorban a középső levélemeleteken láthatóak, de a párás környezet és a fokozatos felmelegedés hatására megkezdődött a zászlóslevelek és a kalászok befertőződése. Helyenként gócszerű mezei pocok felszaporodás figyelhető meg, itt a gabona fejlődése megállt a rendszeres pocokrágás miatt.

Drótféreg károsítása kukoricán

Az őszi káposztarepce fővirágzása befejeződött, már csak az oldalelágazásokon látni virágokat. A fénybogár létszáma lecsökkent, most inkább a becőormányosoké a főszerep. Helyi viszonyoktól függően 10 hálócsapásban akár 30-40 bogár is csapdába eshet. A legfejlettebb becőkön már megfigyelhetők az első rágásnyomok, benne tojásokkal. A becőkártétel nyomán a repcebecő-szúnyog károsítása is várható, különösen csapadékosabb körülmények között. A zárt állomány kedvez a gombás eredetű megbetegedések terjedéséhez, így a szklerotíniás, a fómás, az alternáriás- és a szürkepenészes rothadásnak, mely egyaránt veszélyezteti a lombozatot, a szárat és a termést, időszerű a preventív védekezés elvégzése.

Általános a napraforgó és a kukorica kelése, de több helyen még most is tart a növények vetése. A keléssel egyidőben több táblán megjelentek az első kártételek. Gócszerűen a barkók és a drótférgek és a mezei vadak okoznak jelentősebb tőpusztulást, annak ellenére, hogy nem húzódik el a növények kelése. A drótféreg lárvák fejlettsége igen változó, hiszen több éves fejlettségűek, de már az L1-es lárvák is elpusztítják a kelő kukoricát, napraforgót. Most rajzik a gamma- és a felkiáltójeles bagolylepke, így a közeljövőben további lombkártételek is várhatók.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Készüljünk a lemosó permetezésre! – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 16. 10:40

A lemosó permetezésekre a legnagyobb biológiai hatékonysággal a réz-kén tartalmú készítmények használhatók.

Fenyegetik kártevők vagy betegségek a frissen kikelt búzát és árpát? – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 15. 17:10

A korábbi esőzések következtében az őszi árpa és a búza vetése most érte el csúcspontját. Jelenleg még a kikelt vetések csupán 1-2 leveles fejlettségűek.

Szürkepenészes rothadás fenyegeti a szőlőt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 9. 09:40

A vékony héjú és tömött fürtű fajták különösen érzékenyek a betegségre. A szüret felgyorsítása az egyetlen védekezési lehetőség.

Menteni kell gyorsan a napraforgót – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 8. 16:10

A megbetegedett tányérok elhalása megkezdődött, a betegségtől pedig rothadásnak indulnak, és szétesnek.

Továbbra is védekezzünk a mezei pockok ellen!

2020. február 26. 10:17

Változatlanul igen aktív a mezei pocok. A bőven rendelkezésre álló zöld táplálék és a száraz idő elősegíti szaporodását, így az eddigi kolóniák mellett friss fertőzések is láthatók repcében, kalászosokban, pillangós területeken és gyümölcsösökben.

Csörteváltás a mezei pockok miatt: a Nébih egyelőre nem engedélyezi a teljes felületkezelést

2023. október 19. 16:10

Minden évtizedben csak egyszer tapasztalható olyan mezei pocok invázió Magyarországon, mint idén, ennek ellenére a Nébih még nem engedélyezi a teljes felületkezelést, miközben a NAK éppen azt kéri a hatóságoktól, hogy tágítsák ki a védekezés lehetőségeit.

Boldog új évet, Kedves Olvasóink!

2024. január 1. 10:10

Trendfordulót él a mezőgazdaság a szakértők szerint, akik kihívásokkal teli esztendőnek jósolják 2024-et. De ezzel ma még ne törődjünk, optimistán kívánunk mindenkinek boldog új évet – az utóbbi hónapokban született legolvasottabb cikkeinkkel. BÚÉK!

Gondolatok a mezei rágcsálók elleni hatékony védekezés lehetőségeiről

2023. november 13. 05:40

A rágcsálópopuláció döntő hányadát ez évben is a mezei pocok (Microtus arvalis) alkotja, de hozzá társulva több más faj, így pl. a güzüegér (Mus musculus spicilegus) is sokkal nagyobb egyedszámban képviselteti magát, mint pl. az elmúlt évben.