2023. május 4-én, az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon Hódmezővásárhelyen tartotta meg a K&H azt a sajtótájékoztatóját, melyben a 2023-as nagyvállalati- és agrárkilátásokról, valamint a fenntarthatósági terveikről beszéltek, és az új „zöld vetőmag” programjukról.
Mit keres a mézontófű és az olajretek egy bankban?
A természeti sokféleség fenntartását és a növénytermesztés fenntarthatóságát egyaránt segíti a K&H Csoport kezdeményezése, amely az új mezőgazdasági géplízing-szerződések mellé „zöld vetőmagot” is ad. Azoknak a termelőknek, akik lízing ügyletet kötnek, minden 25 millió forint után 25 kg vetőmag jár zöldítésre, biodiverzitás fenntartására. Ez a zöld vetőmag program, melyet azért indított a bank, hogy a klímaváltozás, a hőhullámok következtében megnövekedett termelési kockázatokat csökkentsék a folyamatos talajtakarással. A zöldtrágya felhasználásával az inputanyagok mennyisége csökkenthető. Ezáltal kívánják ösztönözni a termelőket, hogy a fenntarthatósági szempontokat figyelembe véve éljenek folyamatos talajtakarással, így a talaj szerkezete javítható, a termőrétege visszaállítható, javítható a vízmegtartó képessége és szervesanyag-tartalma.
Fenntarthatósági tervek
Suba Levente beszélt a K&H kötelezettségvállalásairól, összhangban a Párizsi megállapodással, melynek része a nettó karbonsemlegesség, amelyet 2021-re elért a bank. Emellett hitelezési és befektetési portfóliójában is komoly vállalásokat tett 2030-ig. Az általuk finanszírozott cégek károsanyag-kibocsátása 1030 tonna CO2/millió EUR volumenű, amely egy komoly átalakulási kényszerként jelentkezik, ha teljesíteni akarják a vállalásokat. Ennek részeként az agrárcégek kibocsátását 20%-kal kívánják csökkenteni. Ezt a bank zöld hitelek és olyan technológiák finanszírozásával kívánja megtenni, mely során kevesebb CO2 keletkezik, ilyen például a zöld lízing és a megújuló energiatermelésre irányuló fejlesztések. Ide tartozik még a fenntarthatóságra való edukálás, ugyanis minden cégnek feladata lesz ezzel. 2026-tól az uniós fenntarthatósági jelentési kötelezettség, a CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) követelmény lesz a közepes vállalatoknál, melyek 250 főnél több embert alkalmaznak, azonban a kisebb cégek sem ülhetnek hátradőlve, mert a nagyobb cégek teljes értékláncát vizsgálni kell, és keresni kell a kibocsátás csökkentésének lehetőségeit a termelés során. Az a cég lesz versenyképesebb a piacon, amelyik ennek a feltételnek eleget tud tenni. A K&H támogatja ezt az átállást az adatgyűjtés segítésével, zöld termékekkel, a saját portfólió szabályozásával, a kockázatok kezelésével a gazdákkal közösen gondolkodva, megvalósítva.
Az agrárüzletág
A K&H agrárüzletágát annak vezetője, Demeter Zoltán mutatta be. Elmondta, hogy aktívan, partnerként vesznek részt a kihívások megoldásában, több mint 30 éve, jelenleg 9600 ügyféllel. Az időjárás, az inputanyag-árak növekedése nagyban megnehezíti az agrárium helyzetét napjainkban, ami a jövőbeni tervekre is nagy hatással van. A kkv-k egyéves várakozásai emiatt csökkenő tendenciát mutatnak, de a beruházásokra ennek ellenére is szükség van, ehhez nyújtanak segítséget a 3000 milliárd forintnyi fejlesztési támogatások. A KAP nagy része azonban fenntarthatósági kritériumokhoz van kötve, amelyeknek meg kell felelni. Így ezek határozzák meg az ágazat fejlesztési irányait a következő időszakban. Ehhez segít hozzá a K&H 2015-ben elindult „a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat” is, mellyel olyan agrárhallgatókat támogatnak, akik az agrárium fenntartható fejlődését szolgáló megoldásokat kutatják.
A K&H szerepvállalása a vállalati szektorban
Rajna Gábor, a K&H vállalati ügyfelek divíziójának vezetője beszélt a nagyvállalati portfólióról, amelyben 120 ezer partnerrel rendelkeznek. A gazdasági szerepvállalásukat mi sem mutatja jobban, mint az a tény, hogy az elmúlt egy évben a vállalati hitelportfólió közel 30 százalékkal növekedett. A megnövekedett kamatkörnyezetben elsősorban az államilag támogatott programokon keresztül valósult ez meg. Ilyen például a Széchenyi Kártya Program és a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram. Az agrárium kiemelt üzleti területe a vállalati divíziónak. Ezen a területen közel 300 milliárd forintnyi hitelkintlévőséggel rendelkeznek, ami a szűken vett agrárszektorban 26 százalékos piaci részesedést jelent. A vállalati és kkv szektor várakozásai az elmúlt negyedévben nagyon negatívan alakultak, ami mostanra elkezdett javulni, de még mindig negatív tartományban van. A következő egy évben a nagyvállalatok újra növekvő árbevételre számítanak, de a profit még mindig negatív tartományban van.
2023 várhatóan a támogatott hitelek éve lesz a várakozások szerint, ezzel segítve a beruházási kedvet. További probléma a belföldi kereslet csökkenése, illetve az alapanyag-árak növekedése. A bank továbbra is erősíteni szeretné a tanácsadó szerepét, hogy a cégek minél jobban alkalmazkodni tudjanak a külső körülményekhez. Ennek része a családi vállalatok központ működtetése, az agrár szakmai fórum biztosítása, illetve a cégek edukálása a fenntartható fejlődésre.