Állattenyésztés

Őszi teendők a termékenyebb legelőkért

Agrofórum Online

Az ősz tökéletes időszak arra, hogy amíg pihen a természet, felkészítsük a legelőket a következő szezonra.

A talajmintavétel, a gyomirtás, vagy a megfelelő fűfajták kiválasztása hozzájárulnak a talaj termőképességének és fenntarthatóságának növeléséhez. Mindez azonban nemcsak a talaj egészségét javítja, de csökkenti a műtrágyaköltségeket és hozzájárul a növényzet regenerálódásához is.

Az őszi szezonban elvégzendő feladatok

  • Talajvizsgálat – Az ősz kiváló időszak arra, hogy talajmintát vegyünk és megvizsgáljuk, milyen a talaj aktuális pH-értéke, nitrogén-, foszfor- és káliumtartalma. Ez alapján könnyebb kiszámolni, mennyi műtrágyára vagy mészre van szükség. A talajvizsgálatokat rendszeresen, két-három évente érdemes elvégezni.
  • Összesítés – Járjunk egyet a legelőn, és írjuk össze a telepítendő növényeket, a meglévő gyomok típusait, a szabad felületek becsült nagyságát. Vizsgáljuk meg a talaj tömörödöttségét, és minden fontos adatot jegyezzünk fel.

  • Gyomirtás – Ez az időszak tökéletes a gyomok kiirtására. Az évelő gyomok jól reagálnak az őszi gyomirtó szerekre, mivel a télre való felkészülés érdekében energiát szállítanak a gyökereikbe. A gyomirtókat a címkén szereplő utasításnak megfelelően, az első fagy előtt kell kijuttatni.
  • Mész – A talajvizsgálati eredmények alapján szórjunk ki meszet – a megfelelő pH érték 6,0 és 6,5 között van. Ha ettől jelentősen eltér a talajmintavétel eredménye, szükséges ezt a lépést alkalmazni – ennek híján a talajunk idővel elsavasodhat.
  • Műtrágyázás – A vizsgálati eredményekhez alkalmazkodva juttassuk ki a szükséges nitrogént (N), foszfort (P) és káliumot (K). Az ősz a legjobb időszak a műtrágyázásra, mivel a legelőnk így erősebb, télállóbb és tavasszal termékenyebb lesz.
  • Kaszálás – A legelő kaszálása egyenletesebb növekedést biztosít a nyári legeltetést követően, és csökkenti a gyomok mennyiségét. Az optimális vágási magasság körülbelül 7-10 cm.
  • Rotációs/sávos legeltetés – A legeltetési terv mindig segít abban, hogy a legelő egy része pihenni tudjon, a növények pedig időről időre regenerálódjanak.
  • Újravetés – Az ősz a legjobb időszak az újravetéshez, mivel a talaj hőmérséklete még elég magas ahhoz, hogy a magok kicsírázzanak. Ahhoz, hogy a gyomokat kiszorítsuk, mindig növelni kell a hasznos fűfélék arányát. Sok fagytűrő fűféle van ma már, amelyek lehetővé teszik, hogy télen is legeltetni lehessen. Ehhez azonban szükséges az ősz elején nitrogén kijuttatása, hogy kellő energiát kapjanak a növények a növekedéshez.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emu, mint alternatív haszonállat

2025. május 10. 16:10

Az emu tartása hazánkban egyre népszerűbb, de vajon megéri-e gazdaságilag, és milyen feltételekkel?

Sikeres csirkekeltetés otthon: így csinálja jól!

2025. május 8. 16:10

Fedezze fel lépésről lépésre, hogyan keltethet csirkéket otthon biztonságosan és hatékonyan, keltetőgép segítségével!

Ragadós száj- és körömfájás a járványtan szemszögéből + videó

2025. május 5. 16:30

A nemrégiben hazánkban megjelent ragadós száj- és körömfájás betegség nagy áldozatokat követelt. Videónkban a járványtan irányából közelítünk.

Ne féljünk hazai marha- és sertéshúst venni!

2025. május 5. 05:40

Úgy tűnik, hogy a hazai fogyasztók a ragadós száj- és körömfájás vírus kitörése óta félnek marhahúst vásárolni. Pedig nincs mitől tartani.

Tehén támadt egy túrázó családra, többen megsérültek

2024. július 24. 08:40

Egy német családot tehén támadott meg, amikor a németországi Allgäu régióban, egy népszerű túraútvonalon túráztak. Egy 4 éves gyerek is megsérült.

Röviden a takarmányfű keverékekről

2019. augusztus 12. 08:48

Az elmúlt évek tavaszain rendkívül aszályosnak bizonyult az időjárás. A legelők és kaszálók telepítése a nyár végén és kora ősszel kevésbé kockázatos. Ekkor már rendszerint elegendő csapadékot tudnak felvenni a talajból a növények a gyökérzet fejlődéséhez. Egy relatív szárazabb periódus pedig a gyökérváltáson átesett pázsitfűfélékben sem tud már maradandó kárt okozni, így elérhetjük a kívánt borítottságot.

A tehénlepény ritka állatok és a fajgazdagság megmaradását segíti

2024. szeptember 10. 09:40

Nem minden fekete-fehér: a szarvasmarhák hozzájárulnak az üvegházhatású gázok keletkezéséhez; ám a legeltetés számos faj táplálékát biztosítja.

Tájépítész szemmel a Felvidéken – hogyan látjuk a tájat?

2019. december 5. 04:36

A következőkben egy rövid kitekintést kaphat az Olvasó a felvidéki tájról – tájépítész szemmel.