Nagy gyógytearajongó vagyok, és amellett, hogy magam termelem meg a legtöbb gyógynövényünket, rendre kijárok alapanyagot szedni erdőbe, mezőre is. De nézzük sorra, melyek az alapgyógyteák, amik nem hiányozhatnak otthonról!
A gyógyteák világa nagyon szerteágazó. Talán ha Makótól Jeruzsálemig kéne történetet meséljek, akkor a gyógyteák kultúráját egészen az ősi civilizációkig lehetne visszavezetni, mert az akkori emberek is rájöttek már arra, hogy mennyire sokféle hatása van a növényeknek. Bár akkor még kezdetleges tudományterületnek számított a mai ember szemével, azért igen sok leírást lehet találni a fűszerezéstől kezdve a gyógyászati hasznukig. Manapság ez inkább népgyógyászati leírásoknak számít, mintsem gyógymódnak, de azért vannak olyan gyógyteák, melyek minden házipatikának az alapkövei lehetnek – természetesen a megfelelő elővigyázattal együtt.
TUDTA? A legtöbb növény, ami a bolygónkon található rendelkezik valami olyan kémiai összetétellel, hatóanyaggal, mely vagy közismerten gyógyhatású, vagy elemeiként használható bizonyos szereknek a gyógyszeriparban. És bár gyakran tiltólistán vannak a gyógynövények között, a gyógyszeripar rendre előkapja az adott hatóanyagot, mert nagyfokú elővigyázatossággal akár gyógyító hatást is ki tud váltani.
A borsmenta és teája
A borsmenta a legtöbb kertben megtalálható. De vannak a borsmentának is ajánlott fogyasztási javaslatai, és vannak bizony ellenjavallatok is. Általában hányingerre javasolják vagy általános frissítőként, netán levelét szájfrissítésre rágcsálni is ajánlott. De például emésztési zavarnál vagy gyomorégésnél legyünk vele óvatosak és inkább ne fogyasszuk!
Frissítő hatása révén az esti órákban sem javasolt fogyasztani, mert nehezíti az elalvást. Akkor inkább a másik nagy kedvencet javasolnám: a citromfüvet.
A citromfű, ami nem a citronella
Mióta egyes MLM cégek keverik a szezont a fazonnal az illóolajok terén, nem árt tisztában lenni a citromfű valódi kilétével.
A citromfű, mint orvosi citromfű a Melissa officinalis. Ez az a klasszikus citromfű, amit a köznyelv csak simán citromfűként ismer nyugtató hatása miatt.
A tévesen szintén citromfűnek aposztrofált citronella viszont egy teljesen más növény. Egyrészt hatásában is eltérő, mert ez az ismert szúnyogriasztó keverékek alapja, tudományos neve a Cymbopogon citratus, ami egy fűféle. Ezen kívül a benne található citronellol nagyon érdekes tanulmányoknak lett az utóbbi években alapja, pl. a HIV és AIDS kutatások terén, tehát véletlenül se keverjük össze a két növényt.
A citronella a kertben nem telel át nálunk, így ha veszünk ilyen növényt, akkor dézsásan neveljük és fagymentes helyen teleltessük.
A klasszikus orvosi citromfű viszont a kert éke lehet, így akár a gyógynövénykertben, akár a díszágyásokban kiváló évelő, félcserje lesz.
Gyömbér, ami a kertben is megtermelhető
Bár nem évelő, de dézsában szépen megnevelhető a gyömbér. Nagyon kedves növény nevelhető egyébként a kereskedelemben kapható gyömbérgyökerekből is. Minden évben ültetek el a díszágyásba párat, mert akár levelével, akár virágával díszít, mindig öröm a szemnek.
Ősszel meg a gumókat felszedjük és hűvös helyen betárolható, így egész télen jó társ lesz a házipatikában, ha átfáztunk és felmelegednénk.
A régi barátunk, a kamilla
Már a kamilla megemlítése előtt fontosnak tartom jelezni: a kamilla allergén, és aki az őszirózsafélékre allergiás az jó ha tudja, hogy gyulladásserkentő lehet számukra a kamilla, ahogyan például a bíbor kasvirág is. Ez azért fontos információ, mert nagyon kevés helyen lehet erről olvasni, és nagy meglepetéseket tud okozni egy kamillás szemborogatás, ha az ember allergiás rá. Legyünk óvatosak!
A kamilla nagyszerű gyulladáscsökkentő egyébként azoknak, akik nem allergiásak rá. A másik mellette szóló érv, amiért mindig legyen otthon, hogy szükség esetén a kutyák és cicák szemét is lehet tisztítani vele, netán lelógó fülű kutyusoknál a fölpucolásnál lehet használni kamillateát. Ugyanígy jó tapasztalataink vannak saját moszkvai őrkutyusunknál, hogy pollenszezonban a befelé forduló szempillák okozta szemgyulladásra is kiváló a kamillateás törlés.
A kamilla rengeteg gyógytea alapja lehet, de megfázásos állapotoknál lehet vele akár inhalálni is.
A C-vitamin-bomba csipkebogyó
A legolcsóbb vitaminforrások közé tartozik a csipkebogyó. Az idei év annyiban különleges, hogy előbb kezdett el pirosodni a csipkebogyó a szeszélyes időjárás miatt. Akár saját kertünkből, akár természetben szedjük, mindig tiszta és vegyszermentes helyről gyűjtsünk csipkebogyót!
És egy ráadás: pitypang teaként?
A pitypang a legtöbb kertben gyomként ismert. De mi lenne, ha új szellemiséget adnánk hozzá, hogy gyógynövényként is elismerjük?
A pitypang a keserűanyagai miatt kiváló májtisztító, de természetesen itt is figyeljünk oda az egyéni érzékenységre!