A szarvasmarhák ősi genetikát próbálják visszaállítani a Baranya megyei Makrom Kft.-nél, hogy termékeiket a laktóz-intoleranciával vagy tejfehérje-allergiával küzdő vásárlóik is fogyaszthassák. A hosszan tartó, genetikai szelektációs munka eredményeként már most van olyan tejelő állományuk, ami úgynevezett A2-es típusú tejet ad, ebből készítik specíiális joghurtjaikat, sajtjaikat.
Jó hírünk van a laktóz-intoleranciával vagy tejfehérje-allergiával (kazeinallergiával) küzdő olvasóinknak. Ma már léteznek olyan sajtok és joghurtok, amelyeket bátran és jóízűen fogyaszthatnak anélkül, hogy ezért hasmenéssel, hányingerrel vagy csalánkiütéssel kellene „bűnhődniük”.
Kutatások bizonyítják, hogy ha a különböző termékek alapanyagaként a feldolgozók úgynevezett A2-es típusú tejet használnak, akkor azt az emberi szervezet jobban tolerálja. Ezen a vonalon indult el a kereken három évtizede alapított, mágocsi Makrom Kft., amely 450 egyedből álló szarvasmarha-állománnyal rendelkezik. Baranya megyében mintegy 800 hektáron állítanak elő takarmányt, így a tejtermelést és -feldolgozást házon belül, ellenőrzött körülmények között, színezékek és adalékanyagok nélkül, GMO-mentesen végezhetik. A kor legmodernebb technológiáját alkalmazó ZILDA tejüzemükben 2020 januárjában kezdték meg a termékek próbagyártását, és azok már most fontos szakmai elismerésben részesültek.
Az idei, 29. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok alkalmából a Makrom Kft. üzeme II. díjat nyert a tartástechnológia, élelmiszeripar kategóriában. Természetesen a fent említett A2-es tejért, amelyet „eredeti” tejnek is neveznek.
A boltban kapható tejek általában A1A1 vagy A1A2 genetikával rendelkező szarvasmarháktól származnak. Ma azt feltételezik, hogy eredetileg minden szarvasmarhafajta A2 genetikai anyagot hordozott, és több ezer évvel ezelőtt a háziasítással, egy spontán mutációnak köszönhetően alakult ki az A1 gén. Lassan az európai szarvasmarhafajták genetikai állománya A2A2-ből A1A2-re és A1A1-re változott, mára pedig mind a három genetikai kombináció előfordul a térségünkben. Míg az A1-es tejben hisztidin található a 67. aminosav helyen, addig az A2-es tejben prolin van. Ez egy apró, ám igen jelentős különbség. Tudományos vizsgálatok szerint az A2-es tej könnyebben emészthető, nem okoz allergén reakciót, mert nem fognak tőle olyan anyagok felszabadulni a szervezetben, amelyek gyulladásos folyamatokat indíthatnak el. Az emberi anyatej is ilyen típusú. Én magam is kipróbáltam a laktóz-intoleranciámmal, és csupán minimális tüneteket tapasztaltam, de ez persze személyfüggő
– összegezte az A2-es tej jótékony tulajdonságait Mohai-László Viktória üzemvezető, akivel a hódmezővásárhelyi kiállításon beszélgettünk.
A Makrom Kft. joghurtot, natúr és ízesített gyúrt sajtokat, mozzarellát, ricottát, valamint magyar vonalként gomolyát állít elő a maga által megtermelt alapanyagból. Az állattenyésztési napokon talán a caciotta volt a legnépszerűbb termékük, amely két hétig szabadon érlelt, krémes állagú, szájban olvadó, lágy sajt. Mivel a tejzsírt nem szedik le, ezért a jól ismert tejíz maximálisan érezhető rajta.
Azért próbáljuk visszaállítani az ősi genetikát a szarvasmarháknál, hogy még egészségesebb tejet tudjunk biztosítani az embereknek. Köztudott, hogy egyre elterjedtebbek a növényi tejek, ám mi úgy gondoljuk, hogy a tehéntej állati eredetű fehérjeforrásként minden olyan esszenciális aminosavat, fehérjét, zsírt, szénhidrátokat, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, amelyek nélkülözhetetlenek a szervezetünk számára
– emelte ki Mohai-László Viktória. A mágocsi vállalkozás a genetikai szelekcióval is foglalkozó kanadai Semex segítségével szelektálja az állományát, és kizárólag csak az onnan származó tejet dolgozzák fel a termékeikhez, máshonnan nem vásárolnak alapanyagot. Terveik szerint az állományukból először az A1A1 tehenek tűnnek el, majd az A1A2 tehenek következnek, és végül csak A2A2 béta-kazeint előállító teheneik lesznek. Ez persze hosszabb folyamat, és amíg a tiszta állomány ki nem alakul, addig az igazoltan A2A2 teheneiket külön csoportban tartják és fejik. Ezért van már tisztán A2 tejük, amelynek a mennyisége folyamatosan növekszik.
Mivel a kapacitásuk véges, így nem csoda, hogy a speciális sajtok és joghurtok egyelőre csak Mágocs, illetve a Balaton környékén kaphatók. Néhány termékükhöz azonban a Kifli.hu és a Foodpanda révén online is hozzá lehet jutni.