Kitekintés

Nem csak korhelyeknek

Agrofórum Online

A bajai és a tiszai halászlevet követően a tiszacsegei korhely halászlé is bekerült a Magyar Értéktárba, így viselheti a ’kiemelkedő nemzeti érték’ címet. Remélhetőleg, ez és az ehhez hasonló elismerések segítenek abban, hogy több halat fogyasszunk. A hal ’bevitelnek’ pedig az egyik legjobb lehetséges módja, a halászlé. Kedvcsinálóképpen egy kis idő- és ízutazásra hívom Önöket.

Magyar asztalra nemzeti halászlé

A halakból készült ételek és a számtalan változatban elkészített hallevesek több évszázados múltra tekinthetnek vissza, de a klasszikus értelemben vett halászlé csak az őrölt pirospaprika elterjedésével, a XVIII–XIX. század fordulóján alakult ki, legalábbis emellett foglal állást Horvát Dezső, gasztronómiai szakíró. A halászlé receptje nyomtatott alakban először Németh Susánna Nemzeti Szakácsné című, 1835-ben Kassán megjelent főzőkönyvében bukkan fel:

E’ végre többféle halat meg kell tisztítani, megmosni, megsózni, azután egy darab vajon hagymaszeleteket megpirítanak, a’ halat hozzáteszik és paprikával meghintik. Egy kis idő múlva kevés liszttel meghintik, ha ez megpirult, levet és savanyú tejfölt öntenek bele.

A szegedi, avagy ki nem főzött, vagy legalább hallott Rézi néniről?!

Rézi néninek, a szegedi főzőasszonynak 1876-ban jelent meg először a Szegedi Szakácskönyve. „Többféle halból apró darabokat vágsz és azt besózod. Készíts vékony rántást apróra vágott vöröshagymával és csörmepaprikával. Ereszd föl vízzel, tégy bele kevés ecetet, egy darab babérlevelet; hagyd jól fölforrni, tedd belé a darabokra vágott halat s ezzel forrjon, míg a hal megfőtt. Ha föltálalod, savanyú tejfölt, valamint pirított zsemlyét is lehet hozzá adni.”

A halpaprikást hosszú lével kell hagyni; ha a hal bográcsban főtt, avval adjuk föl az asztalra, a bográcsot koszorúra állítva, és belőle a háziasszony szedjen minden vendégnek néhány darabot a tányérjára.

Na és Zilahy Ágnesről?

 Az igazi halpaprikást csak eleven halból ajánlom késziteni, mert csak ugy nyeri meg hires különleges izét. Azért tehát ne is reménykedjék tökéletes halpaprikás előállitásában az, a kinek teljesen friss hal nem áll rendelkezésére. Vegyünk egy kisebb darab kecsegét, egy kis harcsát és egy potykát; ezeket tisztitsuk meg kivül jól késsel, a melyik halnak pánczélos a bőre, arról azt szedjük le; a mely hal pedig sima bőrü, az olyanról a nyálkás részt kell késsel levakarni. Minden halat a hasánál vágjunk fel; a belét vessük ki és az egész halat vagdaljuk fel két ujnyi darabokba. Egy lábasba tegyünk három kisebb halhoz, 3 fő vékony laskára vágott vereshagymát. Ehhez a halhoz zsir nem kell. E halat megsózva tegyük a hagymára, hintsük be egy bádogkanál igen szép, piros szegedi paprikával és öntsünk reá annyi vizet, a mennyi a halat ellepi, azután tegyük gyors-(láng-)tüzre, fedjük be és meg se kavarjuk addig, amig ki nem tálaljuk, mert kavarás közben szerte-szét omolna az igen gyorsan fővő, gyenge husu hal. Husz perczig kell neki főni és akkor készen van. Tálaláskor használjunk mély tálat, a melybe gyorsan egyszerre boritsuk ki a halat, hogy széjjel ne hulljon a husa. Kanalat is adjunk e paprikás mellé.

Így foglalta össze a lényeget, Zilahy Ágnes 1892-es kiadású Valódi magyar szakácskönyvében.  

Az azóta eltelt idő, azonban átformálta az egykori szegedi recepteket, így ma a tiszai halászlének az egyik legfőbb ismérve az, hogy a puhára főzött apró halak átpasszírozásával készül a sűrű alaplé, majd ebbe kerülnek, ebben főnek meg  a halszeletek. Ezek általában, harcsa, kecsege és ponty. Az, hogy passzírozunk, avagy sem, igen komoly vihart képes kavarni a halászlevet főző körökben. Gyakran megfogalmazódik az a vád, hogy a passzírozás azért terjedt el egykor a magyar vendéglátásban, mert elfedi azt, hogy kevés és gyenge minőségű az a hal, amely a bográcsban rotyog…

…..és még a bajairől nem is beszéltünk.

Pedig, akkor a halászléről is felesleges lenne szót ejteni, tehát jöjjön a bajai, dunai halászlé. Főzni csakis olyan bográcsban szokták, amelynek lapos az alja, és a falai felfelé szűkülnek. Ennek alaplevét, szemben a szegedi változattal, a halfej- és farok adja összessége adja. Ezen a vidéken kevesebb paprikát használnak, mint a tiszai esetében, ellenben az a kevés rendkívül jó minőségű. Ez és az öreg, nagy szárazanyag-tartalmú vöröshagyma adja a bajai változat karakterét, illetve a házi készítésű gyufatészta, amely főzés közben sem esik szét, megőrzi rugalmasságát. Természetesen ahány ház, annyi halászlé, de tálaláskor a kifőtt gyufatésztára szűrik a halászlét, a halszeleteket pedig külön tányéron tálalják.

Nem csak korhelyeknek

Ha visszalapozunk Rézi néni receptjéhez, láthatjuk, hogy fűszerezésre babérlevelet használ és savanyításra ecetet. Elképzelhető, hogy a korhely halászlé eredete ide vezethető vissza. Az, hogy a neve honnan ered, nem túl bonyolult feladvány, de fogyasztása nem csak a másnapos gyomornak esik jól. A korhely halászlé  passzírozással készül, az őrölt pirospaprikán túl  kerülhet bele, ízlés szerint, babérlevél,  hagyma, fokhagyma, paprika. Miután átpasszírozták, felforralják, majd ezt követően kerülnek bele a szeletek, és végül következik a citromlé, a tejföl, esetleg a mustár. A tiszacsegei csárda korhely halászlevének a receptjét titok övezi, sok évvel ezelőtt az ott dolgozó főzőasszonyok ’kísérletezték’ azt ki,  aztán az étterem szakácsai  az évek alatt tökéletesítették..

És akkor mi hogyan főzzük?

Ez az, amit mindenkinek magának kell eldönteni. A különböző halászlé típusoknak igen komoly rajongótáboruk van, a tagok elkötelezetten vallják, hogy csak egy módon érdemes elkészíteni, mégpedig úgy, ahogyan ők csinálják.  Mindenesetre, az állásfoglalás szándéka nélkül, íme, pár lehetőség:

  • Halászlé halászosan (őrölt paprika nélkül, cseresznyepaprikával)
  • A bajai halászlé (mint tudjuk, tésztával)
  • A szegedi halászlé (paszírozva)
  • Halászcsorba (ecet, tojássárgája, tejföl)
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Meglepő: a cipőiparban is hasznossá teszi magát a BASF

2024. szeptember 16. 14:40

A Make the Move (Mozdulj rá) mottó alatt a BASF olyan anyagokat és technológiákat mutat be, amelyek célja a könnyebb, kényelmesebb és hihetetlenül tartós cipők létrehozása.

Alkalmatlanok szúnyoggyérítésre a jelenleg alkalmazott légi irtási módszerek

2024. augusztus 26. 16:10

Debrecenben a néhány estén át tartó szúnyoggyérítés hatására jellemzően a fecskék alapvető táplálékául szolgáló rovarok estek áldozatul.

Hallépcső: egyedi építmény született Kiskörén, vétek kihagyni

2024. július 18. 13:10

A halfolyosó biztosítja a kapcsolatot a Tisza-tó és az akár 10 méterrel alacsonyabb vízszintű Tisza folyó között.

A vízi madarakról tettek nagy felfedezést magyar kutatók

2024. május 21. 08:10

Az egymástól elszigetelt víztereken megjelenő halak terjedésében a vízi madaraknak nagy szerepe van, a halak ikrái a madarak emésztőrendszerében túlélve képesek terjedni.

Nagyböjti halas recept: Pontyfilé diós bundában

2019. március 15. 09:37

A MA-HAL a Nagyböjtben minden pénteken megoszt egy különleges, de könnyen elkészíthető halas receptet, ami kizárólag hazai halat használ alapanyagként.

Életképes halhibridet hoztak létre magyar kutatók

2020. július 20. 13:02

A kutatók úgynevezett indukált ginogenezis segítségével szerettek volna utódokat létrehozni a Duna vízrendszerében őshonos, fokozottan veszélyeztetett vágótok egy ivarérett génbanki egyedétől.

Hiába az áfacsökkentés: nem olcsóbb a hal

2018. szeptember 3. 10:54

A csapadékos időjárás és a forint gyengülése is hozzájárult ahhoz, hogy az üzletláncok számára fenntarthatatlan­ná vált az étkezési halak áfacsökkentése után ígért 17-22 százalékos árleszállítás.

Ha péntek, akkor halas recept: Sült ponty káposztával

2019. április 19. 06:03

A MA-HAL a Nagyböjtben minden pénteken megoszt egy különleges, de könnyen elkészíthető halas receptet, ami kizárólag hazai halat használ alapanyagként.