31℃ 21℃
július 15. Örkény, Henrik, Roland, Bonaventúra
Figyelmébe ajánljuk

Darazsak a kertben: melyik faj veszélyes?

Agrofórum Online

A nyári időszak óhatatlan velejárója egyes rovarok, így a darazsak elszaporodása is. Ezek a rovarok hazánkban meglehetősen gyakoriak, ugyanakkor azon kívül, hogy fullánkjuk van, csípésük pedig akár életveszélyes is lehet, nem sok mindent tudunk róluk.

Pedig ezek a rovarok mezőgazdasági és közegészségügyi kártevők is egyben. Nem árt némileg tisztában lenni azzal, hogy milyen életmódot folytatnak, mely fajok veszélyesek és miként lehet védekezni ellenük.

Hasonló kinézet, eltérő szokások

A hazai fullánkos redősszárnyú darazsak csoportja egyáltalán nem egységes! A Polistes nemzetségbe tartozó fajok, mint pl. a hazánkban igen gyakori francia darázs (Polistes gallicus), vagy a ritkább padlásdarázs (Polistes nimpha) alapvetően kis fészkekben élnek, amelyeknek nincs is külső papírmasé burkolatuk. Csak a már párosodott királynők telelnek át, és ezek alapítják meg a nem túl népes, sokszor csak 20-40 egyedből álló fészkeket.

Ragadozó fajok, amelyek rágó szájszervükkel különböző kisebb rovarokat ölnek meg és visznek a fészekbe, hogy ezzel az ott élő királynőt, a lárvákat és a fészket még el nem hagyó kifejlett egyedeket táplálják. Önmaguk táplálására a kijáró dolgozók nektárt fogyasztanak, viráglátogatók.

A francia darázs kevésbé veszélyes darázsfajunk

A Polistes fajok, vagy más néven papírdarazsak egyébként könnyedén felismerhetőek akár röpülés közben is. Csápjaik minden esetben sötét citromsárgák, és hátsó lábaikat repülés közben lógatják. Ezek a darázsfajok meglehetősen „békés” természetűek. Persze van fullánkjuk, használják is azt, ha szükséges, de fészkeik alapvetően kevés egyedből állnak, és tömeges támadást ezáltal nem okoznak.

A veszélyesebb darázsfajok

Velük ellentétben a nagyobb, akár több száz, sőt több ezer egyedből álló óriási kolóniákat képező Vespa, Vespula, Paravespula és Dolichovespula nemzetségekbe tartozó darázsfajok jóval veszélyesebbek. Ezen fajok életmódja teljesen hasonló a papírdarazsakéhoz, de az emberekkel gyakrabban kerülnek konfliktusba. Mindegyik, ide tartozó faj közös tulajdonsága, hogy fészkeiket egy külső papírmasé burokkal veszik körül. Sok esetben ez a burok szép, esztétikus, gyakorta hagymakupolára emlékeztető alakú, viszont igencsak harcias társaság lakja ezeket a fészkeket.

Az ebbe a csoportba tartozó darazsak csápjai minden esetben feketék, repülés közben hátsó lábaikat szorosan a testük mellett tartják. Ha ilyen darazsat látunk, akkor célszerű észben tartani azt, hogy egy nagyon is népes fészek valamelyik dolgozójával futottunk össze. Ha feldühítjük (pl. csapkodással), akkor jó eséllyel jön segítségére még egy seregnyi a fészekből. Ezek a fajok sokkal agresszívabbak, hamarabb és tömegesen támadnak, mint a papírdarazsak.

Védekezés: óvatosan a fészekkel!

A kertekben észlelt darazsak ellen igazán hatékonyan csak akkor tudunk védekezni, ha sikerül elpusztítanunk a fészküket, illetve a fészek belsejében tanyázó királynőt. Ez meglehetősen kockázatos feladat. Egyes fajoknál, mint pl. a kecskedarázs (Paravespula vulgaris) könnyű helyzetben vagyunk, mivel ez a darázsfaj előszeretettel építi fészkeit redőnytokokba, illetve olyan üregekbe, amelyeket csak egy keskeny résen át érnek el. Itt a fészek ugyan nem közelíthető meg, de a bejutást, illetve a dolgozók kijutását a rés eltömésével meg lehet valósítani.

A kecskedarázs igen gyakori faj

Nyilvánvalóan olyan anyaggal kell lezárni a darázsfészket tartalmazó hely nyílását, amelyet a dolgozók éles rágóikkal nem tudnak átrágni. A PUR hab pl. ezért nem jó. Viszont az összegyűrt alufólián már nem tudják magukat ezek a csípős jószágok átrágni. Ha a dolgozók nem jutnak ki a szabadba, akkor a lárvákat és a királynőt sem tudják táplálni, így a fészek lakói lassan éhen halnak.

A nagyobb testű, harciasabb és hírhedten ingerlékeny fajok, mint pl. a lódarázs (Vespa crabro), a német darázs (Paravespula germanica), vagy netán a különösen veszélyes és tömeges támadásra hajlamos ázsiai lódarázs (Vespa velutina) fészkeinek elpusztítását viszont ne kíséreljük meg. Ezek a fajok képesek tömeges támadásuk során akár az emberélet kioltására is! A társas redősszárnyú darazsak hatékony irtását bízzuk rovarirtó szakemberre.

A lódarázs hazánk legnagyobb testű fullánkos darazsa

A darazsak ellen eleve nem alkalmasak a növényvédő szerek, ellenük közegészségügyi irtószereket, biocideket kell bevetni. Ezek szakszerű alkalmazásához pedig csak a rovarirtó szakemberek, egészségügyi gázmesterek értenek. Bízzuk rájuk ezt a meglehetősen veszélyes munkát!

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mire jó a diólevél? Természetes segítség a kerttől a gyógyászatig

2025. július 11. 13:10

A diólevél nem csak a fák alá hullik haszontalanul – gyógyászati célokra, kártevők ellen, sőt komposztálásra is kiválóan alkalmas.

Utazni készül? – Így élik túl a növényei

2025. július 9. 13:10

Elutazna, de félti a növényeit? Mutatjuk, hogyan maradhatnak frissek, egészségesek és öntözöttek akkor is, ha nincs otthon!

Súlyos égést okozhat a medvetalp – felismerné, ha látná?

2025. július 7. 11:10

Egyre több helyen bukkan fel a rendkívül veszélyes kaukázusi medvetalp. Mutatjuk, hogyan ismerheti fel, és mit tegyen, ha találkozik vele.

Kerítést építene? Ezekre figyeljen, hogy ne legyen belőle vita!

2025. július 6. 08:10

Egyre több földterületet vesznek körbe fix kerítéssel. Mutatjuk, mikor szabad, mikor tilos, és hogyan előzheti meg a vitákat.

10 természetes szúnyogriasztó

2024. július 12. 14:40

A legtöbben rovarriasztó spray-ket, vagy elektromos szúnyogriasztó készülékeket használnak, hogy megszabaduljanak a szúnyogoktól.

Elözönlötték a kertet! - Mit tehetünk a hangyák ellen a kertben?

H. József kérdése: A kertemet elözönlötték a hangyák. Mit tudok tenni ellenük?

Április végi SOS teendők a kiskertben

2022. április 30. 17:41

Áprilisban, főleg most az utolsó két hétben rendkívül sok eső esett, ami egyrészt jó, mert hirtelen beindul és zöldül a gyeptől a gyomokig minden. De a gombabetegségekre például jobban oda kell figyelni.

Kritikus időszak a repcében: így előzze meg a fénybogár okozta károkat!

2025. március 24. 16:10

Ha a hazánkban csökkenő területen ma repcetermesztésre vállalkozik valaki, akkor növényét nehezített pályán kell megvédenie.