KITE sajtótájékoztató az AgromashExpo, Agrárgépshow kiállításon.
A magyarországi szántóföldi növénytermesztésben egyelőre kevéssé elterjedt a precíziós technológia, de előnyeinek felismerése és a technológiát alkalmazó gazdálkodók számának növekedése napjainkra határozottan felerősödött és gyorsuló tendenciát mutat. A KITE Zrt. szakmai hagyományaihoz híven a fejlődés élére állt, kialakították, folyamatosan fejlesztik és partnereik számára elérhetővé teszik a precíziós gazdálkodáshoz szükséges agrotechnológiát, műszaki- és informatikai hátteret.
A precíziós gazdálkodás eszközrendszere a KITE Zrt. által a magyar termelők számára elérhető, széles körben használható. Segítséget nyújt az alapadatok rendezésében mind agronómiai (táblakörvonalak, táblák nevezéktana, inputanyagok adatbázisai stb.), mind műszaki (erő- és munkagépek adatai) szempontból. Emellett lehetőség van a gazdálkodás során képződött dokumentációs adatok elemzésére, ezek alapján a döntéshozók számára agronómiai (pl. hozamtérképek, jövedelemtérképek stb.) és műszaki jelentések (napi, szezon, havi jelentések) készítésére. Az elkészített jelentések adatai alapján lehetőség van a változó inputanyag kijuttatások (pl. műtrágya, vetőmag, növényvédő szer) menedzselésére, illetve a gépkapacitások elemzésén keresztül a gépi munkák szűk keresztmetszeteinek meghatározására.
A KITE Zrt. missziója az évek során mit sem változott: a mezőgazdasági termelést komplex megoldásokkal segíteni a hatékony, fenntartható és gazdaságos működés érdekében.
Az idei évben ebben lépnek tovább, amikor a kiállítás közönsége számára egy olyan rendszer bemutatásával készültek, mely keretbe foglalja a modern mezőgazdasági üzemek működtetéséhez szükséges feltételrendszereket, a mezőgazdaság innovatív műszaki, agrotechnológiai és informatikai fejlesztéseit integrálva és adaptálva a helyi termelési viszonyokra.
Precíziós Gazdálkodási Rendszer (PGR)
A mindennapjainkban jelen lévő digitális forradalom, olyan változásokat hoz magával, mint amilyenek a 70-80-as évek agrotechnológiai fejlesztései voltak. A felhasználók rengeteg információval találkoznak, szembesülhetnek ezek előnyével és jövőbe mutató szerepével. Arról azonban sokkal kevesebbet lehet hallani, hogyan építhetők be ezek a megoldások napjaink agrotechnológiájába. Milyen szinten és mennyire kompatibilisek az egyes rendszerek egymással, milyen további fejlesztési lehetőséget adnak a felhasználóknak? Milyen az informatikai háttér, amellyel rendszerezni lehet a felhalmozódó adatokat és maximalizálni a következő technológiai lépésekhez kapcsolódó döntések pontosságát? A versenyképes, egyben hatékony gazdálkodás alapja a jelenkor technológiai vívmányainak követése.
A precíziós gazdálkodás a magyar vidék munkaerő-megtartó képességéhez, fejlődéséhez és a helyi életminőség javításához is hozzájárul. Ma már a legmodernebb műszaki-informatikai lehetőségek is elérhetők vidéken, nem kell értük városba költözni.
A Precíziós Gazdálkodási Rendszer megalkotásával egy olyan informatikai szolgáltatásrendszert hozott létre a KITE Zrt., amely az innovatív műszaki, agrotechnológiai és informatikai megoldásaik közös platformon megjelenő integrációjaként az agrármenedzsment új generációját jelenti. A Big Data korában a mezőgazdaság műszaki és egyéb eszközei ontják magukból a munkaműveletek alatt képződött adatokat, amelyek döntéselőkészítő feldolgozásához szükség van egy feldolgozási folyamatra.
A PGR jelentőségét az a KITE kereteiben több éve futó fejlesztési munka alapozta meg, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára a munkafolyamatok alatt képződött adatok feldolgozását.
A rendszer alapvetően három lábon nyugszik. A precíziós gazdálkodás innovatív technológiáin, a PrecZone megoldásain, valamint a Partner Profit Program szolgáltatásain keresztül biztosítja, hogy a gazdálkodó átgondoltan, lépésről lépésre, a KITE Zrt.-vel közösen növelje a gazdasága fenntartható hatékonyságát.
Precíziós technológiák
Egy precíziós technológia olyan műszaki, informatikai, információs- és termesztéstechnológiai alkalmazások kombinációja, melyek hatékonyabbá teszik a szántóföldi növénytermesztést, a gépüzemeltetést és az üzemszervezést. Egzaktan mért és észlelt információk felhasználásával történő agrotechnikai beavatkozások összessége, amely sok esetben automatikus módon történik úgy, hogy a környezetvédelmi és fenntarthatósági elvárásokat is támogatja.
PrecZone
A PrecZone egy digitális platform, amely megoldást nyújt a mezőgazdaságban keletkező adatok gyors és egyszerű döntéstámogató információvá történő átalakítására. A precíziós gazdálkodás során részben külső adatforrásból származó, részben a mezőgazdasági termelés valamennyi művelete során történő mérésekből nagy mennyiségű adat keletkezik. Ennek a felhalmozódó adatmennyiségnek az összegyűjtése, rendszerezése, kielemzése és ez alapján történő döntéshozatal a különböző munkafolyamatokban a precíziós gazdálkodás megvalósulásának legmagasabb szintjét jelenti.
A PrecZone digitális terében 16 alkalmazás fejlesztése indult el 2017-ben, amelyből 14 tesztelése 2020 januárjában kezdődik meg. A folyamat első lépéseit 600 partnerük bevonásával tesszik meg, amely május végére a 14 digitális megoldás éles indítását, a mezőgazdasági szolgáltatási piacra történő bevezetését eredményezi. Azon folyamatok fejlesztése folyamatosan történik, amelyek egyszerűsítik a mezőgazdasági technológiákat. A további applikációk elkészülte 2020 második felére várható.
A PrecZone 2020-ban bevezetendő alkalmazásai
1. PrecMET:
A meteorológia modul a KITE és az OVF meteorológiai állomásainak adatain alapszik. Az aktuális és múltbéli adatokat közli térkép- és adatformában.
2. Kalkulátorok:
Az alkalmazás célja, hogy megkönnyítse a partnerek számára a termelés optimalizálását. Ez a gépek esetében a megfelelő erő- és munkagép-beállítást, a KITEJet használatánál a folyékony tápanyag-kijuttatást, valamint a megfelelő dózisú mikrogranulátum-adagolását biztosítja.
3. MyJohnDeere:
A MyJohnDeere egy olyan, a John Deere által fejlesztett webes alkalmazás, amely lehetővé teszi az egyes adatok elemzését a legújabb John Deere berendezéshez hozzáadott érzékelőkön keresztül. Segíti a gazdálkodót flottája kezelésében, csökkentve az állásidőket, növelve a hatékonyságot.
4. Aszálymonitoring:
Az OVF Operatív Vízhiány- Értékelő és Előrejelző Monitoring Rendszerébe juttatja be a gazdálkodót, amely megmutatja az országosan kialakított vízhiánykezelő körzeteket, a készültségi fokozatokat, valamint a napi időléptékű aszályindexet (Hungarian Drought Index, HDI).
5. PrecSoil:
Megjeleníti a talajmintavételi zónákat, könnyíti a navigálást, rögzíti a lefúrásokat, vonalkóddal címkézi a mintákat, hogy minél gördülékenyebben és gyorsabban menjen a munka. Biztosítja a termelő számára, hogy követni tudja melyik táblája mikor volt mintázva, illetve figyelmeztetést ad amikor egy minta lejár.
6. Tudásbázis:
Ebbe az alkalmazásba gyűjtötték össze a KITE több mint 45 éves szakmai tudását: kísérleti eredményeket, szakmai anyagokat, előrejelzéseket, tutoriálokat tartalmaz, egyszóval minden információt, amire a termelőnek és a PGR szaktanácsadójának egyaránt szüksége van.
7. KiTáp:
A KITE tápanyag-gazdálkodási szoftvere, melynek segítségével a talajvizsgálati eredmények, illetve más bemenő adatok felhasználásával a megcélzott termésszinthez szükséges tápanyagmennyiség számolható ki. Az egyszerű tápanyagtervtől a precíziós kijuttatási előírásig minden elkészíthető vele.
8. PrecSat
Az alkalmazás a NASA Landsat8 műholdképeiből számított vegetációs indexeket jeleníti meg térképes formában. Itt a táblák adottságait lehet figyelemmel kísérni (pl. vegetáció fejlettségi állapota, talajadottságok, vízellátottság).
9. PrecSat Pro
Ebben az alkalmazásban a termelő megtekintheti a Coppernicus Sentinel-2 műholdjai által készített felvételeket a bolygónk teljes földfelszínén 10×10 méteres felbontásban. A megjelenítő különböző vizualizációs módokat tesz lehetővé a felhasználó számára.
10. Gépüzemeltetés
Az alkalmazás segítségével az erőgépekből származó különböző üzemelési paramétereket követhetik nyomon, napi, havi, illetve szezonális jelentések formájában. A különböző riportok segítenek a gazdaság gépüzemeltetésének áttekinthetőbbé tételében és optimalizálásában.
11. Növényvédelem
Az alkalmazás segítséget nyújt a termelőnek és szaktanácsadójának a növényvédelmi védekezések optimális időzítéséhez. Az általa nyújtott információ a károsítók hőösszegszámítási modelljeinek, csapdázási eredményeinek, valamint a meteorológia állomások által mért adatoknak az összefüggésein alapul.
12. JCB LiveLink
A JCB LiveLink egy olyan JCB által fejlesztett webes alkalmazás, amely lehetővé teszi a logisztikai gépek flottájának távoli felügyeletét és hatékonyabb kezelését. A rendszer adatokat gyűjt a gépekről és (mobilkommunikációs technológia használatával) elküldi azokat egy biztonságos adatközpontnak.
13. Videokontroll
Az alkalmazással lehetőséget nyújtanak az RS Bt. innovációjának elérésére, melynek célja a gravitációs rendszerű, keresztáramú aknás szárítók esetében a távfelügyelet, az üzembiztonság fokozása, az energetikai hatékonyság és a raktározás biztonságának növelése érdekében.
14. RTKAssistant
A szolgáltatás a KITE RTK rendszerének fenntartását, illetve a felhasználó tájékoztatását szolgálja, segítve a használatot és a beállításokat. Az állomások állapotára vonatkozó különféle információk olvashatók ki, kezdve a földrajzi koordinátáktól, az észlelt műholdak számán át, a használt jel frekvenciájáig.
Partner Profit Program
A program egy – több éves szakmai tapasztalatok alapján lefektetett, a gyakorlatban bizonyított agronómiai, műszaki és informatikai – tanácsadási rendszer, amelynek célja a termelők részére a termelésből származó többletjövedelem realizálása. A KITE Zrt. gyökereihez visszanyúlva, szaktanácsadással segít a gazdálkodóknak eligazodni a 21. század kihívásaiban. Eljuttatja hozzájuk a legújabb nemzetközi innovációkat, amelyeknek a mindennapi gyakorlatba való beépítésével és rendszerszintű alkalmazásával segíti a partnerek jövedelmezőségének és fenntartható gazdálkodásának javítását.