Gépészet

Függesztett, nagyteljesítményű Horsch vetőgépek az amerikai piacon

Agrofórum Online

A 2019-es vetési szezon előtt az amerikai nemzeti mezőgép kiállításon (National Farm Machinery Show, Louisville, Kentucky, USA) mutatta be függesztett vetőgépét a HORSCH Mapletoni gyára (North Dakota, USA). A függesztett vetőgép számos újdonsággal rendelkezik: felhajtható gerendely, a vetőegység stabilitását biztosító tömeg áthelyezési rendszer, függesztett központi magtartály.

Jeremy Hughes a Horsch cég gyártmány menedzsere elmondta, hogy a cég 2013-ban lépett be az amerikai piacra, de csak vontatott vetőgépekkel. Tájékoztatása szerint ezek a vetőgépek nemcsak az USA-ban, hanem Dél-Amerikában, Ausztráliában és Kelet-Európában egyaránt népszerűek. A piaci részesedések maximalizálása érdekében azonban új lehetőségek után kellett nézni.

A Maestro RC projekt indítása előtt konzultációt folytattak, a különböző régiókban gazdálkodó farmerek igényének felmérése érdekében. Az elvárások megismerése után az alapokból kiindulva kezdtek a függesztett vetőgép technológia újra tervezéséhez. Ennek eredményeként született a függesztett flexibilis keret megoldás (Vertical Flex Fold), amely a hagyományos merev kerettel összehasonlítva számos előnnyel rendelkezik. A nagy szélességű vontatott eszközök ugyanis főleg lejtős területen hajlamosak eltérni a haladási iránytól és így a sorcsatlakozás problémássá válik.

A vetőgép függesztett főtartója (Vertical Flex Fold)

A felmérések azt mutatják, hogy a függesztett vetőgépek piaci részesedése 15-20%, régiónként változó, főleg a déli államokban népszerűek. Az igények kielégítése érdekében a Horsch cég két új Maestro RC vetőgépet mutatott be: az RC1230 típus 12 soros, 30 inch (76,2 cm) sortávolsággal, az RC1630 típus viszont 16 soros 30 inch (76,2 cm) sortávolsággal.

Az új Maestro RC vetőgépek tartalmazzák a vontatott változatoknál megismert innovációkat, beleértve az elektromos adagolást és a központi magtartályt. Minden Maestro típus esetében soronként felhelyezett és egyenként vezérelt, elektromotorok által szabályozott adagoló végzi a vetőmagok adagolását. A vákuumos technológiának köszönhetően a működés súrlódásmentes és az elektromotor áramfelvétele is alacsony.

A vetőgép felhajtott szárnyrésze

Az RC típusok flexibilis kerete (Vertical Flex Fold) +/- 10 fok elmozdulást tesz lehetővé munka közben. Ez a mérték meghaladja a konkurens termékek képességeit és maximális felszínkövetést eredményez.

A központi magtartály közelebb került a traktor függesztő berendezéséhez javítva ezáltal a tömeg áthelyezést. Az új koncepciónak köszönhetően nincs szükség a nagyméretű tám- és szállító kerekekre, amelyek komoly talajtömörítést és az adott sorokban termés csökkenést okoznak.

Az új vetőgép tömegáthelyezési rendszere segíti a vetési mélység tartását. A vetőgépen alkalmazott hidraulikus vetőegység leszorító rendszer alap felszereltség, az AutoForce rendszer, amely a talaj állapotához igazodva automatikusan szabályozza a leszorító erőt opciós tétel.

Az automatikus csoroszlyanyomás-állításnál előre beállítjuk a megkívánt értéket, amellyel a mélységtartó kerekek nyomják a talajt. Ha a vetőgép laza talajra érkezik, ahol a vetőtárcsa könnyen behatol a talajba, és a mélységtartó kerekeken megnő a terhelés, akkor a rendszer csökkenti a hidraulikus nyomást. Ha a vetőgép keményebb talajrészre érkezik, akkor tehermentessé válnak a támasztókerekek, és megnő a kocsikra ható hidraulikus nyomás. Az új rendszerrel elvetett magvak sokkal egyenletesebb mélységbe kerülnek, aminek eredményeként egyenletes lesz a kelés és nő a termés.

A vetőelemek hidraulikus terhelő rendszere

Az új vetőgépek előnyei a következők szerint foglalhatók össze:

  • A függesztett központi magtartályos vetőgép könnyen mozgatható és kormányozható a szántóföldön,
  • A növelt munkasebességgel nagyobb területteljesítmény érhető el ezáltal biztosítható az optimális vetési időtartomány,
  • Egyszerű, flexibilis főtartó gerendely kialakítás,
  • Elektromotoros vetőegység, pontos maglehelyezés,
  • Hidraulikus leszorító rendszer a vetőegységen, amely növelt sebességnél is biztosítja a stabil haladást és a pontos maglehelyezést,
  • Egyenletesen működő tömegáthelyezési rendszer a főtartó gerendely mentén,
  • ISOBUS kompatibilitás a különböző monitorokhoz és gazdálkodási szoftverekhez.

Forrás: Willie Vogt, Farm Industry News; https://www.horsch.com; https://twitter.com/rydixon; https://www.farm-connexion.com

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Rossz út a villamosítás, jöhetnek a hidrogénüzemű traktorok?

2024. november 17. 10:10

Megfelelő módosításokkal a hidrogén műszakilag képes meghajtani az eredetileg dízel- vagy benzinüzemű belsőégésű motorral felszerelt járművet.

A Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását

2024. november 15. 13:10

2024 októberétől minden 6 méter munkaszélesség feletti Väderstad Spirit vetőgép, valamint a 4 méteres Spirit 400C tartálya 5000 literesre bővül.

Innováció és fejlesztések üzemközelből, fókuszban a hűtve tárolás

2024. november 12. 09:10

November 28-án Kecskeméten rendezik meg a HETECH Group éves Szakmai Napját. A fókuszban idén a hűtve tárolás áll.

700 fölött az idei mezőgazdasági pótkocsieladások

2024. november 5. 16:10

A pótkocsieladások számát nézve ugyanakkor a múlt havi 50 darabos mennyiség a legalacsonyabb volt ebben az évben.

A repce karógyökereinek kifejlesztve - HORSCH Focus vetőgép a Vas megyei gazdaságban

2019. augusztus 14. 10:02

Költségtakarékos, precíz és a száraz időszakokban is megfelelő indulást biztosít a növényeknek. A HORSCH Focus gabonavető gép egy menetben juttatja ki a műtrágyát és a vetőmagot a repce vetésekor.

Gépészet Képgaléria Videó

A Horsch is beszáll a roboterőgép-fejlesztésbe

2021. március 15. 03:36

A hírek szerint a Horsch cég is beszáll a roboterőgépek fejlesztésébe.

Akár 48 méter is lehet a munkaszélesség a Horsch első műtrágyaszórójánál

2023. szeptember 3. 11:40

A Horsch a Leeb Xeric 14 FS-sel belép a műtrágyatechnológia területére, a hatékonyság tekintetében az élre akarnak törni.

Gépfunkciók egyszerű működtetése a mobiltelefonról

2019. július 25. 11:15

A jövőben a SmartCan a vevő, a gép és a gyártó közötti hálózati kapcsolatra szolgálja. A gépen ezért szükség van egy SmartCan modulra, mellyel egyre több számítógép felszerelhető a gépre. Ezekkel a jövőben a gép valamennyi adata kiolvashatóvá válik, és első lépésként létrejön a géppel a WiFi (WLAN) kapcsolat.