Augusztusban Bábolnán mutatta be új önjáró permetezőgépét a Kverneland. A fejlesztés hat kiemelt szempont szerint történt: kiváló folyadékmenedzsment, stabilitás, összekapcsolhatóság, precíziós permetezés, könnyű üzemeltetés és intelligens elektronika. A gyártó végül egy rendkívül modern, gazdaságra szabható permetezőgépet hívott életre, amiről a magyar termelők is meggyőződhettek, hiszen az eszközt ki is próbálhatták a szélerőművek árnyékában.
Az iXdrive S6 önjáró permetezőgépek elérhetők 4250, 5200 és 6150 literes permetlé-tartállyal, 250 és 300 lóerő teljesítményű motorral. A szórókeret szélessége 24 métertől 40 méterig kérhető acél vagy alumínium kivitelben. A nyomtáv 2,25 métertől 3 méterig változtatható, míg a hasmagasság 130, 150 és 170 centiméter lehet.
Kiváló folyadékmenedzsment
Az iXflow-E® egy elektromos fúvókavezérléssel ellátott, nagynyomású permetlé-keringtető rendszer, aminek működése közben a folyadék szabadon áramlik a rendszerben, majd a permetezés befejezésekor visszajut a tartályba. Ennek köszönhetően jelentősen csökkenthető a permetlé-maradvány, és a vezetékekben nem lesz ülepedés. A permetezés során minden szakasz a permetlévezetékek mindkét irányából kerül nyomás alá, így a permetezési munka azonnal, nyomásesés nélkül megkezdhető. Ezt az egyedi megoldást a Kverneland szabadalma védi.
Egyszerű üzemeltethetőség
A Kverneland új permetezőgépének kezelhetősége rendkívül egyszerű, a legtöbb funkció néhány gondnyomással beállítható. Az egyik szempont az volt, hogy a növényvédelmi eszköz olyan legyen, mint egy mosógép, hiszen abba is csak be kell pakolni a ruhát, majd a megfelelő program kiválasztása után már nincs más dolgunk, mint várni, majd kivenni a tiszta pólót, nadrágot. A fülkében és a gép oldalán is megtalálható kezelőfelülettel könnyedén megoldhatók a különböző feladatok, például a tisztítás. Ráadásul használati utasítás sem kell. Az elv hasonló, mint az okostelefonoké: azoknál sem olvassák el a felhasználók a kézikönyvet, a logikus rendszer-felépítés miatt anélkül is eligazodnak a menüben.
Precíz permetezés
A gazdák részéről ma már alapvető követelményként jelenik meg, hogy a fúvókáknál a nyomás azonos legyen. Ennek a Kverneland permetezőgépe tökéletesen megfelel a nagynyomású permetlé-keringtető rendszerével. Emellett az ultrahangos szenzorok biztosítják, hogy a keret mindig a megfelelő magasságban legyen a talajtól vagy a növényektől. Fúvókákat 50 centiméterenként találunk, ezek egyesével szakaszolhatók, tehát az átfedések munka közben tényleg minimalizálhatók. Bár a foltpermetezés még inkább a jövő módszere, az iXdrive S6 önjáró permetezőgépeket erre is felkészítették.
Stabilitás
A gyártó nagy hangsúlyt fektetett arra is, hogy a permetezőgép stabil legyen a közúton és a szántóföldön egyaránt. A súlypont alacsonyan található, a súlyelosztás pedig a kabin-motor-tartály-keret szerkezeti sorrendnek köszönhetően tele, nyitott kerettel 50-50 százalék, míg szintén nyitott kerettel, üres tartállyal 51-49 százalék. A stabil haladást segíti a változtatható nyomtáv is. Az iXdrive paralelogramma felfüggesztés munka közben stabilan tartja a szórókeretet is és a rugózással kombinálva a függőleges elmozdulást minimalizálja.
Összekapcsolhatóság
Az iXdrive permetezőgépeket össze lehet kapcsolni az IsoMatch FarmCentre alkalmazással, így egy felhő alapú rendszeren keresztül a különböző térképek, adatok letölthetők az eszköz kezelőfelületére. Ezzel kihagyható a mindennapi folyamatokból a pendrive használata, ami elveszhet, elkallódhat. Emellett a folyamatos nyomonkövetés is biztosított. Az ISOBUS-os Kverneland gépflotta akár távolról is kezelhető, elemezhetők a teljesítményadatok. A különböző gépek és munkafolyamatok így összekapcsolhatók egymással.
Intelligens elektronika
Az egyszerű kezelhetőségről már volt szó, amit a felhasználóbarát iXspray szoftver tesz lehetővé. Összesen 44 funkció rendelhető hozzá az IsoMatch Grip joystick gombjaihoz. A Boom Guide rendszer egyenletesen, az optimális magasságon tartja a keretet a precíz permetezés érdekében. A gép rendelhető három vagy öt ultrahangos érzékelővel is, utóbbi a részben összecsukott kerettel történő permetezés során fontos.