A gabonatermesztők jól tudják, hogy a gazdálkodási év nem ér véget a betakarítással, hiszen a termény megfelelő tisztítása, szárítása, tárolása is nagy figyelmet kíván. Az AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításon néztük meg a kecskeméti HETECH Trend Kft. újításait.
A főként gabonasiló technológiáiról, illetve szárítóberendezéseiről és terménytisztító gépeiről ismert kecskeméti cég saját tervezésű, fejlesztésű és kivitelezésű berendezései hazai- és nemzetközi viszonylatban is egyre ismertebbek.
Kíméletes és hatékony eltávolítás
A nagy mennyiségű termény hosszú távú tárolása során fontos annak megfelelő minőségű és mennyiségű megőrzése, ami – számos tényező mellett – könnyű mozgathatósággal, szellőztetéssel érhető el. Az erre a célra készített speciális gabonasilók, és azok technológiai berendezéseinek teljes és kíméletes ürítését teszi hatékonyabbá az a HETECH Trend Kft. által fejlesztett kihordó csiga, amelyet az év legrangosabb agrárkiállításán láthatott a közönség.
A gabonatároló silóban alkalmazott technológiai újítás egy nagyteljesítményű bolygó csiga, amely 60 tonna/óra teljesítménnyel képes a siló alján lévő termény kíméletes eltávolítására.
„A fejlesztés igénye abból keletkezett, hogy vannak olyan 1000-1500 tonnás „puffer” silóink, amelyeket például kikötőkben, uszályrakodásnál szükséges gyorsan kiüríteni. A tervezés során a teljesítménynövelés és a kíméletes anyagmozgatás volt az elsődleges cél. Ez egy nyitott csiga, ami nem akaszt, nem tör, csak torlaszolásos kényszermozgást hoz létre a központi tolózár felé, és ezzel a silóban megmaradt anyagot a legutolsó szakaszban is képes hatékonyan és kíméletesen eltávolítani” – magyarázta Csabai Viktor ajánlati mérnök, hozzátéve, hogy a csiga más, már korábban épített technológiába is beilleszthető.
A kisebb gazdaságok ideális szárítója
A cég által gyártott, többnyire egyedi megoldású terményoszloppal, moduláris felépítéssel, több ponton kialakított ventilátor elhelyezéssel, hővisszanyerő rendszerrel és innovatív porleválasztó berendezéssel rendelkező H-TECH típusú szárítóberendezések jól illeszkednek a hazai terményfajták betakarítási technológiáihoz, valamint a különféle méretű és profilú gazdaságok által támasztott igényekhez.
„A FARMER típus a szárítócsalád új tagja, a 2014/15-ös év során végzett fejlesztésünk eredménye, ami a tavalyi AGROmashEXPO-n debütált. A kis teljesítményű (4-7-10 tonna/órás) szárítók leginkább a 80-150 hektáros területen gazdálkodók igényeit szolgálják ki.”
A tökéletes magtisztításért
A betakarított szemes termény fajidegen elemeinek, szennyeződéseinek kiválogatását és eltávolítását végzi az a terménytisztító gép, amely szintén a cég újításai közt jelent meg a kiállításon.
„Tisztítógépek már régóta léteznek nálunk, a legújabb fejlesztésünk az a „kisgép”, amely 25 tonna/órás teljesítménnyel tudja végezni a feladatát. Ezt a vevőbarát árral rendelkező technológiát szintén a kevesebb hektáron dolgozó gazdák számára ajánljuk.”
„Nekem ez a 17. AGROmashEXPO rendezvényem, és számos hazai, valamint nemzetközi kiállítás szervezésében részt veszek. Épp most készítettem egy vásárló-hajlandósági diagramot, ami a tavalyi évtől mutat élénk növekedést. Úgy látom, hogy egyre többen teszik félre a pályázatok által kínált beruházási lehetőségeket és kezdenek önmegvalósításba. A mi technológiánk – a gépészet és a berendezések felépítése – a kisgazdaságoktól a nagyüzemi technológiákig képes lefedni célközönségünk elképzeléseit, álmait, és ami nagyon fontos, hogy ez a kapcsolat a felek között egy bizalomra épülő, hosszú távú együttműködési kapcsolatot eredményez. Jónak látom a piacot, a tavalyi és az idei év is nagyon intenzív volt” – magyarázta Csabai Viktor.
Az 1998-ban alakult Hetech Trend Mérnöki Iroda Kft. a gabonatárolók (fémsilórendszerek, horizontális tárolók), terményszárítók és tisztítók tervezése, építése és ezek komplett technológiai rendszerként való kivitelezése területén mára Magyarország egyik vezető vállalkozásává vált. Magas színvonalú munkájuk – az európai uniós jogszabályok és szabványok előírásainak is megfelelően – a szárítótelepek tervezése és kivitelezése terén szerzett számukra jelentős hazai és nemzetközi eredményeket.
(Csomós Éva – Agrofórum Online – Fotók: Gribek Tímea)