Gépészet

Miért fizet a John Deere 300 millió dollárt egy alig ismert start-up cégért?

Agrofórum Online

Napjaink leggyorsabban fejlődő technológiája az „okos munkagép”, amely képes összegyűjteni az információkat, és ezek ismeretében új döntést hozni. Ilyen technológia a Blue River Technology start-up cég által kifejlesztett „See and Spray System” (látni és permetezni). Az új rendszer kezdeti sikerei alapján a John Deere úgy döntött, hogy 305 millió dollárért megveszi a céget. Ez a bejelentés nem meglepő, mivel a The Robot Report szaklap szerint az elmúlt évben 50 automatizálással és robotokkal foglalkozó társaságot vásároltak fel 18,8 milliárd USD értékben.

Blue River permetező

A Szilícium-völgyben működő Blue River által kifejlesztett gép számítógépes látó rendszert használ, amely felismeri a szántóföldön lévő növényeket, és meghatározza a azok műtrágya-, növényvédő szer- és egyéb költséges input anyag igényét. A robot elsősorban saláta, gyapot és egyéb speciális zöldségnövények esetében alkalmazható.

A farmerek mind többet költenek az input anyagokra, ennek következtében kevesebbet a nagy gépekre. A John Deere cégnél úgy gondolják, hogy ha segítik a gazdákat például a műtrágyázás hatékonyságának növelésében, akkor többet tudnak költeni traktorvásárlásra.

A John Deere már rendelkezik olyan technológiával, amely a GPS rendszer alkalmazásával 2cm pontossággal képes a gépek szántóföldi pozícióját meghatározni. John Stone, a cég intelligens megoldások csoportjának vezetője szerint a Blue River számítógépes látó rendszere segítheti a John Deere gépeket a növények felismerésében és fejlődésének „megértésében”. A növények egyedi gondozása a gazdálkodók számára sok előnnyel járhat.

Döntés a szántóföldön – azonnal

A felvásárlási akció felhívja a figyelmet a mezőgazdasági csúcs technika iránti igényre. Sok társaság használ már drónokat a növény adatainak gyűjtésére, amelyek alapján a permetezési és egyéb műveletek pontos tervezése megvalósítható. A Blue River technológia azonban sokkal hatékonyabb lehet, mivel a döntést a szántóföldön és azonnal végrehajtja.

A rovarirtó és egyéb kémiai szerek kijuttatása hagyományosan „vakon” történik a teljes területen. A Blue River rendszer viszont egy mezőgazdasági „céllövő” berendezés, amely a kémiai szereket pontosan és közvetlenül a célfelületre juttatja ki.

Az első gyártmány a salátatermesztőknek

A start-up cég robotja a hagyományos permetezőgépekhez hasonlóan a traktor mögött helyezkedik el. A robot agya a fedélzeti kamera rendszer, amelynek gépi látás szoftvere megkülönbözteti a hasznos növényt és a gyomot, majd automatikusan vegyszert juttat a nem kívánt növényre.


A See and Spray technológia: a kék mezők mutatják a lepermetezett gyomokat, illetve a sor melletti növényt

A társaság információja szerint az első gyártmányuk, a LettuceBot az amerikai salátatermelők mintegy 10%-a részére elérhető. Fiatal saláta állományban dolgozva a berendezés kiírtja a gyomokat, sőt, a fejletlen vagy egymás fölött növő salátákat is. A See and Spray berendezés jelenleg még csak 7km/h sebességgel, tehát lassabban dolgozik, mint a hagyományos permetezőgépek, de azonos eredményhez csupán 5-6% növényvédő szert használ.

Már a második rendszert tesztelik

Az idei szezonban a cég a második rendszerét teszteli, amelyet 2018-ban a gyapottermelők már megvásárolhatnak. Ez a rendszer képes növényvédő szerrel „kilőni” a bélyeg nagyságú gyomokat is. Willy Pell, a Blue River igazgatója szerint az új rendszerrel akár 90%-kal is csökkenthető a vegyszer-felhasználás.

A Blue River társaság mintegy 60 fővel dolgozik Sunnyvale-ben (California).  Az igazgató ismertette fejlesztési terveiket, amelyekkel a rendszert egyéb növényekre (szója, kukorica) is kiterjesztik. Terveik között szerepel a számítógépes látó szoftver továbbfejlesztése a betakarítási és vetési munkálatokra is, amelynek eredményeként a rendszer képes lesz megkülönböztetni a kukorica növényeket, illetve a rögöket méret szerint.

Forrás: Lora KolodnyTech Reporter, Michael Newberg/ CNBC

(Jóri J. István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megbízható gépek, egyedi ajánlatok: kertészeti pályázathoz (is)

2025. április 15. 16:10

Használja ki a pályázat adta lehetőségeket, és válasszon prémium gépeket, amelyek hosszú távon is kifizetődő befektetést jelentenek!

Drónos monitoringrepülések szabályainak változása

2025. április 10. 13:10

A legfontosabb változás a nyílt kategóriában a drónnak a távpilótától való legnagyobb eltávolodást megengedő VLOS (visual line of sight) fogalmát érinti.

Évszaktól, időjárástól függetlenül a KITE Jet-tel Ön nyer!

2025. április 7. 16:10

A mai változó piaci körülmények között az inputköltségek kezelése kritikus fontosságú. A nitrogén az egyik legdrágább inputanyag.

Kezd magára találni a hazai mezőgazdasági pótkocsipiac

2025. április 7. 08:10

Összesen 172 új mezőgazdasági pótkocsit helyeztek forgalomba 2025 első negyedévében Magyarországon.

A szárrozsda hazai felbukkanásáról

2019. július 2. 07:59

A szárrozsda meglehetősen későn jelent meg, így a tápnövényeinek számító kenyérbúzafajták túlnyomó többsége már túlságosan érett volt ahhoz, hogy a kórokozó megtámadja. Viszont a nagyon hosszú tenyészidejű fajták, hibridbúzák, illetve egyes szintén hosszú tenyészidejű pelyvás gabonák (tönke, tönköly) még eléggé zöldek most is ahhoz, hogy a szárrozsda rajtuk megtelepedjen.

A pepino

2018. október 12. 03:34

A pepino az Andok mérsékeltebb időjárású, felvidéki térségéből származó zöldségfaj. Kereskedelmi és fogyasztási szempontból nem is zöldségnek, hanem a sárga- és a görögdinnyéhez hasonlóan inkább gyümölcsnek számít, így hazánkban trópusi gyümölcskülönlegességek között szerepel.

24. Tiszántúli Növényvédelmi Fórum - előtérben az új károsítók és a precíziós növényvédelem

2019. október 19. 08:37

Minden évben újabb és újabb károsítók, állati kártevők és korábban nem tapasztalt betegségek jelennek meg, ami nagy kihívás elé állítja a növényvédelmet.