Gépészet

Talajművelő és vetőgépeit vitte országos bemutatóra az Amazone

Agrofórum Online

A német gyártó rövidtárcsát, nehézkultivátort és vetőgépet mutatott be hat helyszínen, rekkenő hőségben.

Nincs könnyű helyzetben idén a mezőgazdaság, az időjárás – különösen a hetek óta tartó súlyos aszály – igencsak próbára teszi a növényeket, és velük együtt a termesztőket. Az ágazat valamennyi szereplője emellett a pályázatok kiírására vár, sokan a támogatási összegektől teszik függővé a beruházásaikat.

Ilyen körülmények között minden személyes találkozásnak nagyobb rangja van. Az Amazonen-Werke Kft. csapata (a német Amazone magyarországi képviselete) is útra kelt július 8-án, hogy egy hét alatt bejárja a fél országot, és gyakorlati gépbemutatókon vigye közelebb termékeit a gazdákhoz.

Az Agrofórum Online július 16-án a demókörút utolsó állomásán, a Debrecenhez közeli Ebes határában csatlakozott a rendezvény résztvevőihez. Az idei nyár egyik legforróbb napján (a meteorológusok aznapra 39 Celsius-fokos csúcsot ígértek) talajművelő és vetőgépeket láthattunk egy frissen levágott gabonatarlón, igazodva a hazai Amazone azon törekvéséhez, hogy ezen gépek piacán is olyan elismertséget szerezzenek a márkának Magyarországon, mint a permetező- és tápanyag-visszapótló gépek terén.

Rövidtárcsa

Elsőként a Catros XL 6003-2TS rövidtárcsát járhatták körbe az érdeklődők, amely valódi 6 méteres munkaszélességgel rendelkezik, vagyis ténylegesen ilyen szélességű területet tud megművelni, szemben több konkurens márka némileg „csaló” méreteivel.

Dupla tárcsasoros rövidtárcsa
Dupla tárcsasoros rövidtárcsa

Az XL jelzés az óriási, 610 mm átmérőjű tárcsákat jelöli, de hatalmas (bő 1 méteres) a két tárcsasor közötti távolság is, ami akadálytalan átömlést garantál. A bemutatón kiemelték az öntvényből készült tárcsatartókat is, ezek rezgéselnyelő funkciója ugyanis sokkal jobb, mint a tömör fémeké. A gumibakos csillapítás, kőbiztosítás a gép védelmét, hosszú élettartamát szolgálja.

610 mm átmérőjű tárcsalevelek, durva csipkézéssel
610 mm átmérőjű tárcsalevelek, durva csipkézéssel

Az Amazone Smart Frame nevű okos vázrendszere abban segít, hogy a gép állandó munkamélységben dolgozzon. Beállított munkahelyzetben (amikor a rövidtárcsa hátul a hengeren támaszkodik, illetve amikor a függesztő le van eresztve) munkahengerek és összekötő csavarorsók révén képes a két tárcsasort egyszerre mozgatni a gép.

Munkahengerek és összekötő csavarorsók az állandó munkamélységért
Munkahengerek és összekötő csavarorsók az állandó munkamélységért

A mintegy 8 fokkal megbillentett, önélező tárcsalapok ezúttal durva csipkés változatban kerültek a Catrosra (léteznek apró csipkés és teli lapok is), a futóműnek pedig a vonuláson kívül is van funkciója: pluszsúlyt biztosít a tárcsának, illetve a hidraulikahengerek segítségével kiegyensúlyozza a gépet.

Az Amazone számtalan hátsó lezáró hengert kínál a rövidtárcsához, az ebesi bemutatón mátrix-csipkés gumihenger dolgozott a gép végén. Hasznos funkció, hogy szimpla hengernél a táblavégi fordulóban elég a tárcsasort kiemelni, és a hengerre támaszkodva el lehet végezni a fordulást. A henger és a tárcsalapok csapágyazása egyaránt felső kategóriás, önkenő, karbantartásmentes.

Kombinált vetőgép

Szintén bevált, népszerű, könnyen kezelhető konstrukciója a német gyártónak a Cirrus 6003-2TT kombinált vetőgép. A stabil, masszív vázzal rendelkező, nagy tömegű gép 3-tól 9 méteres munkaszélességig elérhető. A 3000 vagy 4000 literes tartály lehet szimpla, de osztott is, az utóbbi természetesen hatékonyabb munkavégzést tesz lehetővé, hiszen a vetéssel egy időben hajtható végre a műtrágya kijuttatása.

6 méteres kombinált vetőgép
6 méteres kombinált vetőgép

A műtrágyát a csoroszlyákhoz, a vetőárok környékére juttatja ki, vagy akár a tömörítő kerekek elé, a sorközökbe. Az Amazone-nál mindezzel együtt a Triple-Shoot rendszer a csúcs, ekkor az osztott tartályon kívül még egy GreenDrill 501-es köztestermény-vető gépet is felszerelnek hátra, ezáltal egy menetben megoldható a vetőmag és a műtrágya kijuttatása, illetve a sorok közé egy takarónövényé.

Duplatárcsás TwinTeC vetőegység
Duplatárcsás TwinTeC vetőegység

A vetőgép a tárcsaszegmenssel kezdődik, amely a Catros rövidtárcsasornak felel meg. A hidraulikus munkamélység-állítás révén jó talajelőkészítést biztosít. Eléje – állománytól függően – akár Crushboard rögtörő rugós simítópálcák is felfogathatók, vagy az Amazone által kifejlesztett aprítókéses henger.

A tárcsasor után tömörítő keréksor helyezkedik el, hátul pedig a csoroszlyakocsik, duplatárcsás TwinTeC vetőegységgel, míg a gép legvégén egy boronasor található. A kijuttató rendszer dugulás esetén könnyen szerelhető, csupán egy csavart kell feloldani hozzá. Az elosztófejnél, illetve a lejjebb lévő szenzorok pár másodperc alatt érzékelik a dugulást, így a kezelő rögtön be tud avatkozni. Az elosztófej természetesen automata szakaszvezérlésre is képes.

Szenzorok a kijuttató rendszer dugulásának gyors észlelésére
Szenzorok a kijuttató rendszer dugulásának gyors észlelésére

Nehézkultivátor

Végezetül a Ceus 4000-2TX nehézkultivátort járhatták körbe a gazdálkodók: ez lényegében egy rövidtárcsa és egy kultivátor kombinációja, amely 4 métertől 7 méteres munkaszélességig elérhető. Az első tárcsasor a Catros+ tárcsasorral egyenértékű, 510 mm-es lapokkal felszerelve, hidraulikus munkamélység-állítással, a fülkéből egyszerűen kalibrálható módon.

Ceus: rövidtárcsa és kultivátor kombinációja
Ceus: rövidtárcsa és kultivátor kombinációja

A kapaosztás a megszokottnál nagyobb, így az eldugulás veszélye minimális. A kevesebb (jelen esetben 10 darab) kapa könnyebb húzást jelent, ugyanolyan kiváló munkaminőség mellett. A munkagép végén rendező tárcsasor, majd lezáró henger található. Mindegyik szekció külön állítható, akár menet közben a traktorfülkéből is, így a kezelő bármikor eldöntheti, hogy a tárcsa mondjuk 5 centin „karcoljon”, vagy 14 centiméter mélyen dolgozzon.

A rugós biztosítású kapák 600 kilós szakítószilárdsága is meggyőző, de a hidraulikus verzió már 800 kg-ot bír. Az Amazone saját fejlesztésű kapái közt vannak egyenes szárúak (ezek 35 cm-ig képesek a talajba hatolni, ami sekély lazítást jelent), míg Ebesen a szárnyas kapákat szerelték a munkagépre. A kopóélek és a szárnyak egyszerűen, gyorsan cserélhetők.

Szárnyas kapa 600 kilós szakítószilárdsággal
Szárnyas kapa 600 kilós szakítószilárdsággal
A kapa rugós biztosítása
A kapa rugós biztosítása

Hátul rendező tárcsasor, mögötte pedig többféle lezáró henger található. Nedves talajnál utóbbi leszerelhető, elhagyható, olyankor a futómű segítségével lehet a szintet állítani. Normál körülmények között kizárólag tárcsaként, vagy csak kultivátorként is használható a Ceus, amelynek a nyitása-csukása finomabb és rövidebb idejű, mint a versenytársak gépeinél.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új, technológiailag fejlett precíziós mezőgazdasági megoldás a John Deere-tól

2025. május 16. 14:10

A John Deere Precision Essentials Package egy új, technológiailag fejlett precíziós mezőgazdasági megoldás.

Tartja az ütemet a magyar mezőgazdasági pótkocsipiac

2025. május 7. 13:10

Idén eddig összesen 258 mezőgazdasági pótkocsit adtak el, ami 2,4 százalékos plusz éves alapon.

Új DeereNS kombájnok – Digitalizált betakarítás

2025. május 1. 16:10

A John Deere betakarítógépek új modellsorai, a T5/T6, S7 és X9 kombájnok a teljes betakarítási folyamat automatizálását elvégzik.

Letolós vagy láncos? Szervestrágyázás Fliegl módra

2025. április 25. 16:10

A szerves anyag visszapótlásának fontossága az utóbbi években jelentősen megnőtt, melyhez számtalan gyártó kínál eszközöket.

Márpedig a szántás kockáztatás

2023. augusztus 14. 13:15

A szántás létjogosultsága minden esetben felülvizsgálandó ilyen szélsőséges időjárási körülmények, és talajaink állapota miatt. A több generáción átívelő megszokás jelentősen hozzájárulhat a talajdegradációs folyamatok erősödéséhez. Okszerűen, a talajállapot felmérését követően azonban vannak esetek, amikor akár ,,ekéhez is nyúlhatunk”. A talaj víztároló kapacitásának növelése, szervesanyaggal való feltöltése, a megfelelő talajélet fenntartása azonban egyéb más gyakorlatok előtérbe helyezésével hatékonyabban támogatható.

Magyarország talajtípusai V.: láptalajok

2022. február 3. 04:36

Az állandó vízhatás következményeként a növényzet - elsősorban a vízi növényzet, így a nád, a sás, a káka, tőzegmoha „elhalása” után a szerves maradványok a víz alatt vagy vízzel telítve, tehát levegőtlen viszonyok között bomlanak el. A humifikáció ilyen esetekben tőzegesedéssel társul.

A mezei pocok elleni védekezés a no-till technológia egyik legnehezebb eleme? (VIDEÓ)

2020. március 20. 20:10

Február elején két helyszínen, Siófokon és Kecskeméten rendezte meg a IV. AgroFIELD Akadémia Konferenciát az Agrofil-SZMI Kft. A számos gyakorlati szempontból hasznos és érdekes téma mellett ezúttal egy igazán úttörő technológiai megoldás is helyet kapott az előadások sorában; a minimum till, illetve a no-till, vagyis a talajművelést részben vagy egészben elhagyó növénytermesztési módszer.

Ultrasekély talajművelés speciális tárcsalevelekkel

2021. augusztus 17. 05:38

A környezettudatos és energiatakarékos talajművelés megvalósítása érdekében az elmúlt időben komoly fejlesztések indultak a tárcsás talajművelő eszközök területén.