Gépészet

Területi Szántóverseny és Veterán Gép- és Gépésztalálkozó – Jászkisér 2019.08.17.

Agrofórum Online

A szántás, a talajművelés alapeljárása, a sikeres növénytermesztés megalapozója volt évszázadokon át. A természeti feltételek (talaj, éghajlat, időjárás) és a gazdasági körülmények (üzemméret, költségek) változásának következtében a szántásról alkotott vélemények is módosultak.

Napjainkban a klímaváltozás és a gazdasági körülmények hatására egyes régiókban a szántást más módszerekkel helyettesítik, illetve technikáját módosítják. Az ágyekék helyett a váltvaforgató típusok, a fix fogásszélességű ekék helyett a változtatható kivitelek, a mély- és középmély helyett – ahol agrotechnikailag lehetséges – a sekélyszántás (10-18 cm) terjed. Vagyis egyértelműen állítható, hogy régiónkban a szántásos alapművelés hosszútávon megmarad, és végrehajtása alapvetően befolyásolja a talajelőkészítés-vetés minőségét és gazdaságosságát. Mindebből következik, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy milyen eszközökkel, technikával és tudással valósítjuk meg az alapművelést.

A szántás legmodernebb eszközeiről, módszereiről és minőségéről legkönnyebben a szántóversenyeken szerezhetünk információt.

A szántóversenyek rendszerbe foglalásáról a Szántó világszövetség (World Ploughing Organization) 1952-es megalakulása óta beszélhetünk.

Az első világversenyre 1953-ban Kanadában került sor. Az alapszabály szerint a szövetség célja a következők szerint foglalható össze:

• fejlessze a szántás tudományát és gyakorlatát,
• népszerűsítse a szántó világversenyeket,
• segítse a bemutatók és kiállítások szervezését,
• nyújtson támogatást és segítséget a műszaki fejlesztéshez,
• alapozza meg az élelmiszertermelést a világ növekvő népessége számára,
• segítse a barátságot és a megértést a tagországok népei között és támogassa az együttműködést mindazon szervezetekkel és csoportokkal, amelyek ugyanezen célokért dolgoznak

A hazai szántóversenyek szervezése a XIX. század első felében kezdődött. Az első versenysorozat legnagyobb versenyeit 1866-1919, illetve 1925-1930 között rendezték. Az újkori versenyek három szakaszra bonthatók. Az Országos Felnőtt és Ifjúsági Szántóversenyek (1961-68) kisgépekkel és a World Ploughing Organization (WPO) szabályzata szerint működtek. A nagyméretű gépcsoportok terjedése és a KGST hatása az 1978-87 közötti időszakban dominált. A Magyar Szántóverseny Szövetség megalakulása és a WPO-hoz történő ismételt csatlakozás után 1995-ben indult újra a szántóverseny mozgalom. Mégpedig az eredeti programot folyamatosan bővítve először a nagygépekkel, majd váltvaforgató ekékkel és végül a fogatos szántással.

A néhai Táncos Ferenc kollégáival

A hazai szántóversenyek egyik fő helyszínévé Jászkisér vált, amelynek a megálmodója és rendezője Táncos Ferenc volt. A Jászkiséri Mg. Tsz. gépészeként (1966-1992), majd a Jászkiséri Agroszöv Rt. gépész főmérnökeként (1993-2001) kapcsolódott be a szántóverseny mozgalomba. Verseny szervezőként és ekefejlesztőként igen sikeres munkát végzett. Vezetésével alkották meg az első versenyekéket (Kverneland alapú ágy, majd váltvaforgató ekét), szakmai iránymutatásával nevelték ki a később magyar bajnokságokat nyerő versenyzőket (Kökény József, Farkas Gábor, Farkas Gáborné).

Farkas Gábor a korábbi országos bajnokság eredményhirdetésén

Kökény József a korábbi országos bajnokság eredményhirdetésén

Táncos Ferenc halála után a jászkiséri versenyek elmaradtak, de nyolc év után újraindult a hangulatos rendezvénysorozat, mivel a Farkas testvérek László és Gábor elhatározták, hogy népes családjuk bevonásával újraélesztik a hagyományt.

A döntés nem volt véletlen, hiszen Farkas Gábor a szántóversenyek hagyományát megteremtő Táncos Ferenc ösztönzésére kezdett foglalkozni a versenyszántással, és többszörös magyar bajnokként, világbajnoki résztvevőként fejezte be az aktív versenyzést. Bátyja, Farkas László pedig trénerként, segítőként vett részt a hajdani versenyeken, majd létrehozta Mezőgazdasági és Géptörténeti Gyűjteményét és szervezi a versenyt kísérő veterán gép- és gépésztalálkozót. Az atyai hagyományokat követendő, a szántóverseny és a kapcsolódó programok szervezésébe időközben bekapcsolódott Táncos Ferenc lánya, Ildikó is.

Az idei verseny a szokásos ünnepélyes felvonulással, majd üdvözlő beszédekkel és ekeáldással kezdődött. A verseny a következő kategóriákban került megrendezésre: 2-3 testű ágyeke, 4-5 testű váltvaforgató eke, veterán (hobbi) eke, fogatos eke. Az utóbbi két kategória versenyzői tulajdonképpen bemutató szántást tartottak. A versenyzők munkáját a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem, Gép- és Terméktervezés Tanszékének ifjú oktatói értékelték, Dr. Rádics János a Magyar Szántóverseny Egyesület vezetőségi tagjának irányításával.

A szántóverseny kezdete

Népviseletbe öltözött szurkolók

Pötyi papa a verseny doyenje

Az abszolút győztes, Farkas Máté a záróbarázda húzásához állítja ekéjét

Fogatos szántási bemutató

A szántóverseny kiegészítéseként a nagyszámú látogató közönség számára különböző programokat szerveztek: traktoros ügyességi verseny, veterán autó- és motorbemutató, íjász bemutató, gépmúzeumi bemutató (Szent István Egyetem Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeum, Gödöllő; Lábassy János Ipar- és Gyártörténeti Alapítvány, Törökszentmiklós).

A gödöllői múzeum bemutató pavilonja

A Lábassy Alapítvány bemutató pavilonja

A főszervezők és a bírói kar eredményt hirdet

A szervezők a látogatók számára nemcsak technikai, hanem kulináris lehetőségeket is biztosítottak a bográcsokban főzött helyi birkapörkölt és babgulyás kóstolásával. Az ízletes ebéd elfogyasztása után természetesen eredményhirdetéssel zárult a szántóverseny.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását

2024. november 15. 13:10

2024 októberétől minden 6 méter munkaszélesség feletti Väderstad Spirit vetőgép, valamint a 4 méteres Spirit 400C tartálya 5000 literesre bővül.

Innováció és fejlesztések üzemközelből, fókuszban a hűtve tárolás

2024. november 12. 09:10

November 28-án Kecskeméten rendezik meg a HETECH Group éves Szakmai Napját. A fókuszban idén a hűtve tárolás áll.

700 fölött az idei mezőgazdasági pótkocsieladások

2024. november 5. 16:10

A pótkocsieladások számát nézve ugyanakkor a múlt havi 50 darabos mennyiség a legalacsonyabb volt ebben az évben.

A Massey Ferguson bemutatja az MF 5M szériát – 6 árbajnok típus 95 és 145 lóerő teljesítmény között  

2024. október 28. 15:10

Az MF 5700 M sorozat sikerére építve az új, megbízható és hatékony MF 5M sorozat számos teljesítményt növelő, gyárilag beépített funkciót tartalmaz.

Három svájci szurkoló is traktorral ment az oroszországi foci VB-re

2018. június 24. 08:18

Három svájci szurkoló 1800 kilométert traktorozott, hogy a helyszínen nézhessék meg a Szerbia-Svájc győztes mérkőzést.

New Holland ültetvényes traktorok a Hilltop Neszmély Zrt. szolgálatában

2020. július 20. 11:31

Az Agrotec Magyarország Kft. 4 db New Holland T4.100F ültetvényes traktort adott át a Hilltop Neszmély Zrt.-nek 2020. július 1-jén.

Videó a jövő és a jelen legjobb traktorairól - Robottraktorok és drónok Hannoverből

2019. november 26. 17:41

Az Agritechnica alatt a látvány- és márkakavalkádban egyértelműen kiemelkedtek az olyan gépek, amelyek a erőteljes mezőgazdaság átalakulását vetítették előre.

Gépészet Videó

Új MTZ/Belarus traktor született, izgalmas műszaki megoldásokkal

2024. szeptember 10. 14:40

Az MTZ már 2015 óta folyamatosan fejleszti ezt az erőgépet, amely sok híradásban elektromos traktorként szerepel, ám korántsem az. Viszont fejlett elektromechanikus átvitellel felszerelt.