22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Szakcikkek

Görbül már a repceszár?!

Agrofórum Online

Ahogyan az várható volt, a hektikusan változó időjárási körülmények közepette nehéz volt időzíteni, mikor is védekezzünk a repceszárat károsító ormányosok ellen.

Különösen nehéz ezt jól eltalálni a nagy repceormányosnál, amelynek hőmérsékleti igénye alacsonyabb, mint a repceszár-ormányosé. Ezért, a vagy megkésett, vagy még el sem végzett védekezések miatt több repcetáblában máris megmutatkoznak tojásrakásának jelei (1.-2.-3. kép).

A nagy repceormányos a tojásait ebben az időszakban egyesével főként közvetlenül a szárba, a főhajtás tenyészőcsúcs alatti szárrészébe, a bélszövetbe helyezi. A tojásrakás által okozott sebzést (4. kép) a növény igyekszik lezárni, ennek a gyógyító mechanizmusnak a következménye a szár torzulása, felrepedése, esetenkénti szétnyílása. A tünetek megjelenéséhez nincs köze a lárvák kártételének, sőt, még a tojás szárba való kerülésének sem, maga a szúrás, a sérülés az, amely ezt a deformációt kiváltja.

Ahogy egyes táblákon elkezdődött a szár megnyúlása, azonnal megjelentek a kártételre utaló nyomok. Nincs még negyven centiméteres sem a károsított szár, de máris láthatóak rajta a torzulások, deformálódások, némelyik szinte párhuzamosan növekszik a talajjal. Az ilyen növényeken a szár bőrszövete máris felrepedt, rajta sérülések láthatók (5. kép). A növény növekedése során a későbbiekben kialakulhat egy „S” betűre emlékeztető alak, a szár fel fog repedni, szét fog nyílni. Hasonló torzulás, esetleg a szár felrepedése más okok miatt is bekövetkezhet, így gyomirtószer-hatás, fagyhatás, de akár erőteljesebb kalciumhiány miatt is. Az ilyen okok miatt torzuló növények szárában azonban nem fogunk lárvát, vagy annak kártételére utaló jeleket találni.

Most még csak a tünetek kialakulásának a kezdetén járunk, nem túl sokára ezek sokkal látványosabbak lesznek. De, persze jönnek majd arról is a képek! Addig is tudjunk róla, ha torzuló repceszárat találunk, nagy valószínűséggel a nagy repceormányos kártételének jeleit látjuk. Egy közepes nagyítóval viszonylag könnyen meg is tudjuk találni ezekben a tojásokat, csak egy kis idő és türelem kell hozzá. Ehhez jöjjön egy kis segítség a 6. képen, mit is kell keresnünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Rózsa növényvédelme: most kell megvédeni!

2025. április 29. 08:10

A rózsákra idén is lecsapnak a kártevők és a tintafoltosság – most van itt az ideje a megelőző, növényvédő szeres kezeléseknek.

Tafrina utáni regenerálódás természetes megoldással: a Trichoderma és a Tricho Immun szerepe

2025. április 29. 05:40

A Tricho Immun egy magyar szabadalom alapján készült biostimulátor, amely koncentráltan tartalmaz Trichoderma gombát.

Akár már drónnal is!

2025. április 28. 16:10

A kukorica mikotoxin-fertőzése csökkenthető a rovarkártevők elleni védekezéssel.

Fertőz a rozsda: kritikus időszak a tüskétlen szedernek

2025. április 28. 08:10

A szeder sárgarozsdája most fertőz a leginkább – időben végzett, felszívódó szeres permetezéssel a termés is megmenthető.

Soha nem látott ormányoskártétel egy repcetáblán!

2021. április 17. 06:38

Hozzáteszem rögtön, ez az általam látott kártételekre igaz, mert én biztosan nem találkoztam még olyan erős, egyben látványos tünetekkel, mint a napokban egy kisebb repcetáblán. Azt is szeretném előrebocsátani, hogy a képek bemutatásával nem azt szeretném hangsúlyozni, hogy hol, ki és mit rontott el, hanem fel szeretném hívni a figyelmet egy repcekártevőre, amelyről tudjuk ugyan, hogy itt van, a termesztési gyakorlatunk ennek ellenére mintha mégsem reagálna erre.

Magas olajtartalmú repcehibridek

2020. július 11. 12:15

A repcetermesztők árbevételét döntő mértékben a mindenkori termésmennyiség mellett a termény olajtartalma határozza meg.

Idén először a repcénél is végeztek fajta-összehasonlító kísérleteket

2020. augusztus 19. 11:26

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a Gabonatermesztők Országos Szövetségével (GOSZ) és a Vetőmag Szövetséggel (VSZT) együttműködve – a kukoricát és az őszi búzát követően – már az őszi káposztarepcét is bevonta a fajta-összehasonlító kísérletek körébe.

Miért érdemes kipergés-ellenálló repce hibridet választani?

2020. augusztus 5. 14:04

Az őszi káposztarepce becője betakarításhoz közeledve törékennyé válik.  A becők felnyílása természetes folyamat, a repce magjainak elszórásának módja. A termésveszteség jelentős része az érés utáni időszakban következik be, főként rossz időjárás esetén (heves eső, jég, viharos szél).