A 2020 végi előrejelzések szerint az elektromos áram alkalmazási módszere a gyomok irtására megjelent Észak Amerikában, Európában, Ausztráliában és Dél Afrikában vagyis a technológia globálissá vált.
Az “Electroherb” néven futó technológia traktorra függesztett generátor által létrehozott áramot vezet a gyomokba, amely megsemmisíti a klorofilt és esetenként lerombolja a gyomok sejtfalát. A hatás azonnali, a deszikkálás órákon belül megtörténik. Az Electroherb kifejlesztését a svájci Zasso Group AG végezte és globális elismerést kapott a párizsi SIMA konferencián 2019-ben.
A széles spektrumú herbicidek helyettesítésére kifejlesztett elektromos kezelés csak a célzott növény gyökerét támadja, kémiai mérgező hatás és maradvány, ill. gyom rezisztencia kialakulás nélkül.
A rendszer iránti érdeklődés Európában fokozódik, a kémiai növényvédelem szabályozási előírásának erősödése és a kémiai rezisztens gyomok terjedése miatt. Megfigyelések adatai szerint 70 országban, 90 növénykultúrában több mint 250 herbicid rezisztens gyomféleséget találtak, miközben az utolsó újfajta herbicid is több mint 20 éves.
Múlt év októberében a CNH kisebbségi részesedést szerzett a Zasso cégben és tervei szerint a technológiát az AgExtend start up keretében vezetik be a piacra. A Case IH mérnökei által tovább fejlesztett technológia XPower néven kerül forgalomba. A traktor homlokfüggesztő berendezésén elhelyezett nagyfeszültségű elektródák támadják a gyomokat, miközben a talajelektródák zárják az áramkört. A működéshez szükséges áramot a hátsófüggesztőművön elhelyezett generátor biztosítja.
A fejlesztők szerint a berendezés az egész szezonban használható rövid és hosszú gyomok ellen egyaránt. A módszer „ökobarát”, mivel nem rombolja a talajt, nem bántja a hasznos rovarokat és nem okoz elfolyási (eróziós) problémákat. Mindezeken felül a művelési sebesség háromszor gyorsabb, mint a hagyományos kultivátorozásé.
Maxime Rocaboy (Case IH termék menedzser) szerint európai tanulmányok eredményei azt mutatták, hogy a hatékonysága azonos a herbicidekével, ugyanakkor kevesebb energiával és nagyobb biztonsággal használható, mint a mechanikai gyomirtás. Meg kell jegyezni, hogy a perzselő vagy égető rendszerű (lángkultivátor) szántóföldi gyomirtási megoldásoknál is praktikusabb, biztonságosabb és olcsóbb.
A Crop.Zone GmbH társaságot 2019-ben alapították alternatív gyomirtási technológiák és eszközök fejlesztésére. Az RWTH Aacheni egyetemmel közösen kifejlesztett módszer az elektromos kezelés előtt egy EU regisztrált „organikus-barát” humusz keverék (cukor, bioszén, olajészter) alkalmazását javasolja. A „Hybrid Herbicide” néven forgalmazott termék a növény szárán és levélzetén keresztül segíti az elektronok áramlását növelve a hatásfelületet. A hibrid elektromos növényvédelem lényege, hogy ötvözi a kémiai és fizikai eljárásokat, ezáltal magas fokú hatékonysággal és alacsonyabb energiafogyasztással semmisítik meg a gyomokat.
A Hybrid Herbicide módszer és az alacsony feszültségű elektrosokk berendezés már 2021-ben bevezetésre kerül Németországban, Hollandiában, Belgiumban és Luxemburgban. A kezdetben a vetés előtti kezelésben, burgonya deszikkálásban és betakarítás utáni gyomtalanításban kerül alkalmazásra.
A Crop.Zone vezetése bejelentette, hogy együttműködést kezdtek az ausztrál NuFarm céggel való közös fellépésre az EU-ban, amelyet később kiterjesztenek a NuFarm globális hálózatán keresztül. A NUCROP – Hybrid Electric Crop Protection nevű programban a gyomokat először a szabadalmaztatott Volt.fuel vezetőképes folyadékkal kezelik, majd elektromos árammal semmisítik meg. Az új módszer biztonságosabb és energia hatékonyabb, mint az egyéb elektromos megoldások. A jelenlegi 8 m munkaszélességű gépcsoport teljesítményét először 12 m, majd 24 m széles változatokkal tervezik növelni.
A Crop.Zone a rendszer továbbfejlesztése érdekében együttműködést tervez a dél-afrikai MASCOR céggel, amely elismert képességekkel rendelkezik a mesterséges intelligencia, a gépi látás és mezőgazdasági robot technológiák területén.
Forrás: https://www.farm-equipment.com/blogs/6-opinions-columns/post/19082-ahead-of-the-curve-electro-shock-therapy-for-weeds-going-global; https://www.fwi.co.uk/machinery/technology/digital-weed-zapper-offers-alternative-to-chemical-herbicides