3℃ -1℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Gyomirtás

Korai gyomirtás fontossága a kukoricatermesztésben

Agrofórum Online

A kukorica termésátlagát legjobban a vele együtt kelő és azonos talajrétegből csírázó gyomok konkurenciája csökkenti. Ezt a korai gyomösszetételt a leghatékonyabban a tartamhatással rendelkező korai posztemergens gyomirtással lehet megszüntetni. Az sem mindegy, hogy milyen hatóanyagokat használunk erre a célra, fő szempont a hatékonyság és a szelektivitás legyen.

A kukorica vetésével együtt a nedvesség és a melegedő talajhőmérséklet hatására megindul a gyomok tömeges csírázása, mind a felső 1-3 cm-es talajrétegből (pl. kakaslábfű, termesztett köles, muharfélék, magról kelő fenyércirok stb.), mind a mélyebb rétegekből is, ahonnan a nagymagvú, elhúzódóan kelő T4-es gyomok széles köre indul a fény felé (pl. libatopfélék, csattanó maszlag, parlagfű, szerbtövis).

A termést veszélyeztető legérzékenyebb fenofázis a kukoricánál a vetés utáni 2. héttől körülbelül a 7. hétig tart. Ezt az öthetes periódust nevezzük kritikus kompetíciós periódusnak, mert ez alatt válik igazi konkurenciaharccá a gyomnövények és a kukorica versengése a fényért, vízért, tápanyagért. Amennyiben a konkurens gyomnövényeket ez előtt kiiktatjuk egy sikeres gyomirtással, és az 5 hetes periódust tartamhatású hatóanyagokkal „tisztán” tudjuk tartani, akkor a kukorica maximális terméssel hálálja meg a gondoskodást. Elérhető ebben a korai állapotban az is, hogy az SU herbicidek termést negatívan befolyásoló hatását kikerüljük, ugyanakkor a nagymagvú gyomok koraifenofázisában levélen keresztül is kiváló hatékonyságot érhetünk el.

A preemergens gyomirtás előnyeit is egyszerre élvezhetjük, kisebb a taposási kár, a kismagvú gyomok tömeges csírázásához, keléséhez időzíthetjük a tartamhatású hatóanyagokat. A korai post időzítése nem a kukorica fejlettségéhez igazodik (szemben sok posztemergens megoldással), hanem a gyomok kelési dinamikája határozza meg a kezelés időpontját. A készítmények kijuttatása ilyen módon a gyomokra nézve korai posztemergens kezelés és a kukorica akár 3-6 leveles állapotban is lehet. Egy kezeléssel, így szelektív, hatékony és hosszú tartamhatás biztosítható, ami a legjobban szolgálja a nagy termés megvalósítását a felhasználó számára.

További részletek a Kwizda Terbyne Combi termékéről >>>

(Kwizda Agro)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan terjednek a herbicid-rezisztens gyomok? 

2024. október 15. 16:10

A herbicid-rezisztens gyommagok szántóföldről szántóföldre és államhatárokon át történő elterjedésének egyik fő módja a szántóföldi munkagépekkel történő terjesztés.

Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag!

2024. szeptember 6. 05:40

Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet.

Az aszat visszaszorítása

2024. július 15. 13:10

Bár megjelenése fenyegető, és néha rendkívül invazívvá válhat, nem olyan nehéz visszaszorítani, mint sok más fajtát.

A gyomnövények elleni hatékony védelem kulcsfontosságú a termésbiztonság eléréséhez

2024. április 17. 11:10

A kultúrnövények terméshozamát és a termés minőségét jelentősen meghatározza a gyomnövények elleni védekezés eredményessége.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (12. rész)

2020. január 22. 11:00

A rendkívül magas kukoricamoly fertőzöttség mellett neuralgikus pontja a kukoricatermesztésnek a gyapottok-bagolylepke hernyók károsítása volt.

Időszerű a gabonák vírusait átvivő rovarok elleni védekezés

2019. október 22. 06:36

A levéltetvek és kabócák betelepülése az ősz folyamán kedvező (nem szeles, esős) időjárás mellett szinte folyamatos és ezt a tevékenységet csak a tél eleji erős fagyok képesek lezárni.

A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban is maximális védelmet biztosít a levél és kalászbetegségekkel szemben

2020. március 14. 08:24

A sikeres és nyereséges kalászos gabonatermesztés magas szintű és szakszerűen kivitelezett termesztéstechnológiát igényel, ennek szerves részét képezi a gyomnövények, kártevők és kórokozók ellen kivitelezett okszerű növényvédelem.

A repce kora tavaszi kártevői

2020. január 29. 10:24

A repcét veszélyeztető kártevők sorát kora tavasszal két kistestű ormányos bogár nyitja meg; a repceszár-ormányos és a nála pár tized milliméterrel testesebb nagy repceormányos. Az gazdasági kárt a lárvák okozzák, amelyek eleinte a levélnyelekben, később pedig a repce szárában táplálkoznak. Az előrejelzési adatok, vagyis a sárga tálak és ragasztós lapok fogási eredményei alapján, valamint az időjárás figyelembe vételével határozható meg az ellenük való védekezés optimális időpontja.