18℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Gyümölcs

A körtetermesztők rémálma: a füstös szárnyú körtelevélbolha

Agrofórum Online

Magyarország megfelelő földrajzi adottságokkal rendelkezik, hogy a hazai gyümölcstermesztők megfelelő minőségű és mennyiségű körteterméssel lássák el mind a belföldi, mind a külföldi piacokat. Az elmúlt évtizedekben sikeresen megőriztük a klasszikus, Magyarországon közkedvelt körtefajták hírnevét, de az európai uniós szerkivonások hatására egyre nehezebb megvédeni körteültetvényeinket a különböző kártevőkkel szemben.

Ezt a tényt az évről évre csökkenő ültetvények száma is jól mutatja – de vajon tényleg esélytelen a küzdelem, vagy a technológiai fejlődés új lehetőséget tartogat számunkra?

A magyarországi körtetermesztés mára 2400-2500 ha-ra zsugorodott, ez a termőterület két fő termőkörzetre osztható fel, ezek a területek képesek biztosítani a legoptimálisabb mikroklimatikus viszonyokat és talajadottságokat a különböző fajták számára.

A nyugat-dunántúli és az északkeleti termőkörzet mondható a legjelentősebbnek. Nagykanizsa környékén vannak régóta ültetvények, ezen kívül a Bodrog völgye és a Felső-Tisza-vidék jelentőségét kell kiemelni. A Magyarországon termesztett több száz éves európai körtefajták piacképessége a mai napig stabilnak mondható.

A ’Vilmos’, ’Bosc kobak’, ’Packham’s Triumph’ és ’Clapp kedveltje’ töretlenül nagy sikernek örvendenek a hazai fogyasztók körében. Kiváló élvezeti értékük és szerteágazó felhasználhatóságuk miatt továbbra is perspektivikus választás lehet a termelők számára.

A Pyrus communis, azaz a nemes körte növényvédelme azonban a legtapasztaltabb szakembereknek is képes fejfájást okozni. A számos kórokozó és kártevő közül kiemelkedik a füstösszárnyú körtelevélbolha, kártétele esetén ugyanis a gyümölcs, a hajtás és a levél is károsodhat.

A kártevő elszaporodása képes megpecsételni az ültetvény további sorsát. Tömeges gradáció esetén a kolóniákban élő lárvák szívogatják a fiatal hajtásokat, ezért annak növekedése lelassul, rosszabb esetben leáll.

A fa levelei deformálódnak, illetve lehullanak, a lárvák mézharmatot termelnek, amivel bevonják a levelek és a gyümölcsök felületét, így azon könnyen megtelepedhet a korompenész is. A szívogatásuk által rövidült hajtásvégek érzékenyebbek lesznek a tavaszi fagyokra is.

A kártevőnek évente 5-6 nemzedéke van, ezért is nehéz ellene védekezni, hiszen egész évben számíthatunk a kártételére. Az egyedszám nagyságát a téli fagyok mértéke is befolyásolja, a telet a kéregrepedésekben, illetve a lehullott deformált levelek alatt vészelik át. 

A kártevő elleni növényvédelmi műveletek ebből kifolyólag több tényezőből állnak, a megfelelő sor- és tőtávolsággal és helyesen elvégzett metszési munkákkal egy jól szellőző, permetlé által jól fedett lomboronát hozunk létre, az őszi és tavaszi lemosó permetezésekkel, illetve a lehullott levelek mulcsozásával tovább gyéríthetjük az áttelelő állományt.

A körtefaj jellemzője, hogy a légköri aszályra rendkívül érzékeny, ennek hatására gyorsan felreped a törzsön lévő epidermisz, és ez tökéletes búvóhelyet biztosít a kártevők számára. Ezért érdemes 2-3 évente ledörzsölni a gyümölcsfák törzsének az elszáradt részeit, illetve egy meszes-rezes péppel bevonni a kezelt törzset.

Ezáltal nem melegszik fel olyan gyorsan a fa törzse, illetve fertőtlenítjük a különböző kártevők és kórokozókkal szemben. Szexferomon csapda alkalmazásával, illetve az időjárási feltételek megfigyelésével képesek vagyunk monitorozni a rajzások kialakulását.

Idén, sajnos, két növényvédő szer hatóanyagot is visszavontak a kereskedelemből, 2024-ben már sem az abamektint, sem a diflubenzuront nem használhatják a szakemberek a védekezés során.

A füstösszárnyú körtelevélbolha jelentősen gyéríthető az 5-6 fánként a törzsre erősített hullámpapír csapdákkal. Illetve az átgondolt műtrágyaadagokkal elkerülhetjük a túlzott hajtásnövekedést, amely sok esetben vonzza a kártevőket.

A biológiai növényvédelmi módszerek között említhetjük meg a különböző ragadozó ágensek betelepítését. Ezek közül említhetjük meg az Anthocoris és Orius fajokat. Ezen ragadozó poloska fajok képesek gyorsan elterjedni az ültetvényben, és sikeresen visszaszoríthatják a káros körtelevélbolhák egyedeit.

(Fotó: NickyPe/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

Fatörzsmeszelés: hatásos, vagy csak egy régi hóbort?

2025. március 26. 08:10

A hirtelen felmelegedő és lehűlő léghőmérséklet jelentősen befolyásolta a rügypattanást és a kártevők aktivitását is.

Jó tanácsok a tavaszi metszéshez + videó

2025. március 18. 17:10

A felmelegedéssel elindultak a kerti munkálatok és természetesen a metszés is. Talán olvasóink, nézőink zöme már túl van a műveleten. Mi azért még adunk néhány jó tanácsot.

Fügefa szaporítása házilag: hogyan érdemes csinálni?

2025. február 23. 08:10

Egy kis türelemmel és gondoskodással saját fügefa nőhet a kertünkben, amely éveken át finom gyümölcsökkel lát el minket.

Mitől lett foltos a körtefa levele?

2019. szeptember 27. 04:37

Cs. Pál kérdése: Körtefám levelei már intenzíven hullásnak indultak. A leveleken narancssárga nagyobb méretű, és kisebb fehér közepű foltokat is találtam. Mi okozza ezt?

A moníliás gyümölcsöt tegyük-e komposztálóba?

2024. október 10. 13:10

Az ősz beköszöntével a kései érésű körtén (is) a gyümölcsfertőző monília koncentrikus penészköreit fedezhetjük fel. Milyen készítménnyel védekezhetünk, és betehetjük-e a komposztálóba a beteg gyümölcsöt? Zsigó György növényorvos válaszol.

Almás-körtés őszi pite

2019. november 24. 05:37

„Ronda, de finom” – így hirdetik a piacon a vajkörtét, ami furán hangzik, de végülis igaz. Nekünk szerencsére otthon is bőséggel terem, így nem kellett a piacról beszereznünk ezt a valóban formátlan gyümölcsöt, ami most újfent egy ínycsiklandozó pite alapanyagaként szolgált.

Milyen körtefajták vannak aminek a gyümölcsei hosszabb ideig is tárolhatóak?

2020. december 19. 08:44

A hosszabb idejű tárolást csak a téli érésű fajták viselik el nagyobb veszteségek nélkül.