Gyümölcs

Apró gyümölcs, apró kártevője: a málna-vesszőszúnyog

Agrofórum Online

A málnát mint értékes, Magyarországon is termesztett gyümölcstermő növényünket, úgy gondolom, senkinek sem kell bemutatni. Magas élvezeti értéke, és szerteágazó felhasználhatósága miatt még mindig megtalálható a kiskertek termesztésében.

A nagyüzemi málnatermesztés sajnos a munkaerőhiány, az alacsony színvonalú tárolókapacitás, illetve a klímaváltozás miatt gyakorlatilag mára szinte teljesen eltűnt, egy-két kivételtől eltekintve.

Milyen formában károsítja a málna-vesszőszúnyog a növényt, okozhatnak-e terméscsökkenést a kiskertekben, és hogyan tudunk ellene védekezni – erre és ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ a következőkben.

A málna termesztése számos előnyt jelent a hobbikertészek számára, többek között a korai érésével jól beilleszthető a nyár eleji vitaminhiányos időszakba, illetve magas ellagénsav-tartalma miatt hatékonyan csökkenti a daganatos betegségek kialakulásának esélyét.

A gurulós minőségű málna könnyen gyorsfagyasztható, tartósítószer-mentesen tárolható, később pedig fontos alapanyagul desszertként, vagy egyéb cukrászipari alapanyagként hasznosítható.

A málna termővesszőn előforduló kártevők közül a málnavessző szúnyog (Resseliella theobaldi) az egyik legjelentősebb. Jelentősen fokozza a növény kondíciójának leromlását, illetve hozzájárul a növényt megbetegítő kórokozók fertőzési lehetőségeihez is.

Alapvetően egy melegigényes fajról beszélhetünk, amelynek évente 3-4 nemzedéke van. A telet fejlett lárva állapotban vészeli át, a bebábozódás után április második felében kezdik el a rajzást az imágók.

Röpképes kártevőkről van szó, ezért a málnavesszők apró kéregrepedéseikbe rakják a tojásaikat. Az itt kikelő lárvák a málna kérge alatt táplálkoznak, kifejlődésük hozzávetőlegesen 24 napig tart, természetesen a hőmérsékletváltozás függvényében.

Ezek után a kifejlett lárvák a talajban gumót készítenek, majd bebábozódnak, a második imágó rajzás 2-3 hét után figyelhető meg. Fontos kiemelni, hogy a nemzedékek rajzása nem különül el egymástól élesen a nyár során.

Ahogy a legtöbb növényvédelmi intézkedés során megszokhattuk, ebben az esetben is az első lépés a prevenció. Biztos forrásból, egészséges szaporítóanyagot vásároljunk, ugyanis a sűrű csemetekertekben, öntözött körülmények között optimális környezetet biztosítanak ezen kártevő számára, és már a fiatal növények is fertőzöttek lehetnek.

Tömeges elszaporodás esetén olyan mértékű zavart okoznak a málna szállítószöveteiben, amely meggátolja a gyümölcs kinevelését, és a vessző elszáradását is okozhatja. A párás, csapadékban gazdag időjárás kedvező a málnának, de a vesszőszúnyognak is. Ehhez hasonló időjárás esetén számíthatunk a kártevő elszaporodására.

El kell távolítanunk a fertőzött korai hajtásokat, illetve ősszel a letermett fertőzött vesszőket is, erről a száron megjelenő lilás barna elszíneződés árulkodhat. Természetesen vannak a kártevőre fogékonyabb fajták mint pl.: ’Glen Clova’, ’Malling Enterprise’.

A kémiai védekezés az imágók április második felében induló rajzása ellen irányul, ebben az esetben javasolhatóak a különböző piretroidok. Biológiai növényvédelemben részsikereket értek el a Aprostocetus epicharmus karcsú fémfürkészdarazsak populációival. Érdemes a málnatövek körüli talaj mozgatása, a fertőzött termővesszők eltávolítása. Illetve a megfelelő izolációs távolság betartása, ugyanis a szeder tövekről is érkezhetnek kártevők.

Pozitívumként említhető meg, hogy egy gyorsan és könnyen regenerálódó gyümölcstermő növényről van szó, de a fő vegetációs periódusokban komoly odafigyelést igényel. A gondos kertész munkáját minden esetben meghálálja ez a növényfaj, és értékes beltartalommal rendelkező terméssel látja el a gazdálkodót.

A gyümölcs a magas rost-, pektin-, és természetes színanyag tartalma miatt is értékes. Gyümölcsei fajtától függően sötétpiros, sárga és rózsaszínes-narancs színűek is lehetnek, mely tényezők kiemelten fontosak a kiskereskedelemben.

Egy kis odafigyeléssel egy rendkívül értékes gyümölcsfajjal gazdagodhat a kertünk, és a folyton termő fajták esetében többször is szüretelhetőek egy évben, akkor is, amikor más gyümölcsök szezonja már letelt.

(Fotó: MarjanNo/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Mathà-féle csapos metszés alapjai

2025. május 8. 08:10

A Mathà-féle metszés során eltávolítjuk a túlzottan erős, konkurens növedékeket és 3-4 rügyre metsszük vissza az egyéves vesszőket.

Tafrina utáni regenerálódás természetes megoldással: a Trichoderma és a Tricho Immun szerepe

2025. április 29. 05:40

A Tricho Immun egy magyar szabadalom alapján készült biostimulátor, amely koncentráltan tartalmaz Trichoderma gombát.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

A szamócaszezon itt van, de a termesztés kihívásokkal teli + videó

2025. április 22. 15:10

A szamóca az egyik legkeresettebb korai gyümölcsünk. A termesztés kihívásairól készítettünk interjút.

Külföldi nyaralás és növényegészségügy I.

2023. július 22. 13:40

Érdemes tisztában lenni a növényegészségügyi előírásokkal, ha külföldi utazást tervezünk olyan emberként, aki nem tudja még nyaralás alatt sem levenni a szemét a szebbnél szebb növényekről és termésekről. Mit kell tudnunk ezekről az előírásokról és a növényegészségügyről? Miért fontos szigorúan betartanunk mindezeket?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: sok a moníliával fertőzött gyümölcs

2022. június 22. 07:13

Sorra érnek a nyárelő gyümölcsei, így maximálisan oda kell figyelni a növényvédelmi előírásokra.

Ritkább, de veszélyes betegségek az árpában

2022. május 30. 07:38

Az őszi árpa kalászolása után, de főleg a virágzást követően rosszabb esetben néhány olyan kórokozó károsításával is lehet találkozni, amelyek eddig is jelen voltak a növényekben, de most látványos tünetekkel jelzik jelenlétüket.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: jelentős a levélvesztés és a gyümölcshullás

2022. augusztus 17. 09:38

A csontszáraz talajból már nincs víz, amit a növények felvehetnének.