22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Gyümölcs

Gyümölcsök tápanyag-utánpótlása lombon át

Agrofórum Online

Sok termelő kételkedik abban, hogy a lombon keresztül kijuttatott műtrágyák dózisa mire is elég, hiszen itt nem nagy mennyiségekről beszélünk. A teljes tápanyag-utánpótlást nem is tudnánk lombon keresztül megoldani. Nem is ez a célunk. Ezzel a technológiai elemmel segítjük a növényt, hogy a megfelelő fejlettségi állapotában ahhoz az NPK és mikroelem kombinációhoz jusson, amire a legnagyobb szüksége van.

A lombon keresztüli mikro- és makroelempótlás nagy előnye, hogy gyorsan és hatékonyan tudjuk a tápanyagot pótolni a növényeknek. Így az esetleges tápanyagfelvételi zavarokat hamar orvosolni tudjuk.

A mikroelemek nagy hatékonysággal pótolhatóak lombon keresztül a vegetációs időszakon belül. Ugyanakkor fontos a jó összetételű alap- és fejtrágya, amit célszerű a fenológiához igazított lombtrágyával kiegészíteni a vegetáció során több alkalommal.

Fontos, hogy tisztában legyünk az egyes makro- és mikroelemek növényben betöltött szerepével ezért pár gondolatban érdemes ezeket áttekinteni.

Főbb tápelemek szerepe:

Nitrogén elsősorban a levélben, hajtásban, termőrészekben és a gyümölcsben található. Legnagyobb igény rá az intenzív növekedési időszakban, illetve a gyümölcsfejlődés idején van. Rossz nitrogén-ellátottság esetén rügy-differenciálódási zavarok léphetnek fel. Gyengül a gyümölcsök kötődése és erős gyümölcshullás következhet be. Hiánya esetén a levelek aprók, halványzöld színűek, keskenyek. Hamar narancsvörös színbe mennek át és gyorsan lehullanak az ágakról.
Így kevés termőrügy alakul ki, kevesebb a virág, kisebbek a termések és halványabb a színük is. Nitrogén-túladagolás esetén a fák fogékonyabbá válnak a betegségekre, az intenzív hajtásnövekedés miatt a kártevők is jobban támadják (például a levéltetvek), valamint a fagyokkal szemben kevésbé ellenállóak, a termés színe és íze pedig gyengébbé válhat.

A foszfor a növények generatív szerveinek kialakulása szempontjából játszik nagy szerepet, egyenletes ellátása azonban az egész növény fejlődése szempontjából fontos. Legnagyobb igény erre az elemre a kezdeti fejlődés időszakában van. Hiány esetén növekedési zavarok lépnek fel, a lomb sötétzölddé, majd vöröses/lilás színűvé válik. Foszfor esetében a túladagolás elkerülésére érdemes odafigyelni, különösen meszes talajokon, mert cinkhiányt idézhet elő. Ennek az elemnek a hiányára pedig különösen érzékeny a meggy.

Kálium: a gyümölcsfák esetében a legnagyobb mennyiségben felvett tápelem. Fontos szerepet játszik a vízháztartásban, segít a fagy elleni védekezőképesség növelésében. Segít a betegségekkel szembeni ellenállóságban is. A termés minőségi paramétereinek fő meghatározója, de hiány esetén a hozam és a minőség is csökken. A kijuttatott kálium mennyiségét mindig a nitrogénhez viszonyítjuk. Ott, ahol nagyobb mennyiségű nitrogénnel dolgozunk természetesen a kálium arányát is emelni kell.

Felvétele a vegetációs idő előrehaladtával növekszik, a cseresznye különösen igényes a megfelelő káliumellátásra. Káliumból sokat használnak fel a meggyfák is, hiány esetén legyengülnek a fák, a termőképességük csökken, a levelek felfelé besodródnak a levélszélek bebarnulnak majd ezek a foltok összeolvadnak.  Jó káliumellátottság esetén javul a gyümölcsök színe, íze, tárolási paraméterei. Növekszik a növény szárazságtűrése, illetve a téli fagyokkal szembeni ellenálló képessége.

A káliumnak hatalmas szerepe van többek között az egységes színeződésre a termésérés során. Ezért például szilvaültetvények esetén, az érés előrehaladtával többször célszerű a káliumot lombtrágyaként kijuttatva egységesíteni az érést! (Fotó: szerző)

Kalcium: az élettani szempontok mellett a gyümölcsök pulton tarthatóságát leginkább befolyásoló elem. Hiánya esetén a fiatal levelek csúcsának elhalása jelentkezik. Túladagolása esetén antagonizmus, azaz vashiány tünetei jelentkezhetnek. Túlzott jelenléte gátolhatja még a vason kívül a magnézium, bór, mangán, cink és réz felvételét. Az alma tárolási paramétereit a legjobban befolyásoló elem a kalcium. Nagyon sok tényező befolyásolja ennek az elemnek a beépülését és felvehetőségét a növénybe. A túl magas hőmérséklet csökkenti a kalcium felvételt, ha rossz a talaj levegő-víz háztartása szintén csökken a felvehetőség.
Illetve befolyásolja az alany, illetve a fajta is. Cseresznyénél ki kell térni az éréskor lehulló csapadék hatására bekövetkező termésrepedésre. Ez komoly károkat okozhat még egy jól ellátott állományban is. Itt nagy gondot kell fordítani a megfelelő időben és módon elvégzett kalciumpótlásra. Ezt már a gyümölcsnövekedés időszakától, fajtától függően, több alkalommal is célszerű elvégezni. Ebben az időszakban ezt lombon keresztül tudjuk a leghatékonyabban kijuttatni.

Cseresznye termésrepedése az éréskor hulló csapadék miatt. Kalcium megelőző adagolásával csökkenthető a kár. (Fotó: szerző)

Magnézium: hiánya esetén a levél érközök erős sárgulása majd elhalása következik be, általában a főér mentén, két oldalon. Magnézium hiány esetén az erek és az erek menti szövetek színe nem változik!

Magnéziumhiány tünete szilva lombján (Fotó: szerző)

Bór: kiemelt jelentősége van a virágrügyek differenciálódása és a virágszervek képződése során, azaz befolyásolja a termékenyülést. A gyümölcstermő növények ezért sok bórt igényelnek. Hiánya esetén rossz a színeződés, rossz a kötődés, a fiatal levelek kicsik, sárgulnak, a hajtáscsúcsok torzultak, elhalnak.

Rézhiány esetén a levelek növekedése leáll, a levélszélek felpördülésével levélhullás kezdődik. A hajtáson csúcsszáradás jelentkezik, ún. „bosszorkányseprűség” alakul ki.

Vashiány klorózist okoz, mely a legfiatalabb leveleken kezdődik. Súlyos esetben a levelek teljesen kisárgulnak/fehérednek, (az erek is!), majd a levelek szélén a szövetek elhalnak. A vashiány gyakran úgy mutatkozik meg, hogy a talajlabor eredménye alapján van vas a talajban, azonban a vas felvételét sok tényező korlátozza, például a talaj magas mésztartalma. Ilyen esetekben a vasklorózisra a leggyorsabb megoldást a lombon át történő pótlás jelent.

Vashiány tünete almán (fotó: szerző)

Mangánhiány: finom érközi sárgulás, ami hasonlít a kezdődő vashiányra, de a mangán hiánya nem a legfiatalabb leveleken kezdődik. A sárgulás erősödésével úgynevezett hálós klorózis alakul ki, zöld erekkel, majd sárgásfehér pettyezettség is jellemző lehet.

Cinkhiány: általános tünete az aprólevelűség és a rozettás levélállás. A kis levelek teljesen sárgultak mereven felállóak, görbültek, töredezettek. A fő- és az oldalerek zöldek maradnak. Ez a hiány rossz hatással van a virágzásra és a terméskötödésre.

A mikroelem hiánytünetek elsősorban szélsőséges termőhelyi adottságok miatt léphetnek fel, például rossz levegő- és vízgazdálkodású talaj, szélsőséges pH értékek.

További alapelv, hogy a vegetáció során változik a növények tápanyag igénye. A tápanyag megosztásának három fontos pillére van:

  • Első a terméskötődés, hajtásnövekedés időszaka, melyben a minőséget befolyásoló NPK, illetve mikroelemek kielégítése a fontos.
  • Második a megfelelő minőségű termés jó káliumellátása.
  • Harmadik az állomány őszi nitrogénellátása a rügy-differenciálódáshoz és a téli, hideg környezethez való felkészüléshez.

Az adott időszakra leginkább szükséges lombtrágyát a növényvédelmi kezelésekkel együtt ki tudjuk juttatni. Azonban a keverés során mindig figyelnünk kell a korábbi tapasztalatokra és keverési próbát kell végeznünk! Figyelnünk kell a permetlé pH-jára is, hiszen a legtöbb lombtrágya esetén 5,5-6,5 közötti tartományban van az optimális pH.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tafrina utáni regenerálódás természetes megoldással: a Trichoderma és a Tricho Immun szerepe

2025. április 29. 05:40

A Tricho Immun egy magyar szabadalom alapján készült biostimulátor, amely koncentráltan tartalmaz Trichoderma gombát.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

A szamócaszezon itt van, de a termesztés kihívásokkal teli + videó

2025. április 22. 15:10

A szamóca az egyik legkeresettebb korai gyümölcsünk. A termesztés kihívásairól készítettünk interjút.

Áprilisi fagyok: drasztikus terméskiesés várható

2025. április 21. 16:10

Az április eleji fagyok akár 100%-os termésveszteséget is okozhatnak, jelentős áremelkedésre számíthatunk a gyümölcspiacon.

Tűzelhalás betegségre számíthatunk az almatermésű gyümölcsösökben

2019. április 13. 08:36

A kórokozó baktérium korábban zárlati (karantén) státuszú volt, ami ellen hatóságilag irányított, kötelező védekezést kellett folytatni valamennyi termelőnek. A betegség ellen ma is szükséges fellépni, de a növényvédő szeres kezelések csak pontos időzítés és megfelelő kijuttatás mellett biztosítanak védelmet.

Mást mond a botanika a paradicsomról, mint amit az iskolában tanultunk róla

2019. július 18. 04:36

Amennyiben botanikai szempontból közelítjük meg a témát, a paradicsom valójában nem zöldség, hanem gyümölcs. Másfelől viszont, ha a konyhai felhasználás szerint próbáljuk besorolni a paradicsomot, mindenképp a zöldségek közé kell helyeznünk.

A kajszi metszése szakszerűen - Így lesz sok gyümölcs a fán a nyári időszakban

2019. március 20. 08:09

Hogyan kell megmetszeni tavasszal az kajszi fát, hogy bő termésünk legyen? Az Agrofórum metszésiskolája hasznos tippeket ad dr. Szalay László közreműködésével.

Gyümölcs Videó

Rákellenes vegyületeket tartalmazó zöldségek és gyümölcsök

2019. augusztus 4. 05:38

Ami a gyümölcsöket és a zöldségeket a rákellenes gyógyszerekben található vegyületekhez hasonlóvá teszi, az a flavonoidoknak nevezett antioxidánsok bősége.