Gyümölcs

Idén gyakori kártevő a szivarsodró eszelény a szőlőben

Agrofórum Online

A szőlő az egyik „legbetegebb” kertészeti kultúra. A rengeteg növénykórtani eredetű károsítója mellett az állatvilágból származó kártevők sem vetik meg. Több, gyakoribb kártevője mellett idén egy általában ritkább károsító, a szivarsodró eszelény helyenként tömeges kártételével borzolja a szőlő termesztésével foglalkozó gazdák idegeit.

A szivarsodró eszelény igazság szerint egy rendkívül dekoratív, zöldes – fémfényű ormányos bogár. Ráadásul ezen a néven két közeli fajt (Byctiscus betulae, Byctiscus populi) is illet a magyar nyelv. Magával a bogárral sokszor meglehetősen nehéz összefutni, mivel ha bolygatjuk, akkor meglehetősen gyorsan leveti magát a földre és elbújik.

A kártétel felelőse egy igen dekoratív ormányos bogár, a szivarsodró eszelény

A szivarsodró eszelény (bármelyik fajról legyen is szó) évente egy nemzedéket nevel és imágó alakban telel át a talajban. A bogarak május elejétől jelennek meg a szőlő, illetve sokszor más gyümölcsfajok levelein, és június elejéig intenzív érési táplálkozást folytatnak. Ezen tevékenységük során keskeny, hosszúkás csíkokban átrágják a levéllemezt, amely a még folyamatban levő növekedés miatt sokszor továbbszakad. Ez a kártételük is látványos ugyan, de gyakorlatilag jelentéktelen. A kopulált nőstény bogarak ugyanakkor a lárváik nevelésére olyan lárvabölcsőket képeznek, amelyek kialakítása nagyobb populáció jelenléte esetén már számottevő lombveszteséget is eredményezhet.

Az imágók érési táplálkozása során okozott kártétel is látványos, de általában jelentéktelen
Levélszivar készítés közben

A kártevő lárvái az elhalt levél szerves anyagából táplálkoznak. Hogy ez a táplálék ne száradjon ki a lárva teljes kifejlődése előtt, a bogár átrágja a levélnyelet és a fonnyadó levélből egy összesodort „szivart” alakít ki, amelyben 1 petét helyez el. Az így kialakított levélszivar külső rétegei hamar megszáradnak, de a belseje a lárvafejlődés 2-3 hetes időtartama alatt végig kellően nedves és puha marad. A szivar belsejében fejlődő kis hófehér kukac így gond nélkül képes kifejlődni. Az sem zavarja meg a fejlődését, ha a levélszivar egy hevesebb eső, vagy szélvihar miatt leesik a földre. A lárva a fejlődése végén kirágva magát a szivarból a talajba furakodik és bábozódás után imágó alakban megy a télbe. Abban az évben már nem jön többé elő.

Kész friss levélszivar, a petét a nőstény imágó már elhelyezte a belsejében
A kialakított szivar belsejében táplálkozó lárva

A szivarsodró eszelény amolyan alkalmi károsító a szőlőkben. Ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy olyan nagy populációval jelentkezik egy-egy szőlőültetvényben, hogy az általa okozott lombveszteség már érdemi mértékű és esetlegesen még védekezési helyzetet is előidézhet.

Ilyen mértékű lombveszteség már nem tűrhető el a kártevőtől
A levélszivarok leeshetnek a földre, de ez a bennük táplálkozó lárvákat nem zavarja

Ez ellen a kártevő ellen általában önmagában nem szükséges külön inszekticides védekezést elrendelni. A szőlőmolyok első nemzedéke elleni védekezés sok esetben eleve megoldja a problémát. Mivel teljesen nyílt terepen mozgó károsítóról van szó, bármely kontakt hatásmódú inszekticid eredményes ellene. Ugyanakkor védekezni csak az imágó ellen tudunk, az elhalt növényi szövet, a levélszivar belsejében élő és táplálkozó lárva ellen inszekticidekkel nem tudunk hatékonyan védekezni.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

Fatörzsmeszelés: hatásos, vagy csak egy régi hóbort?

2025. március 26. 08:10

A hirtelen felmelegedő és lehűlő léghőmérséklet jelentősen befolyásolta a rügypattanást és a kártevők aktivitását is.

Jó tanácsok a tavaszi metszéshez + videó

2025. március 18. 17:10

A felmelegedéssel elindultak a kerti munkálatok és természetesen a metszés is. Talán olvasóink, nézőink zöme már túl van a műveleten. Mi azért még adunk néhány jó tanácsot.

Fügefa szaporítása házilag: hogyan érdemes csinálni?

2025. február 23. 08:10

Egy kis türelemmel és gondoskodással saját fügefa nőhet a kertünkben, amely éveken át finom gyümölcsökkel lát el minket.

A duzzadó vagy fakadó rügyekben fagykárokkal lehet számolni

2018. március 18. 23:35

Az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce már szinte mindenütt megkapta az első fejtrágyát, ez meg is látszott a határ képén, hiszen a vetések üdítően zöldellenek. Most ezt a kedvező képet zavarta meg a visszatérő télies idő.

A sokoldalú Laudis

2019. április 27. 03:33

Több mint egy évtizede, hogy engedélyt kapott a Laudis kukoricagyomirtó-szer, ez idő alatt óriási karriert futott be, hiszen könnyebb felsorolni azokat a magról kelő egy- és kétszikű gyomnövényeket, amelyek ellen nincs, vagy nem elegendő a hatékonysága, mint azokat, amelyek ellen hatékonyan alkalmazható.

Kezdődhet a fejtrágyázás és a gyümölcsfák tisztogatása

2018. február 26. 16:04

Hiába a február végi nagy hideg, a kártevők és betegségek nem fognak tömegesen elpusztulni, a növényvédelemre ismét fel kell készülni.

Gabonák levélbetegségei

2022. május 24. 07:36

A lombbetegségek kései felszaporodása kapcsán felvetődhet a kérdés: Védekezzünk-e ellenük, vagy már nem várható a levélbetegségektől számottevő kártétel?