Akár nyári, akár őszi fajtát nevel, fontos észben tartania, hogy itt nem csupán az esztétikáról van szó. A gondozatlan, sűrűn benőtt málnasorok nemcsak kevesebb gyümölcsöt hoznak, de hajlamosabbak a betegségekre is, különösen a gombás fertőzésekre.
A megfelelő metszési idő és technika betartásával erőteljes, egészséges tövekre, valamint könnyebb szüretre is számíthat.
Nem mindegy a fajta
A málnafajták közül alapvetően két típust különböztetünk meg: a nyári (floricane) és az őszi (primocane) málnát, és a metszés szempontjából alapvető, hogy tudjuk, melyik típussal van dolgunk.
Míg a nyári málna a második évben hoz termést az előző évi hajtásokon, addig az őszi málna már az első évben virágzik és terem az azévi hajtásokon. A nyári málna jellemzően kora nyáron érik, szemben az őszivel, amely augusztustól hoz gyümölcsöt.
A nyári málna metszése
Mindig szem előtt kell tartani, hogy ezek a fajták kizárólag a második évben fejlődött hajtásaikon hoznak gyümölcsöt. Így az első és legfontosabb lépés, hogy a termés utáni, elöregedett vesszőket teljesen eltávolítsuk a tő tövénél. Ezek ugyanis többé nem hoznak termést, viszont sűrítik az állományt, és elősegítik a gombás betegségek kialakulását
A termés betakarítását követően azonnal vágja le a barna, fásodott vesszőket! Hagyjon meg tövenként 5-7 erős, egészséges, zöld színű új hajtást, mivel ezek fognak teremni a következő évben!
A ritkítás elősegíti a jó légmozgást és a fény bejutását, ami pedig a bogyók minősége és a bokor egészsége szempontjából is kulcsfontosságú.

Tavasszal érdemes felülvizsgálni a meghagyott hajtásokat, és ha valamelyik megsérült vagy túl gyenge, távolítsa el! Így csak a legerősebb vesszők maradnak meg, amelyek stabil támrendszer mellett bőséges termést hoznak. Ezeket célszerű laza legyezőszerű elrendezésben rögzíteni, hogy a növény jól szellőzzön.
Az őszi málna metszése
Az őszi málna metszése egyszerűbb, mint a nyári fajtáké, mivel ezek a növények az adott évben fejlődött hajtásokon teremnek, ezért a metszés célja, hogy minden évben új, erőteljes hajtásokat neveljen a bokor.
Ennek érdekében a legegyszerűbb módszer, ha a tél végén vagy kora tavasszal az összes vesszőt tövig visszavágja.
A teljes visszametszés során a talajfelszín közelében, körülbelül 5 cm-re vágja le a tavalyi hajtásokat, így a növény minden energiáját az új hajtások fejlesztésére fordítja, amelyek augusztus környékén kezdik majd hozni a friss termést!
Ez a metszési módszer különösen ajánlott kezdő kertészeknek, mivel nem igényel bonyolult megkülönböztetést a régi és új hajtások között, emellett csökkenti a kártevők és kórokozók áttelelésének esélyét, mivel eltávolítjuk az összes régi növényi részt.
Kétszeri termés?
Ha azonban kétszeri termést szeretne – tavasszal is és ősszel is –, akkor ősszel csak a felső, letermett részt vágja vissza, és tavasszal ritkítsa meg a megmaradt hajtásokat, hogy a bokor ne legyen túl sűrű . Ez a módszer azonban több gondozást igényel, és nem mindig eredményez olyan gazdag őszi termést, mint a teljes visszavágás esetén.
Képek: Pixabay