15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Gyümölcs

Megsokszorozódott a birstermesztés Magyarországon

Agrofórum Online

A birstermesztés hazánkban szerencsére meglendült, és évről évre egyre nagyobb kiterjedésű termőterülettel büszkélkedhetünk. A felvásárlópiacot sem a restség uralja: a feldolgozói szektor is nyitott, és ennek folytán érdekesebbnél érdekesebb, vagy pontosabban (ha már birs) zamatosabbnál zamatosabb termékek várják a fogyasztókat.

Nevezzük birsalmának vagy birskörtének ezt az egyik legizgalmasabb őszi kincsünket, egy biztos: páratlan aromája egykor egészen hétköznapinak számított a parasztházak kályha illattal telített őszi légterét fűszerezve. Nemcsak érlelés céljából tették szekrény tetejére elődeink a fanyar termést. Jól tudták, hogy a gyümölcs felületén elhelyezkedő moholybevonat jelentős ,,légtisztító”, antibakteriális hatással bír, amely az őszi nyavalyás időszakban jótékony, egészségmegőrző hatást gyakorolt a ház lakóira.

Számos birsfajta illata telítette a légteret a rendezvényteremben
Számos birsfajta illata telítette a légteret a rendezvényteremben (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Az univerzálisan felhasználható, kedvező élettani hatásokkal rendelkező termésű gyümölcsfa hazai termőterülete, és az igény gyümölcse iránt évről évre nő. Szerencsére van, aki hangsúlyozza a gyümölcs jelentőségét. Tordason jártunk, birs szakmai napon, és videointerjút készítettünk a birstermesztés szakembereinek krémjével.

Hazánkban a birstermesztés egy feltörekvő irányvonal

Hazánkban a birstermesztés egy feltörekvő irányvonal, amely a Nébih folyamatos bejelentéseinek segítségével követhető nyomon. Jelenleg 25 fajtát vizsgálnak birsből a Tordasi Növényfajta Kísérleti Állomáson (NKI) Szokó Attila állomásvezető elmondása szerint.

A rendezvényen a szakma teljes vertikuma jelen volt, és szerencsére lehetőséget adott a párbeszéd kialakítására a termelői, a feldolgozói, a szeszipari, nemesítői vélemények, és a közös metszet keresése iránti igények kihangosításával.

A ,,birstermés-átalakítás" megannyi hívogató eredménye
A ,,birstermés-átalakítás” megannyi hívogató eredménye (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Szani Zsolt, a Nébih témavezetője szerint a birsről, a már említett okokból kifolyólag azért érdemes beszélnünk, mert az elmúlt években Magyarországon jellemzően 2-300 ha ültetvényünk volt a növényből, mely mára eléri a több mint 600 ha kiterjedést. Ezek az ültetvények hamarosan termőre fordulnak, és a termésmennyiség meg fog jelenni a hazai piacon.

Az immár 50 éve gyümölcsnemesítéssel foglalkozó Szőke Ferenc méltán nagy név a szakmában. A birstermesztést meghatározó környezeti tényezők kapcsán kiemelte a birs mészigényével kapcsolatos információkat, valamint a termesztést napjainkban leginkább nehezítő tűzelhalással kapcsolatos nemesítési törekvéseiről, eredményeiről számolt be.

Napjainkban váratlan feldolgozási megoldásokkal is találkozhatott az érdeklődő a rendezvényen, illetve a szeszipari műhelyek polcain. A birs kiváló alapanyagnak bizonyul, ez biztos.

További részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

Fatörzsmeszelés: hatásos, vagy csak egy régi hóbort?

2025. március 26. 08:10

A hirtelen felmelegedő és lehűlő léghőmérséklet jelentősen befolyásolta a rügypattanást és a kártevők aktivitását is.

Jó tanácsok a tavaszi metszéshez + videó

2025. március 18. 17:10

A felmelegedéssel elindultak a kerti munkálatok és természetesen a metszés is. Talán olvasóink, nézőink zöme már túl van a műveleten. Mi azért még adunk néhány jó tanácsot.

Fügefa szaporítása házilag: hogyan érdemes csinálni?

2025. február 23. 08:10

Egy kis türelemmel és gondoskodással saját fügefa nőhet a kertünkben, amely éveken át finom gyümölcsökkel lát el minket.

Spárgát is vethet az ősz első hónapjában - szeptemberi kerti munkák

2019. augusztus 13. 04:36

Szeptember az a hónap, amikor a zöldségeskertekből a legtöbb zöldségnövény betárolásra kerül, a gyümölcsösben pedig a nyári metszési munkálatok lezárásáról szól ez az időszak.

Fontos a megfelelő növényvédelem a zöldségeknél és a gyümölcsösöknél is a sok csapadék miatt

2019. május 28. 13:19

A gombás megbetegedések főként a most érő szamócánál, meggynél, cseresznyénél és az almánál okozhatnak gondot, ha a termelők nem tudják elvégezni a megelőző intézkedéseket.

Ellenáll a fagynak, és szinte korlátlanul értékesíthető

2020. május 28. 10:12

A som egy ősi növényünk, a magyar tájkultúra része, amit számos hazai településnév is bizonyít - többek között a festői szépségű Somogy megyében. Az utóbbi években ráadásul egyre népszerűbb a gyümölcse és az abból készített termékek is hódítanak a piacon.

Gyümölcs Videó

Új Monilia faj fertőz a gyümölcsöskertekben?

2021. január 26. 13:52

Meggyfánkon, miután lehullottak ősszel a levelei, az tűnt fel, hogy sok aszalódott termés maradt rajta. Ez egy koros fa, korábbi években ilyet nem észleltünk. A fa alatt talált terméseken mind barnás-szürke színű bevonat látszik. Mi okozhatta ezt a betegséget?