Gyümölcs

Megsokszorozódott a birstermesztés Magyarországon

Agrofórum Online

A birstermesztés hazánkban szerencsére meglendült, és évről évre egyre nagyobb kiterjedésű termőterülettel büszkélkedhetünk. A felvásárlópiacot sem a restség uralja: a feldolgozói szektor is nyitott, és ennek folytán érdekesebbnél érdekesebb, vagy pontosabban (ha már birs) zamatosabbnál zamatosabb termékek várják a fogyasztókat.

Nevezzük birsalmának vagy birskörtének ezt az egyik legizgalmasabb őszi kincsünket, egy biztos: páratlan aromája egykor egészen hétköznapinak számított a parasztházak kályha illattal telített őszi légterét fűszerezve. Nemcsak érlelés céljából tették szekrény tetejére elődeink a fanyar termést. Jól tudták, hogy a gyümölcs felületén elhelyezkedő moholybevonat jelentős ,,légtisztító”, antibakteriális hatással bír, amely az őszi nyavalyás időszakban jótékony, egészségmegőrző hatást gyakorolt a ház lakóira.

Számos birsfajta illata telítette a légteret a rendezvényteremben
Számos birsfajta illata telítette a légteret a rendezvényteremben (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Az univerzálisan felhasználható, kedvező élettani hatásokkal rendelkező termésű gyümölcsfa hazai termőterülete, és az igény gyümölcse iránt évről évre nő. Szerencsére van, aki hangsúlyozza a gyümölcs jelentőségét. Tordason jártunk, birs szakmai napon, és videointerjút készítettünk a birstermesztés szakembereinek krémjével.

Hazánkban a birstermesztés egy feltörekvő irányvonal

Hazánkban a birstermesztés egy feltörekvő irányvonal, amely a Nébih folyamatos bejelentéseinek segítségével követhető nyomon. Jelenleg 25 fajtát vizsgálnak birsből a Tordasi Növényfajta Kísérleti Állomáson (NKI) Szokó Attila állomásvezető elmondása szerint.

A rendezvényen a szakma teljes vertikuma jelen volt, és szerencsére lehetőséget adott a párbeszéd kialakítására a termelői, a feldolgozói, a szeszipari, nemesítői vélemények, és a közös metszet keresése iránti igények kihangosításával.

A ,,birstermés-átalakítás" megannyi hívogató eredménye
A ,,birstermés-átalakítás” megannyi hívogató eredménye (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Szani Zsolt, a Nébih témavezetője szerint a birsről, a már említett okokból kifolyólag azért érdemes beszélnünk, mert az elmúlt években Magyarországon jellemzően 2-300 ha ültetvényünk volt a növényből, mely mára eléri a több mint 600 ha kiterjedést. Ezek az ültetvények hamarosan termőre fordulnak, és a termésmennyiség meg fog jelenni a hazai piacon.

Az immár 50 éve gyümölcsnemesítéssel foglalkozó Szőke Ferenc méltán nagy név a szakmában. A birstermesztést meghatározó környezeti tényezők kapcsán kiemelte a birs mészigényével kapcsolatos információkat, valamint a termesztést napjainkban leginkább nehezítő tűzelhalással kapcsolatos nemesítési törekvéseiről, eredményeiről számolt be.

Napjainkban váratlan feldolgozási megoldásokkal is találkozhatott az érdeklődő a rendezvényen, illetve a szeszipari műhelyek polcain. A birs kiváló alapanyagnak bizonyul, ez biztos.

További részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Mathà-féle csapos metszés alapjai

2025. május 8. 08:10

A Mathà-féle metszés során eltávolítjuk a túlzottan erős, konkurens növedékeket és 3-4 rügyre metsszük vissza az egyéves vesszőket.

Tafrina utáni regenerálódás természetes megoldással: a Trichoderma és a Tricho Immun szerepe

2025. április 29. 05:40

A Tricho Immun egy magyar szabadalom alapján készült biostimulátor, amely koncentráltan tartalmaz Trichoderma gombát.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

A szamócaszezon itt van, de a termesztés kihívásokkal teli + videó

2025. április 22. 15:10

A szamóca az egyik legkeresettebb korai gyümölcsünk. A termesztés kihívásairól készítettünk interjút.

Alanyt is válasszunk, ne csak fajtát!

2019. november 4. 13:06

A gyümölcsfák minden tulajdonságát az alany és a fajta együttesen határozza meg. Nemcsak a faméretet befolyásolja az alany, hanem minden növekedési és fejlődési jellemzőt, a gyümölcsök méretét, minőségét, érési idejét, sőt még az őszi lombhullás időpontját is.

Drasztikusan zuhant az ukrán zöldség- és gyümölcsexport

2020. augusztus 16. 04:38

A COVID időszak alatt Ukrajna zöldség- és gyümölcskiviteléből származó bevétele 58,5 millió dollárra esett vissza.

Jók a korai kilátások a magyar szamócaszezon kezdetén

2023. április 25. 11:20

A kicsit hűvösebb tavasz miatt a szokásosnál néhány nappal később, de jó virágzással és terméskilátásokkal kezdődik a hazai szamócaszezon.

Miért hullott le tavaly a meggy éretlenül a fáról?

2023. március 2. 04:38

Mi okozhatta tavaly a meggynél, hogy a termés pirosas-sárgás színben idő előtt lehullott? Természetes hullás vagy más állhat a háttérben? Kérem véleményüket az esetről, hátha idén elkerülhetjük az ebből adódó veszteséget!