A birstermesztés hazánkban szerencsére meglendült, és évről évre egyre nagyobb kiterjedésű termőterülettel büszkélkedhetünk. A felvásárlópiacot sem a restség uralja: a feldolgozói szektor is nyitott, és ennek folytán érdekesebbnél érdekesebb, vagy pontosabban (ha már birs) zamatosabbnál zamatosabb termékek várják a fogyasztókat.
Nevezzük birsalmának vagy birskörtének ezt az egyik legizgalmasabb őszi kincsünket, egy biztos: páratlan aromája egykor egészen hétköznapinak számított a parasztházak kályha illattal telített őszi légterét fűszerezve. Nemcsak érlelés céljából tették szekrény tetejére elődeink a fanyar termést. Jól tudták, hogy a gyümölcs felületén elhelyezkedő moholybevonat jelentős ,,légtisztító”, antibakteriális hatással bír, amely az őszi nyavalyás időszakban jótékony, egészségmegőrző hatást gyakorolt a ház lakóira.
Az univerzálisan felhasználható, kedvező élettani hatásokkal rendelkező termésű gyümölcsfa hazai termőterülete, és az igény gyümölcse iránt évről évre nő. Szerencsére van, aki hangsúlyozza a gyümölcs jelentőségét. Tordason jártunk, birs szakmai napon, és videointerjút készítettünk a birstermesztés szakembereinek krémjével.
Hazánkban a birstermesztés egy feltörekvő irányvonal
Hazánkban a birstermesztés egy feltörekvő irányvonal, amely a Nébih folyamatos bejelentéseinek segítségével követhető nyomon. Jelenleg 25 fajtát vizsgálnak birsből a Tordasi Növényfajta Kísérleti Állomáson (NKI) Szokó Attila állomásvezető elmondása szerint.
A rendezvényen a szakma teljes vertikuma jelen volt, és szerencsére lehetőséget adott a párbeszéd kialakítására a termelői, a feldolgozói, a szeszipari, nemesítői vélemények, és a közös metszet keresése iránti igények kihangosításával.
Szani Zsolt, a Nébih témavezetője szerint a birsről, a már említett okokból kifolyólag azért érdemes beszélnünk, mert az elmúlt években Magyarországon jellemzően 2-300 ha ültetvényünk volt a növényből, mely mára eléri a több mint 600 ha kiterjedést. Ezek az ültetvények hamarosan termőre fordulnak, és a termésmennyiség meg fog jelenni a hazai piacon.
Az immár 50 éve gyümölcsnemesítéssel foglalkozó Szőke Ferenc méltán nagy név a szakmában. A birstermesztést meghatározó környezeti tényezők kapcsán kiemelte a birs mészigényével kapcsolatos információkat, valamint a termesztést napjainkban leginkább nehezítő tűzelhalással kapcsolatos nemesítési törekvéseiről, eredményeiről számolt be.
Napjainkban váratlan feldolgozási megoldásokkal is találkozhatott az érdeklődő a rendezvényen, illetve a szeszipari műhelyek polcain. A birs kiváló alapanyagnak bizonyul, ez biztos.
További részletek a videóban!