Gyümölcs
Fizetett tartalom

Stresszoldástól a bioalma tárolásáig

Agrofórum Online

Kávássy László 17 hektáros, jéghálós, jánkmajtisi bioalma ültetvényében tartott szakmai rendezvényt a Seedplus Kft. a nyár folyamán. A nyírségi helyszínválasztás természetesen nem véletlen, hiszen a kertészetben már két éve a Green Has Italia olasz gyártó készítményeire alapozott tápanyag-utánpótlási technológiát alkalmazzák - eredményesen.

„Két éve kezdtünk el a Seedplus szakembereivel és termékeivel dolgozni. Többféle készítményt is használtunk tőlük, például aminosavat, mikroelemeket, magnéziumot, kalciumot tartalmazó termékeket. 2019-ben még csak lombon keresztül hatókat kijuttatunk ki tavasztól egészen betakarításig, sőt még azt követően is. Idén azonban a talajban is kipróbáltuk a termékeiket. Hatékonyak, amit bizonyít, hogy jónéhány milliméterrel nagyobbak az almáink a tavalyihoz képest. Az a tapasztaltunk, hogy beválik a komplex technológiájuk” – fogalmazott Simon József kertészeti munkatárs.

A fagy mindent felülírt

A Seedplus alma technológiáját Hegedűs Richárd termékfejlesztő technikus az őszi talajvizsgálat, illetve a levélanalízis adataiból kiindulva a termelővel közösen építette fel, és így született meg a 2020-as ajánlás. A tavaszi fagyok azonban felülírták a terveket, és változtatni kellett, amit a folyamatos konzultációnak köszönhetően rugalmasan lehetett megoldani.

„A tavaszi fagyok itt is komoly mértékben, több napig sanyargatták a fákat. Ennek köszönhetően gyakorlatilag a stresszoldásra kellett a legnagyobb hangsúlyt fektetnünk, amiben a Green BZn, valamint az aminosav kombinációjára, első sorban a Nutrigreenre támaszkodtunk. Emellett pedig folyamatosan dolgoztunk a mikroelem-feltöltésen, azok utánpótlásán. Gyakorlatilag ez azt jelentette, hogy folyamatosan, majdnem heti fordulókban be kellett avatkozni a fagyok miatt” – magyarázta a fiatal szakember.

A tavaszi nehézségek, és a Seedplus megoldásai Simon József elmékében is élénken élnek. „A tavaszi fagyok után minden egyes alkalommal használtuk a Seedplus termékeit, főleg aminosavat. A hideg ugyanis megviselte a fákat úgy is, hogy volt fagyvédelem. Látszott a fagyok eredménye. De a kijuttatott készítményeknek köszönhetően végül méretben, színben nagyon sok javulást tapasztaltunk.”

Kalcium, magnézium és kálium

A fagyokat követően tavasszal a stresszoldást kellett megismételni, majd vissza lehetett térni a korábban kidolgozott tervhez, aminek egyik alapvető eleme a kalcium-utánpótlás volt. Ennek haszna az alma tárolásánál jelentkezik.

„Van olyan almánk, ami a tavalyi betakarítás óta még mindig a hűtőházban áll, és nem rohad el. Tehát lassan egy éve lesz annak, hogy leszüreteltük” – tudtam meg augusztusban Simon Józseftől, és bizonyítékképpen a rendezvényen néhány résztvevő, így én is megkóstolhattam a betárolt gyümölcsöt, ami valóban tökéletes állapotban volt.

A kalcium mellett további mikroelemek és magnézium került az ültetvénybe, de a technológia fontos részét képezte a folyamatos szervesanyag-feltöltés is a talajon keresztül. Ennek eléréséhez két készítményt juttattak ki az elmúlt hónapokban.

„A Fisiocal egy gyökérstimuláció, ami növeli a kalcium felvételét és eljutását a növény föld feletti részeibe, és amit a csepegtetőrendszeren keresztül juttattunk ki egy komolyabb kalcium-kiegészítéssel. Emellett a Vit-Orgot is használtuk, ami egy talaj- és növénykondícionáló készítmény. Ez szintén a talajba került. Ebben szerves kálium is található, aminek pótlása elsődleges volt az idei évben” – fogalmazott kérdésemre Hegedűs Richárd.

Nyitottak az újra, a jóra – a jövőre

Miközben a rendezvényen résztvevők végigjárták az almaültetvényt, a szakmai esemény társszervezőinek termékeit, technológiai ajánlásait is megismerhették. A növényvédelmi megoldásokról és a biológiai rovarölő szerekről a Biocont Magyarország Kft. képviselője tájékoztatta a gyümölcstermelőket, míg különleges bemutatón vezető nélküli, autonóm traktort mutatott be a GoAgro Kft. A látvány egészen lenyűgöző volt, hiszen az erőgép tényleg az előre felvett adatok szerint, a kijelölt útvonalon permetezett, amivel az ültetvény tulajdonosa munkaerőt spórol meg. Kávássy László kertészetében ugyanis ebben az évben már ez a robottraktor végezte a munkák egy részét.

Az tehát feltűnő, hogy a jánkmajtisi almásban nyitottak az innovációra, és a hatékony, úttörő technológiára – legyen az egy kezelő nélkül permetező traktor vagy éppen a Seedplus Kft. által ajánlott komplex tápanyag-utánpótlás.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Mathà-féle csapos metszés alapjai

2025. május 8. 08:10

A Mathà-féle metszés során eltávolítjuk a túlzottan erős, konkurens növedékeket és 3-4 rügyre metsszük vissza az egyéves vesszőket.

Tafrina utáni regenerálódás természetes megoldással: a Trichoderma és a Tricho Immun szerepe

2025. április 29. 05:40

A Tricho Immun egy magyar szabadalom alapján készült biostimulátor, amely koncentráltan tartalmaz Trichoderma gombát.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

A szamócaszezon itt van, de a termesztés kihívásokkal teli + videó

2025. április 22. 15:10

A szamóca az egyik legkeresettebb korai gyümölcsünk. A termesztés kihívásairól készítettünk interjút.

Már támad a vértetű is?

2019. július 26. 07:36

G. Krisztina kérdése: A csatolt képeket nem nálam fotóztam, de rá két hétre a saját almafámon is megtaláltam, kevésbé súlyos formában. Fehér, nedves pamacsok, szabad szemmel nem látni, mi van bennük?

A madáretetés szabályai házikertben

2023. október 18. 06:40

A madarak megfigyelése és etetése a kisgyermekeknek is egy érdekes feladat, így minden kertbarátot csak bíztatni tudok, hogy szoktassa oda a madarakat a kertjébe!

Most veszélyeztet a bimbólikasztó bogár

2025. április 13. 08:10

Az almaültetvények elfeledett kártevője ismét felbukkant – korai felismerés és célzott védekezés szükséges.

Aktuális az alma védelme

2024. április 26. 05:40

Leggyakoribb gyümölcsünk, az alma esetében meglehetősen nagy veszélyek leselkednek az állományokra, amelyek kivédésére a növényvédelemért felelős szakembereknek célszerű felkészülniük.