15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Gyümölcs

Védekezés a tavaszi fagyok ellen, II. rész

Agrofórum Online

Az elmúlt héten már foglalkoztunk a gyümölcstermesztést érintő tavaszi fagyok veszélyével, és az ellenük eddig kifejlesztett módszerekkel. Ebben a cikkben folytatjuk a védekezési lehetőségek ismertetését, bemutatva ezek előnyeit és hátrányait. Továbbá kiderül, mik azok a kisugárzási és a szállított fagyok, és lehet-e védekezni a fagy ellen fagyasztással.

A tavaszi fagyok jelentősen tudják csökkenteni az adott év termésmennyiségét, a csökkent termés hatására eltolódik a növény vegetatív/generatív egyensúlya. Nagyobb lesz az egyéves hajtások száma, növekszik az árnyéhatás a lombozatban, a fény hiánya csökkenti a következő évi rügykészlet differenciálódását.

A fagyok után is szükséges költenünk a gyümölcsfákra, hiszen a növénykondíció fenntartása elsődleges kérdés évjárattól függetlenül. Ezért is fontos a fagykárosult ültetvények öntözése a száraz nyári hónapokban, vagy például a hajtásválogatás elvégzése.

Kisugárzási fagyok

Hazánkban a két leggyakoribb tavaszi fagytípus a kisugárzási és a szállított fagyok. Az első eset akkor alakul ki, ha a légköri páratartalom csökken, az éjszakai órákban a légmozgás megáll.

Ilyenkor a talajfelszín több hőt sugároz ki, mint amennyit elnyelt a nappali sugárzások során, és a felszínhez közeli légrétegek hőmérséklete hamar nulla fok alá csökken. Szerencsére a felsőbb 3-4 m-es magasságban lévő légréteg már melegebb.

Ezt használják ki a gazdák kisugárzási fagyok idején, és ez ellen lehet megoldás a légkeveréses fagyvédelmi rendszer. Ez úgy működik, hogy valamilyen eszközzel (ez lehet helikopter, mobil, vagy beton alappal rendelkező szélgép) megkeverik a 0, illetve 4 méteren lévő légtömeget, és ezzel nulla fok fölé emelik a hőmérsékletet, mivel a felszálló meleg levegő keveredik, illetve lekerül a lombkorona szintjére.

A módszer előnye, hogy üzembiztos, nem igényel sok szakembert a működtetése, illetve nagy terület lefedhető vele. Egy átlagos szélgéppel 2-3 ha ültetvényt is megvédhetünk, persze ez függ a szélgép teljesítményétől is. Hátránya, hogy a beruházása költséges, illetve nem kellően hatékony minden fagytípussal szemben.

Szállított fagyok

A másik esetben szállított fagyokról beszélhetünk, amely ritkább eset. Ekkor egy hideg sarkvidéki légtömeg érkezik a Kárpát-medencébe, és a szél megélénkülésével kitolja a melegebb légtömegeket, lehűtve ezzel az ültetvények léghőmérsékletét. A talajszinttől felfelé haladva a hőmérséklet folyamatosan csökken.

Ebben az esetben jelenthet megoldást a fagyvédelmi öntözés, mely során a korona feletti öntözőrendszerrel nagy mennyiségű vizet juttatunk ki az éjszaka folyamán az ültetvényre. A hőmérséklet csökkenésével idővel megfagy az öntözővíz a virágokon, jégpáncél alakul ki rajtuk, amely szigeteli a virágokat a fagyok ellen.

A víz fagyása során hő szabadul fel, és ez a hőmennyiség képes fagypont felett tartani a rügyek hőmérsékletét. A módszer hatékonyságát növelhetjük a tavaszi kálium tartalmú lombtrágyák kijuttatásával, ezzel növeljük a növényi szövetekben az ásványi sók és egyéb szerves anyagok mennyiségét, ami ellenállóbbá teszi a növényt.

Nyilván ezeknek a módszereknek a hatékonysága nagyban függ a fagy mértékétől is. A módszer előnye, hogy többfunkciós a rendszer a kiépítése után, a korona feletti öntözőrendszer a víz pótlásán kívül módosítja az ültetvény mikroklímáját, amely hatékonyabbá teszi a termésképzést és a fotoszintézist.

Hátrányai közé tartozik, hogy költséges a beruházása, nagy mennyiségű vizet igényel, és nagy teljesítményű szivattyút is. Illetve az ehhez hasonló védekezések után mindenképpen érdemes egy alacsony dózisú permetezést beütemezni valamilyen kontakt fungiciddel. Hiszen a megnövekedett csapadék és a páratartalom magában hordozza azt a kockázatot, hogy a felszaporodnak a gyümölcsfákon a különböző gombás károsító képletek.

Összegezve: egy jól átgondolt beruházással képesek vagyunk évtizedekig megvédeni gyümölcsöseinket, akár többfunkciós rendszerek alkalmazásával, így biztosítva vállalkozásunk jövedelmezőségét és versenyképességét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

Fatörzsmeszelés: hatásos, vagy csak egy régi hóbort?

2025. március 26. 08:10

A hirtelen felmelegedő és lehűlő léghőmérséklet jelentősen befolyásolta a rügypattanást és a kártevők aktivitását is.

Jó tanácsok a tavaszi metszéshez + videó

2025. március 18. 17:10

A felmelegedéssel elindultak a kerti munkálatok és természetesen a metszés is. Talán olvasóink, nézőink zöme már túl van a műveleten. Mi azért még adunk néhány jó tanácsot.

Fügefa szaporítása házilag: hogyan érdemes csinálni?

2025. február 23. 08:10

Egy kis türelemmel és gondoskodással saját fügefa nőhet a kertünkben, amely éveken át finom gyümölcsökkel lát el minket.

Bajban a nagy almatermesztő körzetek, fagypont környékére hűlt a levegő Lengyelországban

2024. április 24. 08:10

Az előrejelzések szerint április 25-ig maradnak az éjszakai fagyok Lengyelországban, veszélybe sodorva a gyümölcsösöket.

Megkezdődött a virágzás, félhetünk az elfagyástól – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. február 28. 16:10

Az elmúlt és a következő napok nagy kérdése, hogy „megeszi e a kutya a telet”. Februárban a nappali és éjszakai hőmérsékletek minden korábbi rekordot megdöntöttek, így a kertészeti növények egy részénél megszűnt a kényszernyugalmi állapot, és annak ellenére, hogy február vége van csak, fejlődésnek indultak.

Gyümölcstermesztés: a korai virágzás és a késői fagyok kombinációja jelenti a legnagyobb veszélyt

2025. január 14. 11:10

A gyümölcstermesztés a melegebb éghajlat miatt magasabb területekre tolódik, azonban ezek a területek is ki vannak téve a késői fagyok veszélyének.

Miért festik fehérre a fák törzsét?

2019. november 28. 04:39

R. István kérdése: Miért szokták a fák törzsét fehérre festeni? Mi ellen véd, van-e haszna?