Határszemle

A repceszár ormányos-kártevőinek tojásrakásáról

Agrofórum Online

Sokszor emlegetjük ebben az időszakban a repceszár ormányos-kártevőit, a repceszár-ormányost (Ceutorhynchus quadridens), valamint a nagy repceormányost (Ceutorhynchus napi). Gyakran esik szó megjelenésükről, kártételükről, tojásrakásukról.

Ez utóbbiról sokat hallunk ugyan, de nehéz azt elképzelnünk, így talán érdemes ezt néhány képben megmutatni. A két faj között találunk különbséget a tojásrakás helyét illetően, míg a repceszár-ormányos főként a levélnyelekbe rakja le tojásait, a nagy repceormányos főként közvetlenül a szárba helyezi azokat. Főként, de nem kizárólag ezeken a helyeken történik a tojásrakás, ebből a szempontból időnkén összemosódhatnak a két faj szokásai.

Egyes esetekben az élettani okok miatt (fagyhatás, gyomirtószer fitotoxicitás) felhasadó repceszár belsejében, a szár belső felületén is találhatunk tojásokat, de ez inkább már a későbbi időszakra igaz. A tojások aprók, fél milliméter körüli méretükkel nehéz megtalálni őket, de egy erősebb nagyítóval és sok türelemmel ez nem lehetetlen. Többnyire kisebb csomókban találhatunk rájuk a levélnyelek, vagy a szár bőrszövete alatt.

A növény felületén a tojásrakás helye könnyen megtalálható, különösen az idő előrehaladtával a nagy repceormányos nyomai lesznek egyre látványosabbak. Ennél a kártevőnél figyelhető meg a szárak görbülés, torzulása, felhasadása, amely nem a lárvakártétel következménye, hanem a tojásrakásé. Mivel jelenleg nagy számban található mindkét kártevőből a repcetáblákon, biztosan fogunk tudni mutatni képeket a későbbiekben erről a jelenségről is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Az ukrán kikötő elleni támadás ellenére esett a búza ára

2023. augusztus 3. 06:10

A chicagói búza ára a hatodik egymást követő kereskedési napon zuhant szerdán, pedig a kereskedési nap elején meredeken emelkedett a kurzus.

Fókuszban az egészség

2024. július 2. 11:40

A RAPOOL új hibridjei genetikailag jobban ellenállnak a kórokozóknak és a környezeti stressznek.

Az alacsony kínai kereslet miatt estek a gabonaárak

2020. február 21. 09:02

Az Egyesült Államokban a szójabab már harmadik napja vesztett értékéből, mivel a kínai érdeklődés meglehetősen enyhe a piacon. Egyre jobban növekednek azok az aggodalmak, amelyek szerint a koronavírus elterjedése miatt tartósan csökkenhet az olajos magvak iránti kereslet.

Terményárak: korrekció és várakozás az eredményre

2020. november 9. 06:33

Itthon is tartott árakra számíthatunk, a kukorica áránál azonban még jöhet árcsökkenés elsősorban a kínálat növekedése, a betakarítási nyomás miatt, ahogy lassan az aratás végéhez közelítünk.