21℃ 15℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Szakcikkek

A repceszár ormányos-kártevőinek tojásrakásáról

Agrofórum Online

Sokszor emlegetjük ebben az időszakban a repceszár ormányos-kártevőit, a repceszár-ormányost (Ceutorhynchus quadridens), valamint a nagy repceormányost (Ceutorhynchus napi). Gyakran esik szó megjelenésükről, kártételükről, tojásrakásukról.

Ez utóbbiról sokat hallunk ugyan, de nehéz azt elképzelnünk, így talán érdemes ezt néhány képben megmutatni. A két faj között találunk különbséget a tojásrakás helyét illetően, míg a repceszár-ormányos főként a levélnyelekbe rakja le tojásait, a nagy repceormányos főként közvetlenül a szárba helyezi azokat. Főként, de nem kizárólag ezeken a helyeken történik a tojásrakás, ebből a szempontból időnkén összemosódhatnak a két faj szokásai.

Egyes esetekben az élettani okok miatt (fagyhatás, gyomirtószer fitotoxicitás) felhasadó repceszár belsejében, a szár belső felületén is találhatunk tojásokat, de ez inkább már a későbbi időszakra igaz. A tojások aprók, fél milliméter körüli méretükkel nehéz megtalálni őket, de egy erősebb nagyítóval és sok türelemmel ez nem lehetetlen. Többnyire kisebb csomókban találhatunk rájuk a levélnyelek, vagy a szár bőrszövete alatt.

A növény felületén a tojásrakás helye könnyen megtalálható, különösen az idő előrehaladtával a nagy repceormányos nyomai lesznek egyre látványosabbak. Ennél a kártevőnél figyelhető meg a szárak görbülés, torzulása, felhasadása, amely nem a lárvakártétel következménye, hanem a tojásrakásé. Mivel jelenleg nagy számban található mindkét kártevőből a repcetáblákon, biztosan fogunk tudni mutatni képeket a későbbiekben erről a jelenségről is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Táplálja a talajt – ne pazarolja a műtrágyát!

2025. július 9. 16:10

A talaj nem igényel állandó műtrágyázást. Okos tápanyag-utánpótlással egyszerre lehet kertje szép és a környezet is hálás érte.

Utazni készül? – Így élik túl a növényei

2025. július 9. 13:10

Elutazna, de félti a növényeit? Mutatjuk, hogyan maradhatnak frissek, egészségesek és öntözöttek akkor is, ha nincs otthon!

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Spóroljon az esővel! – Így válasszon esőhordót okosan!

2025. július 8. 16:10

Az esővízgyűjtés egyszerre környezetbarát és költséghatékony – mutatjuk, mire figyeljen, ha okosan választana esőhordót kertjébe!

Tömegesen telepednek be a vetésfehérítők

2019. április 2. 15:19

Rengeteg csapadékkal adós a „természetfelelős”. Az év első három hónapjában országos szinten is mindössze 50-60 milliméter eső esett. A téli hónapokban, hó formájában sem hullott elegendő mennyiség, így napjainkra már fél évnyi a talajok nedvességhiánya.

Megvárjuk a fagyokat, vagy gyomirtsuk inkább repcét?

2021. október 7. 10:15

Bizonyára ez a kérdés merül fel most több repcetermesztőben is, akiknek a területein nagy mennyiségben jelentek meg a melegkedvelő, egynyári, T4 életformába tartozó gyomnövények.

Ősszel kell megalapozni a következő évi magas repcetermést

2020. augusztus 20. 08:04

Mint minden szántóföldi kultúránál, a repcénél is a műtrágyázás megtervezésének alapja a talajvizsgálati eredmények és a repce fajlagos tápanyagigényének ismerete.

Kalászosok és repce: a telelés nehézségei

2024. január 17. 12:10

A szántóföldi kultúrák egy részének, az ősszel vetett kalászos gabonáknak és az őszi káposztarepcének ahhoz, hogy termést hozzanak, át kell vészelniük a telet úgy, hogy nem szenvednek el olyan károsodásokat, amely a további létüket, illetve a termés mennyiségét, vagy minőségét döntő mértékben veszélyeztetné.