Szakcikkek

Figyeljünk a sárgarozsdára!

Agrofórum Online

Többször szóba került már a tél során, majd a későbbiekben, a tavasz első hónapjában is, hogy az idei évben nagyobb figyelmet érdemelnek a kalászos gabonák korai gombabetegségei. Ez a megállapítás azóta is érvényes, különösen most, hogy a jelek szerint egy kifejezetten veszélyes, nagy károkozásra képes kórokozó is megjelent a búzatáblákon.

Sárgarozsda

Kalászos gabonáinkat több rozsdabetegség is támadhatja, az őszi búzában három faj fellépésére is számíthatunk. Ezek egyike a sárgarozsda, amely hőmérséklettel szemben a legkevésbé igényes, számára a jelenleg uralkodó időjárási viszonyok közel ideálisak. A kórokozó évről évre jelen van a búzaállományokban, azonban járványszerű fellépésére viszonylag ritkán számíthatunk, komolyabb kártétele 2014-ben történt legutóbb.

A kórokozó egyre gyakrabban telel át sikeresen hazánk területén is, a teleink egyre melegebbek, az olyan, tartósan mínusz tíz fok alá hűlő hőmérsékletű időszak, amely már érdemben befolyásolná a kórokozó túlélését, kifejezetten ritka. Így a tavaszi időszakra elegendő fertőzőanyag állhat rendelkezésre a hazai gabonatáblákon, amelyből az adott évi fertőzés elindulhat. Ehhez a nyugati, északi légáramlatokkal további spóratömeg érkezhet, amely ugyancsak segítheti a fertőzési hullám elindulását. Ezt hazánkban a legtöbbször maguk a tavaszi időjárási viszonyok kontrollálják, a többnyire száraz és gyorsan melegedő időjárás hatékonyan akadályozza meg a kórokozó fertőzését. Vannak azonban évjáratok, amikor a lassú kitavaszodás, a hűvös és csapadékos időjárási körülmények segítik a sárgarozsdát. Ebben a pillanatban úgy tűnik, hogy jelenleg is egy ilyen évjáratban vagyunk, ezért érdemes átnézni a búzatábláinkat, hogy megtalálhatók-e bennük a sárgarozsda tünetei. Felkutatásukat az alsó leveleken (1. kép) kezdjük, jelenleg azokon, ritkábban a levélvégeken (2. kép) találhatjuk meg őket, sajnos egyes leveleken akár már tömegesen is (3. kép).

1. kép: Sárgarozsdával fertőzött levél az állomány mélyén, a talajon a kiszóródott nagy tömegű spórával (2023.04.13.).
2. kép: Sárgarozsda spóratelepei a levélvégen (2023.04.09.).
3. kép: Sárgarozsdával súlyosan fertőzött búzalevelek (2023.04.13.).

A tünetek ebben a korai időszakban eltérhetnek a szakirodalom által említettektől, gyakran a spóratelepek nem „öltésszerűen” sorakoznak a levélen, hanem elszórtan jelentkeznek. Érdemes utánaolvasnunk annak is, hogy a vetett fajtánk leírásában szerepel-e bármiféle kitétel a kórokozóval kapcsolatban, rendelkezik-e az a sárgarozsdával szembeni ellenállóképességgel, mert az érzékeny és fokozottan érzékeny fajták nagyobb veszélyben vannak.

A védekezésről

A sárgarozsda elleni védekezés nem egyszerű, különösen abban az esetben nem, ha megkésünk a védekezéssel. Járványszerű fellépésekor a generációk már olyan gyorsan követik egymást, hogy a gombaölő készítmények hatása csupán mérsékelten érvényesülhet. Hatékonyan kizárólag abban az esetben védhetjük meg az állományunkat, ha az első védekezést a tömeges fertőzést megelőzve, prevencióként hajtjuk végre, majd a kezelést az esetleg kibontakozó járványtól függően több alkalommal is megismételjük.

A sárgarozsda járványos fellépésekor a védelem nélkül hagyott, súlyosan megbetegített állományokban jelentősen csökken a termés mennyisége, annak minősége is drasztikusan romlik, érdemes tehát óvatosnak lennünk, és az idei évben fokozott figyelmet fordítanunk e kórokozóra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Rovarölő szerek: valóban mind méreg?

2025. május 28. 13:10

A rovarölő szerek használata gyakran kelt félelmet, pedig sok esetben modern, célzott, akár emberre veszélytelen megoldások is léteznek.

Nagyon felszaporodott az alma lisztharmat

2025. május 28. 08:10

Az alma lisztharmat idén különösen erőteljesen jelentkezik a kiskertekben. A fertőzés mechanikai és kémiai úton is kordában tartható.

Pisztácia-láz: egészséges snackből gasztronómiai őrület

2025. május 27. 16:10

Az utóbbi években a pisztácia csillaga meredeken ível: a gasztronómia és az egészségtudatosság új kedvence itthon és világszerte.

Szójabab a vetésforgóban

2025. május 27. 13:10

A vetésforgó a termelési kapacitások felhasználásának jól kiszámított tervszerű rendszere az erőforrások legjobb kihasználása érdekében.

Felhúzta a szójabab árát a szójaolaj drágulása

2024. november 8. 07:40

Európában a malmi búza és a kukorica olcsóbb lett, viszont a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Ukrajnában nagyobb lehet a búza vetésterülete 2025-ben

2024. november 30. 08:10

Ukrajnában a búzatermés akár 25 millió tonnára is nőhet jövőre az idén várható 22 millió tonnáról a nagyobb vetésterületnek köszönhetően.

Hét pluszos kereskedési nap után olcsóbb lett a búza

2024. április 30. 06:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, ám a repce drágult.

Meglódult a kukorica, kéthetes csúcsra drágult

2024. június 14. 09:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is olcsóbb lett, miközben a repce pluszban zárt.