Szakcikkek

Figyeljünk a sárgarozsdára!

Agrofórum Online

Többször szóba került már a tél során, majd a későbbiekben, a tavasz első hónapjában is, hogy az idei évben nagyobb figyelmet érdemelnek a kalászos gabonák korai gombabetegségei. Ez a megállapítás azóta is érvényes, különösen most, hogy a jelek szerint egy kifejezetten veszélyes, nagy károkozásra képes kórokozó is megjelent a búzatáblákon.

Sárgarozsda

Kalászos gabonáinkat több rozsdabetegség is támadhatja, az őszi búzában három faj fellépésére is számíthatunk. Ezek egyike a sárgarozsda, amely hőmérséklettel szemben a legkevésbé igényes, számára a jelenleg uralkodó időjárási viszonyok közel ideálisak. A kórokozó évről évre jelen van a búzaállományokban, azonban járványszerű fellépésére viszonylag ritkán számíthatunk, komolyabb kártétele 2014-ben történt legutóbb.

A kórokozó egyre gyakrabban telel át sikeresen hazánk területén is, a teleink egyre melegebbek, az olyan, tartósan mínusz tíz fok alá hűlő hőmérsékletű időszak, amely már érdemben befolyásolná a kórokozó túlélését, kifejezetten ritka. Így a tavaszi időszakra elegendő fertőzőanyag állhat rendelkezésre a hazai gabonatáblákon, amelyből az adott évi fertőzés elindulhat. Ehhez a nyugati, északi légáramlatokkal további spóratömeg érkezhet, amely ugyancsak segítheti a fertőzési hullám elindulását. Ezt hazánkban a legtöbbször maguk a tavaszi időjárási viszonyok kontrollálják, a többnyire száraz és gyorsan melegedő időjárás hatékonyan akadályozza meg a kórokozó fertőzését. Vannak azonban évjáratok, amikor a lassú kitavaszodás, a hűvös és csapadékos időjárási körülmények segítik a sárgarozsdát. Ebben a pillanatban úgy tűnik, hogy jelenleg is egy ilyen évjáratban vagyunk, ezért érdemes átnézni a búzatábláinkat, hogy megtalálhatók-e bennük a sárgarozsda tünetei. Felkutatásukat az alsó leveleken (1. kép) kezdjük, jelenleg azokon, ritkábban a levélvégeken (2. kép) találhatjuk meg őket, sajnos egyes leveleken akár már tömegesen is (3. kép).

1. kép: Sárgarozsdával fertőzött levél az állomány mélyén, a talajon a kiszóródott nagy tömegű spórával (2023.04.13.).
2. kép: Sárgarozsda spóratelepei a levélvégen (2023.04.09.).
3. kép: Sárgarozsdával súlyosan fertőzött búzalevelek (2023.04.13.).

A tünetek ebben a korai időszakban eltérhetnek a szakirodalom által említettektől, gyakran a spóratelepek nem „öltésszerűen” sorakoznak a levélen, hanem elszórtan jelentkeznek. Érdemes utánaolvasnunk annak is, hogy a vetett fajtánk leírásában szerepel-e bármiféle kitétel a kórokozóval kapcsolatban, rendelkezik-e az a sárgarozsdával szembeni ellenállóképességgel, mert az érzékeny és fokozottan érzékeny fajták nagyobb veszélyben vannak.

A védekezésről

A sárgarozsda elleni védekezés nem egyszerű, különösen abban az esetben nem, ha megkésünk a védekezéssel. Járványszerű fellépésekor a generációk már olyan gyorsan követik egymást, hogy a gombaölő készítmények hatása csupán mérsékelten érvényesülhet. Hatékonyan kizárólag abban az esetben védhetjük meg az állományunkat, ha az első védekezést a tömeges fertőzést megelőzve, prevencióként hajtjuk végre, majd a kezelést az esetleg kibontakozó járványtól függően több alkalommal is megismételjük.

A sárgarozsda járványos fellépésekor a védelem nélkül hagyott, súlyosan megbetegített állományokban jelentősen csökken a termés mennyisége, annak minősége is drasztikusan romlik, érdemes tehát óvatosnak lennünk, és az idei évben fokozott figyelmet fordítanunk e kórokozóra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragadós száj- és körömfájás a járványtan szemszögéből + videó

2025. május 5. 16:30

A nemrégiben hazánkban megjelent ragadós száj- és körömfájás betegség nagy áldozatokat követelt. Videónkban a járványtan irányából közelítünk.

Drágulnak a tulipánok: a jövőben duplájára nőhet a hagymák ára

2025. május 5. 16:10

A szakértők előrejelzései szerint a tulipánhagymák ára 2025 őszére 50-100%-kal is megemelkedhet a tavalyi évhez képest.

Napraforgó és/vagy a kukorica!?

2025. május 5. 13:10

Napraforgó és kukorica tápanyagellátása hatékonyan: célzott Yara technológiák a jobb termésért és stressztűrésért.

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Az exportadatok hatására drágultak az agrártermékek

2020. február 5. 09:02

A vírus kitörése a kereskedelmi háborúra is kihathat, Kína már szinte biztosan nem fogja tudni tartani az első fázisban tett ígéretei egy részét, hiszen most kellene megérkeznie az első cseppfolyós földgáz állománynak.

Csökkentek az árak a terménypiacokon

2023. április 5. 06:36

Eladói fölény alakult ki a terménypiacokon a keddi kereskedési nap során. Chicagóban a búza 0,2 százalékkal, a kukorica 0,5 százalékkal, a szójabab pedig 0,1 százalékkal ért kevesebbet, mint előző nap.

Emelkedtek az árak a terménypiacokon

2024. március 13. 08:10

Szinte mindennek emelkedett az ára a tengerentúli és az európai terménypiacokon a szerdai kereskedési napon. Egyedül a párizsi malmi búza stagnálása árnyalta az összképet.

A kukorica drágult a legjobban Chicagóban

2024. szeptember 24. 06:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.