Házikert

A muskátli négy legfőbb ellensége

Pelargonium for Europe

A muskátli nem véletlenül szolgált rá a túlélő címre, hiszen minimális gondoskodással is vígan éli világát. Szívóssága ellenére viszont van négy olyan gyenge pontja, amelyekre ha odafigyelünk, gyönyörű virágokkal hálálja meg a védelmet.

A muskátli nem egy úszóbajnok, nem kell neki medence

Dél-afrikai növényként a muskátli jól alkalmazkodik a meleg és száraz időjáráshoz, a nedves gyökereket viszont képtelen sokáig tolerálni. A gyökér menti nedvesség akkor következik be, ha túl sok víz kerül a cserépbe, amit a növény már nem tud hasznosítani. A felesleget okozhatja egy kiadósabb eső vagy a túlöntözés is, aminek hatására kiszorul a levegő a talajból és a gyökerek elrohadnak.

A fuldokló muskátlit úgy ismerheted fel, ha felemeled a cserepét és víz csöpög belőle. A sárga és kókadt levelek szintén árulkodó jelek, csakúgy, mint az elrohadt virágszárak és gyökerek. Mindezek mellett érdemes a levelek alját is megvizsgálnunk, hogy találunk-e rajtuk hólyagokat.

Tippek, hogy elkerüld a túlöntözést

A felesleges víz ellen jó megoldás lehet a cserép alján egy réteg agyagkavics vagy duzzasztott agyag. Az sem mindegy, hogy milyen minőségű földet használunk; törekedjünk a minőségire. A jó minőségű virágföld stabil szerkezetű, így támasztékot ad a muskátlinak és elegendő levegőt enged a gyökerekhez. Az agyag és a föld még nem minden, arra is érdemes figyelni, hogy a cserépalátét ne gyűjtse össze a felesleges vizet.

Mielőtt megöntöznénk a növényt, érdemes az ujjunkkal ellenőrizni, hogy szüksége van-e vízre. Ha a földet melegnek és száraznak érezzük, de még nem válik el a cserép peremétől, épp ideális az idő az öntözéshez.

A muskátli tündöklő egyéniség, ne rejtse őt árnyék

Minél több napfény éri a muskátlit, annál káprázatosabb virágokat hoz, hiszen ez a növény imád napfürdőzni. Ha engedjük neki, hogy hosszú órákon át gyűjtse a napfényt, rengeteg virággal és gyors növekedéssel hálálja meg, ha viszont az árnyékba parancsoljuk, azt a virágai bánhatják.

Ha a muskátli csak nehézkesen növekszik vagy nem hoz új virágot, több fényre van szüksége. A fény hatására levelei halványzöldek lesznek és alig igényli majd az öntözést.

Tippek, hogy növényed jól táplált legyen

A friss és minőségi muskátliföld az első néhány hétben elég tápanyagot tartalmaz, így nagyszerű otthona a muskátlinak. Négy héttel az ültetés után már érdemes folyékony muskátlitrágyát használni, a tápoldat csomagolásán pedig mindent megtalálunk arról, hogy milyen gyakran és milyen mennyiségben adagoljuk a készítményt.

Az is jó alternatíva a tápanyagok bejuttatására, ha a virágföldbe lassan oldódó műtrágyát keverünk, amikor elültetjük a muskátlit. Ezzel valószínűleg nem spóroljuk meg a munkát az egész szezonra, így ha látjuk, hogy muskátlink levelei sárgulnak vagy virágai hervadnak, érdemes folyékony műtrágyára váltani.

A muskátli igazi ínyenc, hadd egyen kedvére

Hogy a muskátli erőteljesen növekedjen és bőségesen virágozzon, sok tápanyagot igényel, amelyek hiányában az anyagcseréje leáll és nem tud rendesen fejlődni. Ha a növény levelei halványsárgák vagy vöröses színűek, sőt, akár le is hullanak, az biztos jele a tápanyaghiánynak. Szintén erre utal, ha hiába éri kellő napfény, a szokásosnál kevesebb virágot hoz vagy megáll a növekedésben.

A tápanyaghiányban szenvedő növények általában fogékonyabbak a kártevőkre, így még az általában robusztus muskátlin is megélhetnek a kártevők.

Álló vagy futó, fehér, rózsaszín vagy piros – mindenki megtalálja a maga kedvenc muskátliját
Álló vagy futó, fehér, rózsaszín vagy piros – mindenki megtalálja a maga kedvenc muskátliját

A hideg és a muskátli nem jó párosítás

Amint a madarak tavasszal énekelni kezdenek és az orgona is rügyezik, mi is kedvet kapunk egy takaros erkélyen üldögélni. Fontos, hogy ne kapkodjuk el a muskátli nyári szálláshelyének kiválasztását, mert bármennyire is szívós kedvenc növényünk, az alacsony hőmérsékletet nem szereti.

Ha 12 fok alatti a hőmérséklet, a muskátli növekedése leáll, 5 fok alatt pedig egyáltalán nem nő, a hideg pedig akár az életébe is kerülhet. Ahhoz, hogy a növekedés újra beinduljon, idő kell, a túl korai kiültetéssel nem nyerünk semmit.

Amikor a muskátli nem nő tovább, biztosan tudhatod, hogy fázik. Ilyenkor alig kell öntözni és a pangó vízre is különösen oda kell figyelni. Ha a növényt fagykár érte, a levelek és a virágok is fonnyadtan lógnak.

Tippek, hogy a muskátli megélje a nyarat:

  • Ne vegyél muskátlit túl korán! Várd meg, míg az időjárás nem tréfál meg egy újabb hidegfronttal, és utána irány a kertészet.
  • Eleinte tedd a muskátlit a ház falához közel vagy hasonlóan védett helyre és lehetőleg ne közvetlenül a földre.
  • Szintén ad egy kis védelmet, ha vékony vásznat teszünk a növény fölé, ezzel is segítve túlélését.

További információkat és tippeket FacebookPinterest– és Instagramoldalunkon találsz.

A Pelagronium for Europe az európai muskátli tenyésztők, azaz a Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis/P. van der Haak Handelskwekerij, Selecta One és a Syngenta Flowers marketing kezdeményezése. A kezdeményezés 2016-ban kezdődött abból a célból, hogy népszerűsítse az Európában történő muskátli kereskedelmet és felügyelje azt hosszútávon. A vállalkozás jelenleg 22 országban zajlik. Bulgáriában, Horvátországban, Csehországban, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában. A tevékenységek az Európai Unió által támogatottak, a „Stars Unite a Europe in Bloom” kampány keretein belül.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Amarillisz vásárlása és gondozása: erre figyeljünk!

2024. december 2. 08:10

Az amarillisz – akárcsak a tulipán vagy nárcisz – geofita, ami azt jelenti, hogy hagymájában tárolja a növekedéshez szükséges tápanyagokat, és csak megfelelő körülmények között kezd el fejlődni.

Miért hullik le a szobai fikusz levele? - Gyakori hibákról fikusztartóknak

2024. december 2. 05:40

A fikusz egy igényes növény, csak mivel formáját tekintve igen impozáns, így hamar elterjedt a szobakertészek körében. A leggyakoribb probléma a levélhullás, így kezdjük azzal, hogy megnézzük, miért hullik le a szobai fikusz levele!

Gyakori mérgező szobanövények, melyeket gyerekszobába véletlenül se tegyünk!

2024. december 1. 05:40

Bár a gyermekek nem butusok, de rettentően kíváncsiak és játékosak, ami miatt fokozottan oda kell figyelni a mérgező szobanövények vásárlására.

A megtévesztés mestere: a kavicsvirág

2024. november 30. 14:10

Vigyázzunk, mert a fény hiánya a növény megnyúlását okozhatja, amivel elveszíti jellegzetes, kavicsszerű formáját.

Mikor vihetők ki a szabadba a beteleltetett dísznövényeink?

2022. május 8. 04:36

Szeretném megtudni, hogy a dísznövények kihelyezése a kertbe mikor tekinthető biztonságosnak a teleltetés után?

Hogyan gondozzuk tavasszal a muskátlit?

2023. április 20. 04:38

Szeretnék tájékozódni a muskátli ápolásával kapcsolatban. Kérem segítségüket, hogy miként gondozzuk tavasszal a muskátlit?

A muskátli gondozása és élettani károsodásai

2021. augusztus 23. 05:39

A muskátli Dél-Afrikából származik. Az eredeti élőhelyére jellemző körülményeknek megfelelően a napos és meleg helyeken fejlődik a legszebben.

Mi rágja a muskátli bimbóit?

2019. szeptember 13. 06:38

M. Gizella kérdése: Muskátli virágaim bimbóit valami megrágta, befúrta magát a virágba, tönkretette. Mi okozhatta, tudok-e ellene védekezni?