Házikert

A világ legstrapabíróbb szobanövénye

Agrofórum Online

Kezdő kertészeknek ajánlják, mivel nem igényel különösebb gondozást, mégis harsogóan zöld, fényes levelei annyira dekoratívak, hogy a legelegánsabb irodákban is helyet kap.

A feng shui szerint jó hatással van az életünkre. A növény sok apró ovális levéllel rendelkezik, ami nevéhez mérten – hiszen szerencsepálmának is hívják – jó energiákat hozhat a mindennapjainkba.

Miért a legstrapabíróbb szobanövény?

Alacsony igényszintje miatt a lusták növényének is szokták nevezni, de ez így igazságtalan mind a növényre, mind a növénytulajdonosokra nézve egyaránt. Ugyanis aki nem öntöz, az nem lustaságból nem teszi, hanem azért, mert elfelejti. Időbe telik az embernek (főleg a fiataloknak, akik helyett sokáig mindent a szüleik csináltak), hogy például egy albérletbe költözve „szemük” legyen arra, hogy mindig megöntözve tartsák a növényeiket.

Ezenkívül jelentős azoknak a száma is, akik sokat utaznak, keveset vannak otthon, ha pedig otthon vannak, akkor is dolgoznak, rohannak, és ezt általában a szobanövények sínylik meg – nem úgy a Zamiopálma.

Egyéb elnevezései és származása

A Zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia) a kontyvirágfélék családjába tartozik, és agglegénypálmának, legénypálmának, szerencsepálmának, sőt ZZ-pálmának is hívják. Őshazája Kelet-Afrika, és bár emiatt azt gondolhatnánk, hogy egy kényes növényről van szó, a valóságban alig igényel törődést.

Az alábbiakban csokorba szedjük, mit érdemes tudni erről a növényről:

  • A szobahőmérsékletet kedveli és a félárnyékot. A közvetlen napfény nem neki való. Kevesen tudják, de ez a növény olyan jól megél a félárnyékban is, hogy ha ilyen helyre tesszük, még szebbek, még sötétebbek lesznek a levelei.
  • A száraz levegő sem okoz gondot neki (a radiátor melege), mivel azt is jól tolerálja.
  • Átültetni szinte sosem kell, legfeljebb, ha kinövi a cserepét, vagy amikor még nagyon fiatal a növény.
  • Nem kell tápoldatozni sem és nem kell visszavágni.
  • A pangó vizet kerüljük el, azt egy növény sem kedveli, így az agglegénypálma sem. Egy réteg kavics a cserép alján megakadályozza ezt a problémát.
  • Nagyon kevés vizet kell adni neki, kb. úgy kell bánni vele, mintha kaktusz lenne – sose feledjük, hogy eredendően Afrikában élne, ahol folyton meleg van és kevés a csapadék. A növény a leveleiben vizet tárol, így abból fent tudja tartani magát. Néhány hetente kell csak egy picit megöntözni.
  • Vastag fehér gyökerei is vizet tárolnak, akárcsak a fényes zöld levelei, ezért is elég csak ritkán megöntözni.
  • A hideget (vagyis a 20 fok alatti hőmérsékletet) nagyon nem kedveli, ezért vigyázni kell, hogy ne kerüljön télen fűtetlen helyre, ne nyissuk rá a huzatot és ne zuhanyozzuk le hideg vízzel – és legfőképpen ne áztassuk el, ne pangjon a cserepében a víz.
  • Ha sárgulni kezdenek a levelei, egész biztosan túl sok vizet kapott. Ilyenkor át kell ültetni száraz földbe, nehogy a gyökerei rothadásnak induljanak.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikulásvirág így virágozhat újra minden évben

2024. december 3. 06:40

Mivel rövid nappalos növény, a színes fellevelek kialakulásához speciális fényviszonyokra van szüksége, napi 12-14 órás sötétségre.

Amarillisz vásárlása és gondozása: erre figyeljünk!

2024. december 2. 08:10

Az amarillisz – akárcsak a tulipán vagy nárcisz – geofita, ami azt jelenti, hogy hagymájában tárolja a növekedéshez szükséges tápanyagokat, és csak megfelelő körülmények között kezd el fejlődni.

Miért hullik le a szobai fikusz levele? - Gyakori hibákról fikusztartóknak

2024. december 2. 05:40

A fikusz egy igényes növény, csak mivel formáját tekintve igen impozáns, így hamar elterjedt a szobakertészek körében. A leggyakoribb probléma a levélhullás, így kezdjük azzal, hogy megnézzük, miért hullik le a szobai fikusz levele!

Gyakori mérgező szobanövények, melyeket gyerekszobába véletlenül se tegyünk!

2024. december 1. 05:40

Bár a gyermekek nem butusok, de rettentően kíváncsiak és játékosak, ami miatt fokozottan oda kell figyelni a mérgező szobanövények vásárlására.

Mire figyeljünk szobanövényeink átültetésénél?

2018. november 2. 08:29

Az átültetés időpontjára univerzális szabály nincs. Nagy általánosságban véve tél végén-tavasz elején ültetünk át, de a legtöbb szobanövény esetében tavasztól őszig el lehet végezni a munkát.

Hogyan neveljük szobában a cikláment?

2021. január 13. 09:04

Decemberben kaptam egy szép cserepes ciklámen virágot, és 1 hét múlva a virág levelei és a meglévő bimbói is lekonyultak, lefeküdtek a cserépre. Hogyan tudom megmenteni, mit csináltam rosszul?

Hogyan válasszunk tápoldatot szobanövényeink számára?

2022. március 24. 07:24

Minden növénynek szüksége van tápanyag-utánpótlásra. Akár kertben, akár szobában neveljük őket, azért a fejlődésükhöz elengedhetetlen a gondos tápanyagozás és az elhasznált tápanyagok utánpótlása is. De mi alapján választunk tápoldatot a szobanövényeknek? Erre hoztam pár működő tippet, mert viszonylag ritka az az elv: ez bizony mindenre jó lesz.

Túlélő növények a szobába, kevésbé jó kertészkedőknek

2023. november 7. 05:40

Nézzük most sorra a növényvilág kipusztíthatatlan "szuperhőseit"!