Apró, kezdetben szinte észrevehetetlen hagymás növényünk őszi ültetése most aktuális. Csodaszép új fajták is elérhetők már a klasszikus sárga és lila alapszínek mellett. Mit érdemes tudni a krókuszokról?
Még egy jó 20 évvel ezelőtt a nagypapa kertje telis-tele volt krókusz növénnyel. Egyik évben megszámoltuk és több, mint 600 darab bújt ki az északi fekvésű évelőágyás páfránylevelei és hortenziái között. A féltve őrzött gyűjtemény mára már megkopott, de a megmaradtakat igyekeztem átköltöztetni saját kertünkbe, hogy tovább gyarapodhasson a gyűjtemény.
Hogyan történik a krókusz ültetése?
A viszonylag apró virághagymáit most ősszel kell elduggatni a talajba. Még a talaj átfagyása előtt végezzük el a feladatot, mert a hagymáknak a tavaszi dús virágzáshoz szükségük van a hideghatásra.
A krókusz a nősziromfélék családjába tartozik, ma már Közép- és Dél-Európa, Észak-Afrika, India, és Nyugat-Kína területén is nagy számban megtalálhatók, ahogy változik az időjárás, egyre kellemesebb lesz a krókusz számára is ezen területek jó része. A krókusznak több mint 80 fajtája létezik már és ezekből több száz kertészeti faj jött létre az évek alatt. Így ha eddig nem válogattunk a legkülönfélébb színekből, akkor itt az idő felfedezni a különlegességeket is.
A hagymákat 10 cm mélyre érdemes ültetni és jó 10-15 cm-es tőtávolságra. Ha szeretni fogja a helyét, akkor viszonylag gyorsan elszaporodik a kertben.
Mivel kora tavasszal virágzó hagymásunk, így késő ősszel érdemes ültetni.
Milyen különleges színekben pompázik a krókusz?
Először is fontos tudni, hogy több alap krókusz faj létezik. A nagy, fehérvirágú faj a Crocus vernus, a legkorábbi, februárban már virágba boruló faj a Crocus tommasinianus. A kétszínű virágú faj a Crocus chrysanthus, de vannak ősszel nyíló fajok is, mint a kék virágú Crocus speciosus vagy a liláskék virágú Crocus sativus.
Ez utóbbiból egy különleges, szinte a klasszikus babakék színben pompázó fajta a Crocus speciosus ‘Conqueror’.
A tavaszi virágzású krókuszok közül egy nagyon szép különlegesség a Crocus ‘Chrys. Prins Claus’, melynél a fehér alapszínhez egy mélylila, szinte feketéslila mosott szín társul. Nekem ez a személyes kedvencem a már említett babakék őszi virágzású mellett.
A Crocus vernus alapfajnak viszont nemcsak fehér virágai lettek a nemesítés során, mert bár a nagy virágméretet megörökölték az új fajták, de vannak élénk lilák (‘Grand Maitre’) vagy épp hatalmas sárga virágú (‘Large Yellow’) fajták is már bőven.
Szintén a C. vernus faj különleges fajtája a sokak által ismert lilás-fehér csíkozottságú ‘Striped Beauty’ fajta is.
Van ehető krókusz is?
A hagymás növényekről a legtöbben azt tudják, hogy a hagymájuk és/vagy a viráguk is mérgező. Ezzel ellentétben az ókorban is ismert ételszínező anyagok léteztek, a jóízű sáfrány is egyike volt ennek.
A jóféle sáfrány (Crocus sativus) bibéje vörösesbarna (ez a lényegi része a konyhák világában), aromás illatú, kesernyés fűszer, az ételt élénk aranysárga színre festi. A sáfrány a világ legdrágább fűszere. Nem véletlen hát, hogy a fűszersáfrány-termesztés régi időkre nyúlik vissza és szinte kincsként kezelték. Munkaerőigényes viszont, a mai időkben is kevesen vállalkoznak a termesztésére a magas kézimunkaerő-igény miatt.
Az ókori időkben a fűszersáfrány termesztésére az i. e. 2300-as években utaltak elsőként, az ókori sumér uralkodó, Sargon nevének jelentése: “Sáfrány város”. Jelenleg Spanyolország a legnagyobb sárfánytermesztő ország, ahol kétféle fűszersáfrányt különböztetnek meg: a Crocus Coupet és a Superiort.
Kiemelt kép: Pexels