Olasz ételek alapja a bazsalikom mellett és a magyar konyhakertek egyik ismert fűszernövénye. Mit érdemes tudni az oregánóról?
Az oregánó egy nagy kedvencem a fűszernövény-gyűjteményemben. Igen, jól írtam, fűszernövény-gyűjteményem van, mert imádom és gyűjtöm a legkülönfélébbeket, ami az egyik fontos tényezője az élelmiszer-manufaktúránknak. A házi fűszerek sokkal magasabb minőséget tudnak képviselni a bolti társaiknál, ráadásul, ha a fajon belül a fajtákat is ismerjük, akkor az igazi “ízfokozók” a kezünkben vannak. Oregánófajtából is több van a kertben, előszeretettel vizsgálom őket, miben mások az alapfajhoz képest. Mert akár a rovarlátogatottságban is eltérőek lesznek a különböző fajták.
Az alap oregánó, vagyis az Origanum vulgare
Az oregánó, más néven vadszurokfű, vadmajoránna a legalapvetőbb faj a konyhakertben. Az árvacsalánfélék családjába tartozik és már az ókori Egyiptomban is ismert növény volt.
Egyiptomban köhögéscsillapítóként volt ismert, az ókori Görögországban pedig sérülések gyógyítására használták.
Fűszerként a mediterrán konyhában kedvelt, ízvilága a majoránna és a kakukkfű keverékére emlékeztet. Ennek egyik oka a benne található aromaanyagok összetétele. Illóolajként is nagyon értékes növény, a természet antibiotikumának tartják: karvakrolt, illóolajat, cseranyagot, keserű anyagot és gyulladáscsökkentő timolt tartalmaz. Illóolaja 85% feletti karvakrol hatóanyagot tartalmaz.
Az oregánó egy évelő félcserje, mely akár a 80 cm-es magasságot is elérheti. Több alfaja ismert:
- O. vulgare subsp. glandulosum
- O. vulgare subsp. gracile
- O. vulgare subsp. hirtum
- O. vulgare subsp. virens
- O. vulgare subsp. viridulum
- O. vulgare subsp. vulgare
Tavasszal dugványozással is szaporítható, magvetéssel márciusi indítással lehet szaporítani. Kezdetben melegigényes, így a jó csírázáshoz és növekedéshez melegebb hőmérsékletre lesz szükség, legalább 18 Celsius-fok fölött legyen a csíráztató hőmérséklete.
Használhatom illóolajos növényvédelemre?
Az oregánóban található karvakrol és timol baktériumölő hatása régóta ismert. Így az évek során már kísérleti jelleggel teszteltük növényvédelmi célokra is. Hatása hasonló eredményeket mutat a teafás kezelésekhez, de itt is igaz, hogy az esti órákban érdemes kijuttatni, hogy ne tegye fényérzékennyé a növények levelét, mert akkor perzselhet.
Mint minden illóolajos keveréknél, itt is a szokásos detergensre lesz szükség, így önmagában nem oldódik az olaj a vízben.
Kiemelt kép: Pexels