Az angyaltrombiták többféleképpen teleltethetők, attól függően, hogy milyen hely áll rendelkezésre és mennyi gondoskodást tudunk biztosítani számukra. Az elsődleges szempont, hogy megfelelő, fagymentes helyszínt találjunk.
Az angyaltrombita (Brugmansia) Dél-Amerika trópusi és szubtrópusi területeiről származik, ezért nem télálló. A növény enyhe hőmérséklethez szokott, és már 10 °C alatti hőmérséklet esetén is védelemre van szüksége. A hosszan tartó fagyok súlyosan károsíthatják, vagy akár el is pusztíthatják.
Előkészületek a teleltetéshez
A hajtásokat kb. egyharmadával vagy felével rövidítsük meg még enyhe időben, hogy a metszési felületeknek legyen ideje begyógyulni még a hideg idő előtt. Így helyet tudunk megtakarítani, és elősegíthetjük az erősebb új hajtások képződését.
Vizsgáljuk meg alaposan a növényt, és távolítsuk el az esetleges kártevőket vagy fertőzött részeket. Ha szükséges, használjunk növényvédő szert.
Ha a növény szabadföldben van, óvatosan ássuk ki, és ültessük át egy dézsába. Az utolsó hetekben állítsuk védett, esőmentes helyre, mielőtt a téli szállásra kerül.
Mivel az angyaltrombita minden része mérgező, viseljünk kesztyűt a metszés során.
Hogyan teleltetjük helyesen az angyaltrombitát?
Egyetlen angyaltrombita-faj sem képes átvészelni a közép-európai telet a szabadban. Még enyhébb régiókban is csak ritkán maradnak meg kint. A megfelelő teleltetéshez fagymentes hely szükséges, ahol a hőmérséklet 5 és 15 °C között van. Fontos a megfelelő szellőzés, fényellátás és mérsékelt öntözés, hogy a növény egészséges maradjon a tél folyamán.
Világos teleltetés
Az angyaltrombitát a legjobb világos helyen teleltetni. Ideális helyszínek lehetnek a jól megvilágított télikertek, világos lépcsőházak vagy napfényes pincék. Ilyen körülmények között még egy ideig virágozhatnak is. Ha télen erős a napsütés, szellőztetni kell, mert a túl sok fény és meleg együttese idő előtti hajtásképződéshez vezethet.
Sötét teleltetés
A teleltetés sötét helyen is lehetséges, de ilyenkor a hőmérsékletet lehetőség szerint állandóan 5 °C-on kell tartani. Az alapszabály a teleltetés során: minél sötétebb a hely, annál alacsonyabb legyen a hőmérséklet.
Ilyen körülmények között az angyaltrombita elveszíti a leveleit, de tavasszal újra kihajt. Érdemes szem előtt tartani, mivel a fiatalabb növények a sötét környezetben legyengülhetnek és fogékonyabbá válhatnak a kártevők iránt.
Angyaltrombita öntözése a téli szálláshelyen
A hideg, sötét téli szálláshelyen csak annyit kell öntözni, hogy a gyökerek ne száradjanak ki. Öntözés előtt végezzük el az ujjpróbát: ha a cserépben lévő föld még enyhén nedves, akkor egyelőre nem szükséges további víz.
Világos teleltetés esetén általában valamivel többet kell öntözni, és a növényeken gyakrabban kell ellenőrizni a kártevők megjelenését. Téli időszakban tápoldatozás nem szükséges.
Ápolás teleltetés után
Március közepe után, amikor a hőmérséklet emelkedik, elkezdhetjük a növények fokozatos kihozatalát a téli szállásukról. Eleinte világos, de hűvös helyre tegyük őket, hogy alkalmazkodni tudjanak a melegebb körülményekhez. Fokozatosan növeljük az öntözés mennyiségét. Kezdjük kisebb adagokkal, majd növeljük az adagot, ahogy a növekedés beindul.
Áprilistól kezdve két-három hetente alkalmazzunk folyékony, teljes értékű tápoldatot az új hajtások és levelek képződésének támogatására.
Az angyaltrombita érzékeny a közvetlen déli napsütésre, ezért az első hetekben félárnyékos helyre tegyük, hogy elkerüljük a napégést.
Áthelyezés a szabadba
Május közepe után, amikor már nem fenyeget éjszakai fagy, fokozatosan áthelyezhetjük az angyaltrombitát a szabadba. A széltől védett helyek az ideálisak, hogy megóvják a növény széles leveleit a sérülésektől. A végső helyére – például a teraszra vagy a kertbe – csak az utolsó fagyok elmúltával kerüljön.
Hogyan lehet felismerni a fagy okozta károkat az angyaltrombitán?
A fagy által károsított levelek barnára vagy feketére színeződnek. Az erősen károsodott levelek elhervadnak és lehullanak. Az erősebb fagy hatására a hajtások puhákká és nyálkássá válhatnak, ami a sejtnedvek károsodására utal.
Ha a gyökérzetet érinti a fagy, az nem mindig látható azonnal, de hosszú távon meggyengítheti a növényt.
Mindenképpen távolítsuk el a sérült részeket, hogy megelőzzük a rothadást.