Házikert
Házikert

Aszály: mit tehetünk a kiskertben?

Aszály: mit tehetünk a kiskertben?

Agrofórum Online

Az aszály mindig probléma, ahogyan az is, ha hirtelen nagy mennyiségű csapadék hullik le egyszerre. Nézzük sorra, mit tehetünk a kiegyenlítettebb vízgazdálkodású kertért.

Az ország egy része folyamatosan kapja az esőt, néhol a jégesőt, másik felében meg hírből ismerik csak a csapadékot. Részint mindegyik probléma ugyanúgy fontos tényező a kertünk szempontjából, mert a hirtelen lezúduló csapadékot sem tudjuk több napra eloszlatni, ha nincsenek hatékony trükkjeink erre.

Magaságyásról nézve

Régivágású magaságyáshívőként azért a sok esőt nem annyira kedveljük, mert pont ez az a területe egy kertgazdaságnak, ahol a sok eső probléma is lehet. A magaságyásokat célszerű ellátni túlfolyóval, pont ebből a problémából fakadóan, mert a víztározás ilyenkor nagy gond is lehet. Befulladó gyökerek, tacsakosra ázott talaj.

Ereszcsatorna és tartály

Kihasználva az időszakos nagy vízmennyiséget egy praktikus dolgot tehetünk, ha összegyűjtjük az esővizet. Az ereszcsatornákat nagy hordókba vagy IBC-tartályokba is belevezethetjük, de készíthetünk földbe süllyesztett esővízgyűjtő rendszert is. A fontos az, hogy lezárható legyen, hogy amint visszajön a nagy kánikula, már nem tudjon elpárologni a drága esővizünk.

Humusztartalom növelése

Egy talajban minél nagyobb a szervesanyag-tartalom, minél humuszosabb, annál több nedvességet képes befogadni és megtartani. Ha abban a térségben lakunk, ahol a csapadék mennyiség rendszerint igen alacsony, akkor a humusztartalom növelése lehet az a megoldás, amivel a kevés csapadékot és egyben öntözővizet is meg tudjuk fogni a gyökerek körül.

Nem mellesleg, aki most adná fejét faültetésre, léteznek olyan gélképző anyagok is már, melyeket a fa ültetőgödrébe kell tenni a gyökér köré és a nedvességet összegyűjtve és fokozatosan leadva segíti a fa gyökeresedését.

Tápanyagok utánpótlása

Akár a gyepet nézzük, akár a veteményest, megfelelő tápanyagok pótlásával az aszálykárokat is lehet csökkenteni. A magnéziumpótlás ilyenkor rendkívül fontos (magnézium-szulfáttal például),  nagyságrendekkel javítható a növények szárazságtűrése.

Nagy vízadagokkal való öntözés a gyökereket mélyebbre vonzza, így nem a talajfelszín közelébe növekednek. A talajfelszín közelében lévő gyökérzet hamarabb reagál a szárazságra, míg egy mélyebben gyökerező növény sokkal jobban tudja hasznosítani a talaj kapillárisain keresztül elérhető vizet is.

Ha viszont sok csapadék esett rövid időn belül, az okozhat relatív tápanyaghiányt ugyanúgy, mint ahogy ki is moshatja a tápanyagokat a talajfelszínből a mélyebb rétegek felé, ami szintén hiánytüneteket fog eredményezni. Ilyenkor a tünetnek megfelelően kell pótolni a tápanyagokat, lehetőség szerint lombon keresztül, mert úgy garantáltabb a felszívódás.

Talajtakarás

Akár aszályos időszak van, akár éppen sok csapadék hullott le rövid idő alatt a mulcsozás, talajtakarás nagyban segít a talajban tartani a lehullott csapadékot. A letakart talajfelszín miatt kisebb a kipárolgás, több nedvesség jut a növényeknek is, ami egy kiegyensúlyozott növekedést is eredményezhet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan lehet átültetni az idősebb fákat és cserjéket?

2024. július 4. 12:10

Van, hogy a nagyobb fákat legalábbis érdemesebb megpróbálni átültetni, mint a jelenlegi helyükön hagyni. A feladat azonban nem egyszerű.

Egy kicsi kert is lehet növényzetben gazdag és színes

2024. július 2. 05:40

Hogyan lehet játszani a terekkel és mitől lesz biodiverz egy olyan kert is, mely alig két ágyásból áll? Nézzünk egy esettanulmányt, hogy mi hogyan oldottuk meg!

Hidrovetés, a leghatékonyabb füvesítő módszer

2024. június 30. 16:10

Első blikkre úgy tűnhet, mintha egy kerti slagból zöld festékkel permeteznék be az utcafrontokon futó földterületeket, kvázi egyfajta műfüvet utánozva ezzel. Ám ez nem festék, hanem valódi fűmag, és a bepermetezett helyeken nem sokkal ezután elképesztő pázsit nő!

Fűszernövények a kertben: ültessük őket júliusban!

2024. június 30. 12:10

A július általában nem az ültetés ideje. Viszont fűszernövények telepítéséhez éppen ideális, hiszen ekkor fejlődnek a legjobban.

A vízhiányról számokban

2019. április 26. 11:03

Mindenki vonja le a következtetést az adatok alapján és határozza meg, mit tud tenni az aszálykárok elkerülése érdekében.

Itt vannak a takarmányszállítási támogatás részletei

2022. augusztus 7. 10:04

A támogatás tervezett mértéke 300 Ft /km azzal, hogy egy állattartó legfeljebb 3000 km-re nyújthat be támogatási igényt.

Meghosszabbodik az öntözési idény

2019. március 31. 07:17

Március 1-jétől október 31-ig tart az öntözési idény az eddigi április 15-től szeptember 30-ig terjedő időszak helyett, igazodva a klímaváltozáshoz és a gazdálkodók igényeihez.

Betakarítás ideje alatt csökken a kárbejelentések határideje

2018. június 17. 05:49

Ha a termelő betakarítást tervez, akkor a bejelentésre rendelkezésre álló határidő nem 15 nap, hanem csak 10 nap.