Házikert

Aszály: mit tehetünk a kiskertben?

Agrofórum Online

Az aszály mindig probléma, ahogyan az is, ha hirtelen nagy mennyiségű csapadék hullik le egyszerre. Nézzük sorra, mit tehetünk a kiegyenlítettebb vízgazdálkodású kertért.

Az ország egy része folyamatosan kapja az esőt, néhol a jégesőt, másik felében meg hírből ismerik csak a csapadékot. Részint mindegyik probléma ugyanúgy fontos tényező a kertünk szempontjából, mert a hirtelen lezúduló csapadékot sem tudjuk több napra eloszlatni, ha nincsenek hatékony trükkjeink erre.

Magaságyásról nézve

Régivágású magaságyáshívőként azért a sok esőt nem annyira kedveljük, mert pont ez az a területe egy kertgazdaságnak, ahol a sok eső probléma is lehet. A magaságyásokat célszerű ellátni túlfolyóval, pont ebből a problémából fakadóan, mert a víztározás ilyenkor nagy gond is lehet. Befulladó gyökerek, tacsakosra ázott talaj.

Ereszcsatorna és tartály

Kihasználva az időszakos nagy vízmennyiséget egy praktikus dolgot tehetünk, ha összegyűjtjük az esővizet. Az ereszcsatornákat nagy hordókba vagy IBC-tartályokba is belevezethetjük, de készíthetünk földbe süllyesztett esővízgyűjtő rendszert is. A fontos az, hogy lezárható legyen, hogy amint visszajön a nagy kánikula, már nem tudjon elpárologni a drága esővizünk.

Humusztartalom növelése

Egy talajban minél nagyobb a szervesanyag-tartalom, minél humuszosabb, annál több nedvességet képes befogadni és megtartani. Ha abban a térségben lakunk, ahol a csapadék mennyiség rendszerint igen alacsony, akkor a humusztartalom növelése lehet az a megoldás, amivel a kevés csapadékot és egyben öntözővizet is meg tudjuk fogni a gyökerek körül.

Nem mellesleg, aki most adná fejét faültetésre, léteznek olyan gélképző anyagok is már, melyeket a fa ültetőgödrébe kell tenni a gyökér köré és a nedvességet összegyűjtve és fokozatosan leadva segíti a fa gyökeresedését.

Tápanyagok utánpótlása

Akár a gyepet nézzük, akár a veteményest, megfelelő tápanyagok pótlásával az aszálykárokat is lehet csökkenteni. A magnéziumpótlás ilyenkor rendkívül fontos (magnézium-szulfáttal például),  nagyságrendekkel javítható a növények szárazságtűrése.

Nagy vízadagokkal való öntözés a gyökereket mélyebbre vonzza, így nem a talajfelszín közelébe növekednek. A talajfelszín közelében lévő gyökérzet hamarabb reagál a szárazságra, míg egy mélyebben gyökerező növény sokkal jobban tudja hasznosítani a talaj kapillárisain keresztül elérhető vizet is.

Ha viszont sok csapadék esett rövid időn belül, az okozhat relatív tápanyaghiányt ugyanúgy, mint ahogy ki is moshatja a tápanyagokat a talajfelszínből a mélyebb rétegek felé, ami szintén hiánytüneteket fog eredményezni. Ilyenkor a tünetnek megfelelően kell pótolni a tápanyagokat, lehetőség szerint lombon keresztül, mert úgy garantáltabb a felszívódás.

Talajtakarás

Akár aszályos időszak van, akár éppen sok csapadék hullott le rövid idő alatt a mulcsozás, talajtakarás nagyban segít a talajban tartani a lehullott csapadékot. A letakart talajfelszín miatt kisebb a kipárolgás, több nedvesség jut a növényeknek is, ami egy kiegyensúlyozott növekedést is eredményezhet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biodiverzitás a kertben: mit is jelent valójában?

2024. december 21. 05:40

A legtöbb kertészkedő azt gondolja, hogy a biodiverzitás önmagában annyit jelent, hogy sokféle, kesze-kusza növényt, adott stílusban elültetünk, és már minden oké is. De valóban ez az igazság?

Seprűzanót: a karácsonyi grincsfa alapanyaga

2024. december 19. 13:10

Fontos, hogy a hidegebb hónapok alatt ne öntözzük túl, mivel a felesleges víz télen megfagyhat és károsíthatja a gyökereket!

Beltéri növények, amelyek ellenállóak a hideggel szemben

2024. december 19. 08:10

Hideg körülmények között a növények télen végleg károsodhatnak. Kivéve, a szívós fajtákat, amelyek jól tűrik az alacsony hőmérsékletet.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Spanyolország az aszályos jövővel szemben középkori megoldásokhoz folyamodik

2023. augusztus 2. 14:10

A Dél-Európán végigsöprő extrém hőség újabb figyelmeztetés volt arra, hogy az éghajlatváltozás milyen kihívások elé állítja Spanyolországot.

Veszélyben a francia és a spanyol búza a kánikula miatt

2022. június 19. 05:47

Elemzők Franciaország búza-termését a durum nélkül 33-34 millió tonnára prognosztizálják a tavalyi 35,5 millió tonnához képest.

A válság nemcsak kihívást, lehetőséget is hoz a magyar termelőknek

2022. szeptember 12. 09:45

Ahogy a teljes magyar agrárszektor, úgy a paprikatermesztők számára is komoly kihívásokat hozott az elmúlt egy év.

Az Egyesült Államokban a húsmarha-állomány 52 éves mélypontra zuhant

2023. július 25. 10:40

Július 1-jén 29,4 millió húsmarha volt az Egyesült Államokban, ami 2,6 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.