Paul Nelson megszokta, hogy harcban áll a pettyes szárnyú muslica nevezetű invazív ecetmuslica ellen (amely 2012 óta hazánkban is megtalálható), és amely az egyik évben az általa és csapata által vezetett gazdaságban a bogyós gyümölcsök több mint felét tönkretette. Az elmúlt években sikerült a veszteséget 5%-ra redukálniuk, ám ez igencsak munkaigényes és költséges volt.
Ez egy olyan kártevő, amely ha nem vagy hajlandó időt szánni rá, átveszi az uralmat a gazdaságod felett – jelentette ki Nelson, az Untiedt’s vezető őstermelője.
Lehet, hogy egy napon Nelson és a többi gazda új eszközökkel gyarapodik majd az Észak-Karolinai Állami Egyetem kutatásainak köszönhetően, ahol azokat a rovarokat tanulmányozzák, amelyek a petéiket lerakva tönkreteszik a bogyós terméseket, és a becslések szerint több száz milliós veszteséget okoznak a termelőknek minden évben. A kutatók a „génvezérlés” elnevezésű koncepciót alkalmazva úgy módosították a rovarok DNS-ét, hogy a nőstény utódok sterilek legyenek, az általuk alkalmazott módszer pedig jelentősen csökkentette a populáció újraéledésének az esélyét.
A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban hétfőn közzétett eredmények alapján a kutatók azt tapasztalták, hogy ha az általuk módosított muslicák egyikét egy módosítatlan egyeddel pároztatták, akkor az utódok 99%-a megörökölte a terméketlenséget okozó tulajdonságot. A kutatók matematikai modellezés segítségével kimutatták, hogy ha minden négy nem-módosított egyed után elengednének egy módosított példányt, és ezt kéthetente megtennék, akkor körülbelül öt hónap alatt képesek lennének megsemmisíteni egy teljes populációt.