Februárt írunk és már érezzük, hogy mennyire jó lenne frissen, egyenesen a kertből szüretelt finomságokat enni. A bemutatásra kerülő növények teremnek most a kertben, amiből csemegézhetünk!
Mivel az egészségünk a legfontosabb, nem is kertelek tovább, nekem a személyes kedvencem még ilyenkor is a csipkebogyó. Bár megfagyott már a rózsatöveken lévő vöröslő termés, azért így is bőven megszedhető teának és még jobban ki is tud ázni a sok C-vitamin belőle. De mit szedhetünk még a kertből, ha érezzük a tavasz közeledtét és már nem bírunk magunkkal?
Fűszernövények a kertben
Pont a napokban mértem fel egy épülő magánkertet, ahol a tulajdonossal cinkos mosollyal összenéztünk, hogy mi lenne, ha a terasz körül egy magasított ágyásban, a megszokott “rézsűbe dísznövényeket ültetünk” sémát megtörnénk, és a dísznövényként is funkcionáló fűszernövényekkel lenne teli a terasz közeli rész?
Nagyon szépen szedhető a téli időszakban is rengeteg fűszernövény, és mivel a fűszerek, aromanövények és gyógynövények ugyanúgy a kert részei kellene, hogy legyenek, így a most is szedhetők közül a rozmaringfajtákat, a kakukkfüveket és a zsályákat ajánlottam a tulajdonosnak.
Hála a nemesítők gazdag munkásságának, kakukkfüvekből is vagy 15-20 fajtát lehet összeválogatni, melyek nemcsak levélszínükben lesznek izgalmasak, de ízvilágukban is merően új színt visznek a konyhaművészetünkbe.
Ugyanígy a rozmaringok között is elrugaszkodhatunk a klasszikus alapfajtól, mert számos érdekes rozmaringfajta kapható már a kereskedésekben.
Mi történik a magaságyásban?
Magaságyásaink ilyenkor szemlátomást pihennek, de ha előző szezonban metélőhagymával, metélőpetrezselyemmel, tárkonnyal és zellerrel beültettük és még nem szedtük ki, hanem gondosan takartuk, akkor a dús szalma között, amit mulcsnak használtunk, még bőven lehet szüretelni a nagy fagyok ellenére is. Főleg, ha védettebb helyen van a magaságyásunk.
Évek óta fátyolfólia védelmet is használok a magaságyások egy részénél, hogy például dughagymát is eltehessek még késő télen is. Nem mondom, hogy a legnagyobb zöld levéltengerrel áld meg, de ha reggelire csak pár vékony hagymácskát tudok szedni, már örülök neki.
Másfajta zöldek is teremnek ám a kertben!
A kale, vagyis a marhakáposzta az egyik legnagyobb kedvencünk a téli időszakban. Ez az Amerikában superfood-ként ismert zöldségnövény nálunk főleg marhakáposzta névre hallgat, de érdemes ültetni, mert a nagy fagyoknál is télálló lesz, és erőteljes zöld leveleivel és értékes ásványi anyagaival a téli vitaminpótlás egyik kardinális zöldleveles elemózsiája lehet.
Bár elég karakteres, kesernyés íze van, viszont a májra is jó hatással van, emellett ráadásul nagy értéke az, hogy zöld turmixokba, smoothie-kba is beletehető, így almával, céklával ízesítve akár még finomnak is mondható.