Házikert

Fenntartható kert: mit tehetünk az egészséges kertért ősszel?

Agrofórum Online

A fenntartható kert esetében az egyik legfontosabb tényező a zöld körforgás biztosítása. Erre ősszel rengeteg lehetőségünk van, nézzük sorra!

Egy fenntartható kert az én szememben nem azért lesz fenntartható, mert mindent gépek végeznek: robotfűnyírótól az automata öntözőrendszerig, hanem az a nyitja a fenntartható kertnek, hogy tudatos növényválasztással dolgozunk és mindent megteszünk annak érdekében, hogy ha aszályos évek jönnek, akkor is képes legyen a kert egy minimális öntözés mellett túlélni és természetes élőhelyként funkcionálni.

Egzóták sokasága, és miért nem minden arany, ami fénylik?

Nemrégiben volt egy “vitám”, bár én nem vettem benne igazán részt, csak a másik fél írt és írt és írt, hogy miért baj, ha sokféle egzótával dolgozik a kertben. Namármost az egzótákkal még alapvetően nem lenne gond (többnyire a trópusokról származó egzotikus növények), ha azok illeszkednének a természetes élőhely rovar- és állatvilágához.

Az egzóták egy része igen közismert növény: somfélék, télálló pálmák, indián banán, kínai datolya, júdásfa, datolyaszilva és a lista igen hosszú. De itt az a bizonyos de.

Az egy dolog, hogy a melegedő éghajlat miatt sok mediterrán vagy trópusokról származó növény télálló már hazánkban, de amikor elkezdjük a rovarvilággal összeegyeztetni, akkor nem biztos, hogy minden fajnak helye van egy fenntartható kertben. Ez nem dizájn kérdése, hanem inkább ökológiai kérdés.

Rovarok és növények kapcsolata

Ahhoz, hogy fenntartható kertünk legyen, és itt az ökológiailag fenntartható kertről beszélek, akkor fontos az, hogy a tápnövények a természetben előforduló rovarvilágunkhoz is illeszkedjenek. Akármennyi hortenziát, rhododendront ültethetünk, ha épp csak az adott térség rovarvilága szempontjából nem ad pluszt. Ahhoz, hogy a rovarok télen át tudjanak telelni – és természetesen a szaporodásuk szempontjából is fontos -, az érési táplálkozásukhoz szükséges növényeket is meg kell találják kertünkben. Ezek többnyire nem a divatos, akár az első részben említett növényeket jelentik. Ettől még a kert lehet dizájnos, sőt!

Lombgereblyézés ésszel

Szintén a parázs viták témájához tartozik a lombgereblyézés, mi több az avarégetés is (legyen az avarégetés végre tilos…). A lombot is egy fenntartható kertben csak olyan helyről érdemes összegereblyézni, ahol muszáj: járófelületek például. A többi helyen szimuláljuk le a természetet nyugodtan, és ne akarjunk mindent tisztára takarítani!

Őszi falevelek a fűben
Őszi falevelek a fűben (fotó: Pixabay)

Zöld körforgás a kertben

Egy fenntartható kert alapja a zöld körforgás létrehozása is. Már a rovarok tápnövényeiről írtam, de a természetes segítőink, mint a sünök például, szintén a kertben telelhetnek, ha hagyunk gallykupacokat nekik vagy más rejtekhelyeket.

A feleslegesnek tűnő zöld növényi részeket, zöldhulladékot, meg nyugodtan komposztáljuk be!

Itt jön képbe a komposztmulcsozás fogalma is, amikor helyben komposztálunk, ágyáson belül. Tehát nem kell a levágott részeket egy helyre gyűjteni, hanem ott metszőollóval összeaprítjuk és vissza az ágyásba.

A zöld körforgás része lehet a tápanyagok visszajuttatása is: ha tápanyagoztuk valamilyen formában a veteményest, akkor itt is a növényi részeket komposztáljuk be! Használjunk természetes talajtakarást ahol csak lehet, és védjük meg a talajt az eróziótól!

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így válasszunk dísznövényt a munkahelyünkre!

2024. december 22. 05:40

Nem minden növény alkalmas munkahelyi környezetbe. Ha szeretnénk, hogy a növények valóban hozzájáruljanak a kedvező munkahelyi légkörhöz, figyelembe kell venni néhány alapvető szempontot.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

Biodiverzitás a kertben: mit is jelent valójában?

2024. december 21. 05:40

A legtöbb kertészkedő azt gondolja, hogy a biodiverzitás önmagában annyit jelent, hogy sokféle, kesze-kusza növényt, adott stílusban elültetünk, és már minden oké is. De valóban ez az igazság?

EU fenntartható kék gazdaság

2021. június 27. 09:36

A kék gazdaság magába foglalja az összes tengeri és partvidéki régióhoz kapcsolható, és az EU területén legalább 4,5 millió lakos számára munkát biztosító tevékenységeket (halászat, hajózás, hajógyári kikötői munkák, turizmus).

A Bayer elkötelezett a fenntarthatóbb élelmiszer-termelési rendszer mellett

2019. október 15. 04:37

A Bayer tavaly az összes versenytársánál többet – pro forma számítások szerint 2,3 milliárd eurót – fordított Crop Science üzletága kutatás-fejlesztési tevékenységeire a mezőgazdaságban.

Mi az az ökológiai kert?

2023. október 24. 05:40

Nézzük végig, milyen ismérvei, és akár alapkövetelményei vannak annak, hogy valódi ökokertünk legyen!

Meglévő kert átépítésének aranyszabályai

2023. január 26. 05:36

Meglévő kertnél a legtöbbször, ha át kell építeni, az lesz az első kérdés: mi maradjon meg? Ez érintheti a nagy és idős fákat is, de akár kompletten az egész kertet.