Házikert

Fertőzött szerves kerti hulladék biztonságos megsemmisítése

Agrofórum Online

A kertben a betegségek elleni védekezés kulcsfontosságú része a jó higiénia. A betegség megfékezése érdekében a kertben és az ágyásokban lévő növények betegséggel fertőzött részeit azonnal el kell távolítani és meg kell szabadulni tőlük.

Mivel a betegség elleni legjobb fegyver a megelőzés, a keresésükre a tenyészidőszak során rendszeresen szükség van. Amikor pedig fertőzött növényt találunk, a beteg részeket azonnal le kell szedni, legyen az egynyári vagy évelő, fásszárú vagy hagyma, gyöktörzs stb.

Hogyan mérsékelhető a betegségek terjedése?

A gombás, bakteriális és vírusos betegségek (kórokozók) terjedhetnek levegővel, esőcseppekkel, talajjal, magvakkal, rovarokkal és emlősökkel, fertőzött növények betelepítésével vagy fizikai sérülésekkel, például metszéssel.

A legtöbb kórokozó az elhalt növényi anyagokon is képes életben maradni, néhány pedig a talajban vagy az üvegházakban lévő felületeken és a szerszámokon is, így a kerti higiénia nagyon fontos.

A problémák csökkentése

  • A lágy szárú növényekről és zöldségekről azonnal el kell távolítani a fertőzött leveleket, amint észleli őket.
  • A fásszárúakat száraz körülmények között szabad metszeni, amikor a gombabetegségek kevésbé elterjedtek.
  • A vírusok és más, nedvekkel szállított kórokozókkal fertőzött anyagok metszése után fertőtleníteni kell a szerszámokat erre alkalmas fertőtlenítőszerrel (a gyártók utasításai szerint).
  • El kell kerülni a talajban fertőző betegségek, például a fitoftóra terjedését azáltal, hogy a cipőket, szerszámokat és egyéb felszerelést a szennyezett talajon végzett ásás, munka vagy járás után megtisztítja. Ilyen esetekben ne mozgassa a földet máshová.
  • Győződjön meg róla, hogy a lombhullatók minden fertőző levelét télen összegyűjtik és elszállítják, mielőtt a sérülékeny új hajtás megjelenik.
  • Kora tavasszal mulcsozza a bokrok tövét, hogy a megmaradt spórák alulra kerüljenek.
  • Távolítsa el a gyökérbetegségek által érintett fák tuskóit és gyökereit.
  • Távolítsa el azokat a gyomnövényeket, amelyek fertőzési forrásaként szolgálhatnak; a közönséges aggófű például egyes levélrozsdáknak ad otthont.
  • Télen alaposan tisztítsa meg az üvegházakat, szerszámokat, edényeket és tálcákat, tehát mindent, hogy csökkentse a fertőző források jelenlétét.

A beteg részek ártalmatlanítása

Az eltávolított szerves anyag típusától és a betegségtől függően többféle ártalmatlanítási módszert szükséges alkalmazni.

Házi komposztálás: bár a komposztládákban a hőmérséklet ritkán éri el a kórokozók elpusztításához szükséges értéket, de alkalmasak néhány kevésbé ellenálló betegséggel fertőzött anyag ártalmatlanítására. Az olyan gyakori lombot fertőző gombabetegségek, mint a lisztharmat és a rozsda, általában nem tudnak sokáig életben maradni, ha a növényi anyag teljesen lebomlott. Ez különösen akkor igaz, ha a fertőzést korán felismerik, mielőtt a kórokozónak ideje lett volna ellenállóbb spórákat termelni.

Zöldhulladék: ahol a zöldhulladékot komposztálják, ott olyan hőmérsékletet érnek el, amely képes elpusztítani a legtöbb betegséget. Bár a szállítás és a begyűjtés miatt ez a lehetőség kevésbé fenntartható, mint a házi komposztálás, kényelmes és biztonságos megoldás. Érdemes utánaolvasni, milyen méretű és típusú szerves anyag kerülhet a zöldhulladékzsákokba.  

Elásás: ez egy egyszerű, fenntartható módja a beteg anyagok helyben történő kezelésének; például a lombbetegségekkel fertőzött levelek vagy rothadó gyümölcsök kezelése. Keressen egy helyet a kertben, ahol gödröt tud ásni, és helyezze el az anyagot legalább 30 cm mélyre, hogy később véletlenül se kerüljön a felszínre. Ne ásson el a talajban terjedő betegségekkel fertőzött anyagot, illetve ne ásson el olyan fás anyagot, amely lassan bomlik le.

Égetés

Előre kijelenthető, hogy nem egy környezetbarát eljárás, de biztos. Száraz, fás anyagot elégetni olyan kertekben lehet, amelyek elég nagyok ahhoz, hogy biztonságos legyen bennük tüzet gyújtani. Ez ideális például tűzelhalás esetén vagy baktériumos betegségeknél. Ne rakjunk tüzet, ha tilos, és figyeljünk, hogy ne a szomszéd kertjébe fújja a szél a tüzet.

Háztartási hulladék

Növényi anyagok, például rothadt hagymák és gumók, hajtások a háztartási hulladékba is dobhatók. Innen a hulladéklerakókba kerülnek, ahol a talaj alá kerül vagy elégetik. Sajnos ez a módszer sem környezetbarát.

Hulladéklerakó

A zöldhulladék egyenesen a lakossági hulladéklerakó udvarokba is vihető, így nincs szükség égetésre (például tűzgyújtási tilalom idején). A legtöbb esetben ezeket is az általános lakossági hulladékkal együtt kezelik, mert a nagyobb, fás darabokat nem tudják komposztálható méretűre aprítani.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan ültessünk helyesen mogyorót?

2024. szeptember 17. 14:40

Mogyoróbokrot ültetni hálás dolog, hiszen a növény, bár eleinte több évet is kell várnunk a termésére, később évtizedeken át gazdag terméssel örvendeztet meg minket.

Milyen növények illenek egy gyermekbarát kertbe?

2024. szeptember 16. 07:10

Minden növény biztonságos a gyerekek számára, amelyik nem mérgező. Ezek közül válogattunk olyanokat, amelyek kifejezetten szépek is.

Az őszirózsa gondozása – hogy egész ősszel pompázzon

2024. szeptember 15. 08:10

Fontos, hogy a fagyok beállta előtt folyamatosan biztosítsuk számára a megfelelő vízellátást, körülbelül 2 centiméternyit, mivel a virágzási időszakban nagyobb a nedvességigénye.

Darázspók a kertben: ha szükségét érzi, bánt, azonban hasznunkra is válhat

2024. szeptember 14. 14:10

Legfőbb táplálékai közé tartoznak a kertek legnagyobb ellenségei, így kifejezetten érdemes darázspókot tartanunk kertünkben.

Érdemes a tövig visszavágott barackfa új hajtásaiból fát nevelni?

2023. június 11. 04:36

Tavaly kivágtam, helyesebben tövig visszavágtam a barackfámat, mert beteg volt, idén kihajtott. Érdemes-e a hajtásokat megtartani és fát nevelni belőle?

Hogyan előzhetem meg a cékla levélbetegségeinek megjelenését?

2023. május 25. 04:37

Tavalyi évben valamely levélbetegség jelent meg a céklán. Mi lehetett ez? Hogyan előzhetem meg az idei évben?

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: gombás megbetegedések a kukoricaállományokban - 15. rész

2022. március 4. 07:36

A kukoricának a mi éghajlatunkon kevés a lombozaton és a csövön megmutatkozó gombás megbetegedése van, azonban ezekből a megbetegedésekből tavaly kifejezetten erős fertőzés alakult ki.

Az intenzív brazíliai szójatermesztés súlyos betegséget okoz gyerekeknél

2023. december 4. 09:10

A szója kezelésére szolgáló növényvédő szerek túlzott mértékű és nem szakszerű kijuttatása okozhatja a betegséget.